Sastanak NATO predstavnika pod sjenom nad Bidenovom kandidaturom

Ljudi hodaju unutar kongresnog centra Walter E. Washington, koji je ukrašen natpisima u sklopu priprema za samit NATO-a, 8. jula 2024

Bijela kuća se u ponedjeljak pripremila da poželi dobrodošlicu članovima novoproširenog NATO saveza na samitu koji ima za cilj planiranje buduće odbrane Ukrajine, dok su zvaničnici administracije odbacili zabrinutost zbog neizvjesne političke budućnosti predsjednika Joea Bidena.

U ponedjeljak, 81-godišnji Biden rekao je da ostaje u predsjedničkoj utrci, usred sve veće liste poziva da se povuče nakon njegovog nestabilnog nastupa u debati protiv republikanskog izazivača Donalda Trumpa prošlog mjeseca.

"Svi podaci pokazuju da je prosječan demokrata tamo glasao, njih 14 miliona koji su glasali za mene, i dalje žele da budem kandidat", rekao je Biden, razgovarajući telefonom voditeljima MSNBC-jevog programa "Jutro Joe".

A Bijela kuća je odbacila pitanja o tome da li su saveznici u NATO-u zabrinuti da bi ove pukotine na nivou rukovodstva mogle dovesti 75-godišnju alijansu na klimavo tlo na sastanku u Washingtonu ove sedmice.

Uopšte ne dobijamo nikakve znake toga od naših saveznika, naprotiv“, rekao je John Kirby, portparol Bijele kuće za nacionalnu sigurnost. “Razgovori koje unaprijed vodimo s njima su da su uzbuđeni zbog ovog samita. Oni su uzbuđeni zbog mogućnosti i stvari koje ćemo zajedno raditi posebno da pomognemo Ukrajini.”

Vaš browser ne podržava HTML5

NATO alliance meets under cloud over President Biden’s future

Analitičari kažu da, iako su lideri NATO-a zaista zabrinuti, paze da se ne vide kao da se miješaju u američku politiku.

"Mislim da postoji zabrinutost u NATO-u", rekao je Richard Stall, politikolog sa Univerziteta Rice, za Glas Amerike preko Skajpa.

Lideri zemalja NATO-a možda ne vole Joea Bidena, ali ako se osvrnemo na Trumpovu administraciju, on [Tramp] je rekao niz stvari koje su zaista bile anti-NATO. I mislim, uz svu iskrenost, da bi većina zemalja NATO-a više voljela Bidena – opet, ne nužno zato što su toliko pro-Bidenovci, već zbog stvari koje je Trump rekao i prijetio da će učiniti u vezi sa NATO-om. Ali ne žele nužno mnogo da govore o tome javno jer izgleda kao da se miješaju u američke izbore, što nije nešto što bi trebali raditi.

Postoje i druge pukotine među liderima u alijansi. Mađarski lider krajnje desnice nedavno je posjetio ruskog predsjednika Vladimira Putina i predstavio se kao most između dva protivnika. Na ovom samitu, 32-člana grupa planira preuzeti ulogu Washingtona u koordinaciji odbrane Ukrajine.

"U posljednje dvije i po godine sve je manje, a sada jedva da je ostalo, onih koji mogu razgovarati sa obje zaraćene strane", rekao je mađarski premijer Viktor Orban u Moskvi. "Mađarska je jedna od rijetkih. "

Jedna stvar za koju je malo vjerovatno da će se dogoditi tokom ovog samita: proboj u sukobu između Rusije i Ukrajine. Putin kaže da Ukrajina nije "spremna" da razgovara o uslovima, za koje tvrdi da uključuju povlačenje ukrajinskih trupa iz četiri regiona za koje Rusija tvrdi da ih je anektirala. Ukrajina traži "pravedan mir" koji uključuje svu njenu teritoriju - a ukrajinski lider će prisustvovati ovonedeljnom samitu kako bi izložio svoje argumente za to i za članstvo u NATO-u u budućnosti.

Predstavnici alijanse sastaju se u utorak u Washingtonu.