Vazduhoplovstvo SAD potvrdilo je da je u utorak uspješno testiralo svoje oružje za brzo reagovanje iz vazduha (ARRV) kod obale Kalifornije. Reuters je ranije u srijedu izvijestio o ARRV testu u kojem je "booster" nošen uvis pod krilom B-52H prije nego što je lansiran. U prethodnim testovima oružje se nije odvajalo od aviona.
"Ovaj drugi uspješan test pokazuje sposobnost ARRV-a da dostigne i izdrži operativne hipersonične brzine, prikupi ključne podatke za upotrebu u daljim testovima leta i potvrdi bezbjedno odvajanje od aviona", navodi se u saopštenju Lockheeda.
Izvršni oficir programa, brigadni general Heath Collins, iz Direkcije za naoružanje, rekao je: "Sada smo završili našu seriju 'booster' testova i spremni smo da nastavimo sa sveobuhvatnim testiranjem kasnije ove godine".
"All-up" uključuje pojačivač i bojevu glavu.
Hipersonično oružje putuje u gornjim slojevima atmosfere sa preko pet puta većom brzinom od zvuka, ili oko 6.200 km na sat.
U odvojenom testu hipersoničnog oružja, Agencija za napredna istraživanja u oblasti odbrane (DARPA) potvrdila je da je uspješno izvršila prvi test svog hipersoničnog oružja Operational Fires.
Test je izvršen na poligonu u Novom Meksiku.
Uspješni testovi pokazuju napredak među bezbrojnim naporima američkog razvoja hipersoničnog oružja, koji su u više slučajeva doživjeli fijasko u kombinaciji sa sve učestalijim pitanjima o troškovima i sve većom zabrinutošću da SAD zaostaju u trci supersila u naoružanju.
Operational Fires je sistem koji se lansira sa zemlje koji će "brzo i precizno gađati kritične, vremenski osjetljive ciljeve dok prodire u modernu neprijateljsku vazdušnu odbranu". DARPA je zatražila i dobila 45 miliona dolara za OpFires u fiskalnoj 2022.
Jedan od koncepata kompanije Lockheed za DARPA oružje je da se za lansiranje oružja koristi izlazni lanser artiljerijskog raketnog sistema visoke pokretljivosti (HIMARS), poput onih koji su poslati u Ukrajinu.
Ovi uspješni testovi su uslijedili nakon neuspjelog probnog leta drugog tipa hipersoničnog oružja, Common Hipersonic Glide Bodi, 29. juna u postrojenju na Havajima.
Proizvođači oružja se nadaju da će iskoristiti prelazak na hipersonično oružje ne samo izgradnjom, već i razvojem novih mehanizama za otkrivanje i nanošenje poraza protivniku.
Kompanije kao što su Lockheed, Northrop Grumman Corp i Raitheon Technologies Corp promovišu svoje programe hipersoničnog oružja dok se svjetski fokus pomjerio na novu trku u naoružanju sa novom klasom oružja.