SAD upozoravaju glasače na poplavu dezinformacija

Na fotografiji od 15. marta 2016. ljudi stoje u redu da glasaju na predizborima u okrugu u Bradfordtonu, Il.

Američki glasači će vjerovatno biti preplavljeni poplavom dezinformacija i kampanja utjecaja koje su osmislili američki protivnici s ciljem, prema riječima visokih američkih obavještajnih dužnosnika, da utiču na rezultate predstojećih predsjedničkih izbora i dovedu u sumnju sam proces.

Najnovija procjena Ureda direktora nacionalne obavještajne službe, dolazi samo 29 dana prije izbora 5. novembra na kojima će američki birači birati sljedećeg predsjednika zemlje i glasati na stotinama drugih državnih i lokalnih utrka.

"Nastavili smo da gledamo kako akteri pojačavaju svoje aktivnosti kako se približavamo izbornom danu", rekao je visoki američki obavještajni zvaničnik, izvještavajući novinare pod uvjetom anonimnosti.

"Oni prepoznaju da pojedinci već glasaju, a operacije mogu imati veći uticaj kako se približavamo izbornom danu", rekao je zvaničnik, napominjući da bi sami izbori mogli biti samo početna tačka.

"Obavještajna zajednica očekuje od stranih uticajnih aktera da nastave svoje kampanje dovodeći u pitanje validnost izbornih rezultata nakon zatvaranja birališta", dodao je zvaničnik.

Drugi zvaničnik američke obavještajne službe upozorio je da se tempo takvih pokušaja utjecaja, posebno onih usmjerenih na određene rase ili političke kampanje, također ubrzao.

"Imali smo više nego trostruko povećanje," rekao je zvaničnik, objašnjavajući da je broj privatnih brifinga kandidatima i kampanjama takođe skočio.

Obavještajne agencije su također upozorile da će američki protivnici vjerovatno iskoristiti štetu koju je načinio uragan Helene i potencijalnu štetu od uragana Milton koji jača uz obalu SAD-a kako bi dodatno pojačao i proizveo narative namijenjene potkopavanju povjerenja u rezultate izbora.

"Potrebno je vrijeme da se te vrste narativa formiraju i izbace u svijet, da tako kažem", rekao je prvi obavještajni zvaničnik. "Ali svakako očekujemo da strane zemlje iskoriste takve situacije i promoviraju dalju retoriku podjela."

Procjena od ponedjeljka uslijedila je nakon niza ranijih javnih upozorenja o stranim naporima da se miješaju u američke izbore.

Američki zvaničnici rekli su u ponedjeljak da su Rusija, Iran i Kina i dalje odgovorne za većinu pokušaja uticaja usmjerenih na američke birače.

I, rekli su, nema naznaka da je neka od tih zemalja promijenila svoje ciljeve.

Rusija, kako su rekli, nastavlja da vodi kampanje uticaja koje imaju za cilj povećanje šansi bivšeg američkog predsjednika i republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa, dok nastoji naštetiti kampanji potpredsjednice Kamale Harris, demokratskog kandidata.

Iranski napori i dalje su usmjereni na pomoć Harris tako što će povrijediti Trumpa, rekli su oni, ukazujući na tekuću operaciju hakovanja protiv Trumpove kampanje, koja je praćena od operativaca koji rade za Korpus iranske Islamske revolucionarne garde.

Ciljanje države i rase

Američke obavještajne agencije ocjenjuju da Kina tek treba da uđe u američku predsjedničku kampanju, fokusirajući se umjesto toga na uvjeravanje američkih glasača da odbiju državne i lokalne kandidate za koje se smatra da su štetni po interese Pekinga, posebno one koji izražavaju podršku Tajvanu.

Ali najnovija javna procjena je ukazala na neke promjene.

Zvaničnici američke obavještajne službe u ponedjeljak su upozorili da su se Rusija i Kuba pridružile Kini u gađanju kongresnih, državnih i lokalnih utrka.

"Moskva koristi širok spektar aktera uticaja u nastojanju da utiče na izbore u Kongresu, posebno da ohrabri američku javnost da se suprotstavi proukrajinskoj politici i političarima", rekao je obaveštajni zvaničnik.

"Havana je gotovo sigurno razmatrala pokušaje uticaja na neke kandidate", dodao je zvaničnik. "Ovo je u skladu s onim što su radili u prošlim ciklusima."

Rusija, Kina i Iran odbacili su prethodne optužbe SAD za miješanje u izbore. Rusija, Iran i Kuba tek treba da odgovore na zahtjeve Glasa Amerike za komentar najnovijih otkrića SAD.

Kina je u ponedeljak kasno ponovo odbacila zabrinutost SAD.

"Kina nije zainteresirana za izbore za američki Kongres, a mi nemamo namjeru i nećemo se miješati u njih", rekao je glasnogovornik kineske ambasade u Washingtonu Liu Pengyu u emailu za Glas Amerike.

"Neki američki kongresmeni ostaju pri svojim pogrešnim pozicijama po pitanju Tajvana", dodao je Liu. „Kina čvrsto brani svoj nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet, ali to ne dovodi do zaključka da se Kina miješala u izbore za Kongres.“

Ali procjene američkih obavještajnih službi su u skladu sa zabrinutošću koju su izrazili neki zakonodavci i privatne tehnološke kompanije.

"48 sati nakon zatvaranja birališta, posebno ako imamo onoliko tijesne izbore koliko očekujemo, moglo bi biti jednako, ako ne i značajnije u smislu širenja lažnih informacija, dezinformacija i doslovnog potkopavanja načela naše demokratije", Mark Warner, predsjedavajući obavještajnog odbora Senata, rekao je tokom saslušanja prošlog mjeseca.

'Snažna aktivnost'

Predsjednik Microsofta Brad Smith, koji je upozorio da bi najopasniji trenuci mogli doći u 48 sati prije američkih izbora, posebno je rekao da je povećanje zlonamjernih cyber napora, posebno Rusije i Irana, neporecivo.

"Vidimo snažnu aktivnost", rekao je Smith na cyber konferencija prošlog mjeseca. „Vidimo da Iranci zaista ciljaju Republikansku stranku u Trumpovoj kampanji“, rekao je. "Vidimo kako Rusi ciljaju na Demokratsku stranku, a sada i na kampanju Harris."

I nejasno je kakav su uticaj SAD imale svojim pokušajima da se suprotstave rastućem broju pokušaja stranog uticaja.

Prošlog mjeseca, Ministarstvo pravde SAD-a zaplijenilo je 32 internet domena koje koriste kompanije povezane s Moskvom za širenje dezinformacija. Istovremeno, odjel je optužio zaposlenike državnog medija RT u vezi sa zavjerom za pranje ruske propagande preko jedne medijske kompanije sa sjedištem u SAD.

Zvaničnici američke obavještajne službe u ponedjeljak su, međutim, rekli da takva taktika više nije jedinstvena za Kremlj.

"Strani utjecajni akteri sve su bolji u skrivanju ruku i korištenju Amerikanaca za to", rekao je jedan od američkih obavještajnih zvaničnika. Strane zemlje računaju da će Amerikanci vjerojatnije vjerovati drugim Amerikancima u odnosu na one koji imaju jasne znakove strane propagande.

Demokratski senator iz Arizone Mark Kelly rekao je u nedjelju za CBS "Face the Nation" da su društveni mediji prepuni lažnih ličnosti koje stvaraju američki protivnici.

Ako gledate stvari na Twitteru, na TikToku, na Facebooku, na Instagramu, a političke su prirode… postoji vrlo razumna šansa — stavio bih je u raspon od 20 do 30% — da sadržaj koji vidite, komentari koje vidite dolaze iz jedne od te tri zemlje: Rusije, Irana, Kine", rekao je. "Neće stati 5. novembra."