"Čini se da brojevi za 2023. ukazuju da je rast gotov i da se vraćamo na ranije trendove (prije pandemije)", kaže za AP Nicholas Mark, istraživač Univerziteta Viskonsin, koji proučava kako socijalne politike i drugi faktori utiču na zdravlje i fertilitet.
Provizorni podaci CDC-a pokazuju da je 2023. zabilježeno 3,59 miliona porođaja, što iznosi 54,4 živorođene djece na 1.000 žena starosti od 15 do 44 godine. To je 76.000 novorođenčadi manje nego 2022. i najmanje od 1979. godine.
Ovo umanjenje dovodi prošlogodišnju stopu fertiliteta ispod nivoa iz 2020. godine, koji je iznosio 56 rođenih beba na 1.000 žena.
Stope novorođenih beba su manje u gotovo svim rasnim i etničkim grupama.
Vaš browser ne podržava HTML5
Izvještaj je takođe pokazao da je stopa porođaja među tinejdžerkama u SAD dostigla rekordno nizak nivo od 13,2 rođenja na 1.000 žena starosti od 15 do 19 godina, što je 79 posto manje od posljednjeg maksimuma iz 1991. godine.
Najnoviji podaci o fertilitetu pokazuju da se sve više žena odlučuje za djecu u kasnijem životnom dobu.
Brady Hamilton, glavni autor izvještaja, rekao je da se životna dob za porođaj pomjera prema ženama u 30-im, umjesto u 20-im godinama.
"Jedan faktor je, naravno, mogućnost čekanja. Imali smo pandemiju, ili je, na primjer, došlo do ekonomskog pada. Žene u 20-im godinama mogu odgoditi porođaj dok se stvari ne poprave i dok se ne osjećaju komfornije", rekao je Hamilton. "Za starije žene, opcija čekanja nije tako održiva."
Do rekordnog pada u stopi rađanja došlo je godinu dana nakon što je Vrhovni sud SAD dozvolio državama da zabrane ili ograniče abortus. Prema AP-u, ograničenja abortusa mogu uticati na broj porođaja, s obzirom da je gotovo polovina trudnoća nenamjerna.
Sve cifre koje je CDC objavio zasnovane su na 99,9 posto rodnih listova u 2023. godini, ali su provizorne, a finalni podaci će tek da budu objavljeni.
Neke informacije u ovom tekstu preuzete su od AP-a.