SAD će se tim potezom uskladiti sa Konvencijom iz Otave, međunarodnim ugovorom kojim se zabranjuje upotreba, skladištenje, proizvodnja i prenos protivpešadijskih mina, navodi se u saopštenju, a prenosi agencija Reuters.
"Današnji potezi administracije su u potpunosti različiti od ruskih akcija u Ukrajini, gdje postoje ubjedljivi dokazi da ruske snage neodgovorno koriste eksplozivnu municiju, uključujući i nagazne mine", rekao je visoki zvaničnik američkog State Departmenta Stenli Braun.
Takođe je dodao da ruska upotreba eksplozivne municije nanosi veliku štetu civilima i uništava ključnu civilnu infrastrukturu.
Iz Bijele kuće je saopšteno da najnovija odluka odražava uvjerenje predsjednika Joe Bidena da nagazne mine "imaju disproporcionalne posljedice po civile, među kojima su i djeca, dugo poslije kraja borbi".
Promjena se ne odnosi na američku politiku o protivpješadijskim minama na Korejskom poluostrvu zbog jedinstvenih okolnosti i riješenosti SAD da brane Južnu Koreju, navedeno je iz Bijele kuće.
U saopštenju se ističe i da će SAD raditi na tome da unište sve zalihe protivpješadijskih mina osim onih koje su potrebne za odbranu Južne Koreje.
Braun je novinarima rekao da u zalihama ima oko 3 miliona nagaznih mina, a da su ih Sjedinjene Države posljednji put koristile 1991. godine tokom Zalivskog rata, izuzev jednog incidenta tokom rata u Afganistanu 2002. godine.
Bivši predsjednik Donald Trump je 2020. godine ublažio ograničenja na vojnu upotrebu protivpješadijskih mina, tvrdeći da su zbog prethodne politike američke trupe mogle da budu u "teškoj poziciji". Trumpovu odluku kritikovale su pristalice za kontrolu oružja.
Administracija predsjednika Barracka Obame je 2014. godine saopštila da više neće proizvoditi ili nabavljati protivpješadijske mine, između ostalog i da bi se popunile postojeće zalihe. SAD su tada takođe zabranile upotrebu tog oružja van Korejskog poluostrva.