Američki zvaničnici putuju u Kinu na ekonomske sastanke

Posjetioci prolaze pored izložbenog štanda Amazona tokom Svjetske konferencije o umjetnoj inteligenciji u Šangaju 5. jula 2024.

Visoki američki zvaničnici trebali bi posjetiti Kinu ove sedmice, saopštila je američka vlada u ponedjeljak, nastojeći da održi stabilne veze između dvije najveće svjetske ekonomije uprkos sve većim trgovinskim tenzijama.

Putovanje u Šangaj će biti na razgovore u okviru finansijske radne grupe, FWG, koja je formirana prošle godine, sa obje strane, radi razgovora o finansijskoj stabilnosti, pitanjima vezanim za prekogranične podatke, kao i borbi protiv fentanila.

Sastanci radne grupe održaće se u četvrtak i petak, a delegaciju SAD će predvoditi Brent Neiman, zamjenik ministra finansija za međunarodne finansije.

Zvaničnicima trezora će se pridružiti predstavnici Federalnih rezervi i Komisije za hartije od vrijednosti.

Finansijsku radnu grupu zajedno vodi zamjenik guvernera Narodne banke Kine Xuan Changneng.

Namjeravamo da ovaj sastanak FWG uključi razgovore o finansijskoj stabilnosti, pitanjima vezanim za prekogranične podatke, pozajmljivanja i plaćanja, napore privatnog sektora da unaprijedi finansiranje tranzicije i konkretne korake koje možemo poduzeti da poboljšamo komunikaciju u slučaju finansijskog stresa “, rekao je Neiman.

Dodao je da se okupljanje američkih i kineskih ekonomskih zvaničnika nadovezuje na "smjernice predsjednika Joea Bidena i ministarke financija Janet Yellen za uspostavljanje trajnih linija komunikacije dok odgovorno upravljamo našim odnosom" s Pekingom.

Očekuje se da će zvaničnici razgovarati i o mogućim revizijama kineskog zakona protiv pranja novca, navodi Ministarstvo finansija.

Razgovori će obilježiti peti sastanak finansijske radne grupe, a drugi krug u Kini.

Grupa je pokrenuta 2023. godine zajedno sa ekonomskom radnom grupom, koja je direktno odgovarala Yellen i kineskom vicepremijeru He Lifengu.

Putovanje u Šangaj ove sedmice uslijedilo je nakon Yellen-inih razgovora na visokom nivou u Pekingu i Guangzhouu u aprilu, gdje je snažno upozorila na rizike kineskog industrijskog prekomjernog kapaciteta – pitanje koje su kineski zvaničnici povukli.

Bidenova administracija također je nastojala spriječiti da se hemikalije prekursora koje se koriste za proizvodnju fentanila unesu u Sjedinjene Države.

Ranije je isticala pobjede svoje diplomatije s Kinom, uključujući ono što su zvaničnici rekli da je to bio prvi napad Pekinga na proizvođače ovih hemikalija prekursora droge u višegodišnjoj američkoj epidemiji ovisnosti.