U Aziji, Harris kritikovala kinesko "zastrašivanje" i "prisilu"

Potpredsjednica SAD-a Kamala Harris domaćin je rasprave za okruglim stolom s japanskim poslovnim direktorima iz kompanija u industriji poluprovodnika, u rezidenciji glavne misije u Tokiju, 28.09. 2022.

Potpredsjednica SAD-a Kamala Harris kritikovala je vanjsku politiku Kine u srijedu u govoru izvan Tokija, rekavši da agresivno ponašanje Pekinga prijeti "međunarodnom poretku temeljenom na pravilima".

Harris je to komentirala u obraćanju pripadnicima američke vojske na USS Howardu, mornaričkom razaraču usidrenom u mornaričkoj bazi Yokosuka, najvećem pomorskom objektu američke mornarice na svijetu.

“Kina potkopava ključne elemente međunarodnog poretka temeljenog na pravilima. Kina je dovela u pitanje slobodu mora. Kina je iskoristila svoju vojnu i ekonomsku moć kako bi prisilila i zastrašila svoje susjede”, rekla je Harris.

Harris, koja je u Japanu kako bi prisustvovala državnom sprovodu bivšeg premijera Shinza Abea, također je kritizirala kinesko "uznemirujuće ponašanje u Istočnom kineskom moru i Južnom kineskom moru, a nedavno i provokacije preko Tajvanskog tjesnaca".

Proteklih tjedana Kina je okružila Tajvan vojnim vježbama, u nečemu što se čini kao pokušaj preoblikovanja statusa quo u osjetljivom Tajvanskom tjesnacu.

Kina polaže pravo na demokratski Tajvan, iako otokom nikada nije vladala Komunistička partija Kine. Peking optužuje Sjedinjene Države za neprimjerenu potporu onome što oni smatraju "snagama neovisnosti" u Tajvanu.

Iako Sjedinjene Države nemaju službene odnose s Tajvanom, Washington je jedan od najvažnijih međunarodnih partnera Taipeija i redovito odobrava veliku prodaju oružja demokratskoj vladi otoka. Također je plovio vojnim brodovima kroz Tajvanski tjesnac, razbjesnivši Kinu.

U. S. Vice President Kamala Harris speaks with reporters after visiting the USS Howard naval destroyer at Yokosuka Naval Base outside Tokyo, Sept. 28, 2022.

"Sjedinjene Države vjeruju da su mir i stabilnost u Tajvanskom tjesnacu ključna značajka slobodnog i otvorenog Indo-Pacifika", rekao je Harris. "Nastavit ćemo letjeti, ploviti i djelovati, neustrašivi i bez straha, gdje god i kad god međunarodno pravo dopušta."

“Nastavit ćemo se protiviti svakoj jednostranoj promjeni statusa quo. I nastavit ćemo podržavati tajvansku samoobranu, u skladu s našom dugogodišnjom politikom. Tajvan je živahna demokratija koja pridonosi globalnom dobru – od tehnologije do zdravlja i šire, a Sjedinjene Države nastavit će produbljivati naše neslužbene veze”, dodala je.

Tajvan se spominjao u razgovorima potpredsjednice SAD s japanskim, južnokorejskim i australskim premijerima u Tokiju, prema visokom dužnosniku administracije koji je izvijestio novinare, koji je odbio otkriti identitet.

“Moramo biti usklađeni. I mislim da smo značajno usklađeni… Mislim da postoji uzajamna predanost svih uključenih zemalja miru i sigurnosti u Tajvanskom tjesnacu,” rekao je dužnosnik.

U.S. Vice President Kamala Harris, center right, holds a bilateral meeting with South Korea's Prime Minister Han Duck-soo, center, left, in Tokyo, Sept. 27, 2022.

Harris u četvrtak odlazi u Seul, gdje će posjetiti demilitariziranu zonu koja razdvaja Sjevernu i Južnu Koreju.

Sjeverna Koreja lansirala je rekordno veliki broj projektila ove godine, uključujući balističku raketu kratkog dometa u nedjelju uoči posjete Harris .

Zaustavljanje ima za cilj signalizirati predanost SAD-a obrani Južne Koreje, prema visokom dužnosniku administracije.

“Ključna poruka o kojoj ona govori na ovom putovanju je kako su naše obrambene obveze čvrste. Znamo da je bilo mnogo rasprava s Korejcima o obavezama proširenog odvraćanja. I da bismo te riječi doista proveli u djelo, vjerujemo da je to snažan signal", rekao je dužnosnik.

Dok bude u Seoulu, Harris će se sastati i s južnokorejskim predsjednikom Yoon Suk Yeolom, konzervativcem koji je preuzeo dužnost u maju. Yoon se zalagao za proširenje saveza Južne Koreje sa Sjedinjenim Državama i podržava sve veće prikazivanje američke i južnokorejske vojne moći.

Takve su demonstracije učestalije i intenzivnije zbog predviđanja da će Sjeverna Koreja uskoro izvesti svoj sedmi nuklearni test.