Fed-ov Federalni odbor za otvoreno tržište snizio je ciljni raspon stope federalnih fondova, mjerilo koje se koristi za određivanje stopa za sve, od hipoteka do kreditnih kartica, za jednu četvrtinu procentnog poena na između 4,25% i 4,5%.
Smanjenje je bilo široko očekivano, ali članovi FOMC-a ažurirali su svoje projekcije za budućnost, sugerirajući da bi moglo potrajati do 2027. da se kamatne stope spuste na 2%. Još u septembru su predviđali da će taj cilj postići 2026. godine.
Promijenjen je i raspon stopa za koji vjeruju da će na kraju odražavati „neutralni“ stav kamatnih stopa – to jest, onaj koji nije osmišljen da bude ni restriktivan ni stimulativan. U septembru su prognozirali dugoročnu neutralnu stopu između 2,5% i 3,5%. Taj raspon se popeo na između 2,8% i 3,6%.
Powell optimističan
Predsjednik Uprave Federalnih rezervi Jerome Powell rekao je na konferenciji za novinare u srijedu da komitet pokušava da uravnoteži svoju borbu protiv inflacije, protiv koje se bori podizanjem kamatnih stopa, sa svojom posvećenošću punoj zaposlenosti, što ponekad zahtijeva smanjenje stopa.
On je rekao da je na odluku o smanjenju stopa uticalo "omekšavanje" na tržištu rada. Međutim, rekao je da je nova ciljna stopa i dalje "značajno restriktivna", iako je Fed od septembra smanjio stope za ukupno 1 procentni poen.
Powell je također rekao novinarima da je američka ekonomija ostala jaka i da očekuje da će tako i ostati.
„Američka ekonomija radi veoma, veoma dobro – znatno bolje od naše globalne grupe kolega“, rekao je. “Nema razloga da se misli da je pad vjerovatniji nego što je obično. Dakle, izgledi za našu ekonomiju su prilično dobri. Ipak, moramo ostati na zadatku i nastaviti s ograničenom politikom kako bismo inflaciju mogli spustiti na 2%.”
Trumpov efekat
Mark Hamrick, viši ekonomski analitičar i šef Washingtonskog biroa BankRate.com, sugerirao je da je mala promjena u očekivanjima Fed-a djelomično povezana s izbornom pobjedom novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u novembru.
"Predstoji povećana neizvjesnost s obzirom na ambicije Trumpove administracije s ciljem poticanja ekonomskog rasta, koji je bio iznad očekivanja Fed-a i dugoročnog trenda ove godine", rekao je Hamrick za Glas Amerike u razmjeni e-pošte. “Za zajmoprimce, potrošače i sve ostale, ovo sugerira da će stope ostati povišene duže i da se neće vratiti na rekordno niske razine prije pandemije.”
Trump je nagovijestio želju za provedbom nekih promjena u politici, posebno uvoznih carina, koje ekonomisti općenito smatraju inflatornim.
„Velika vijest je promjena u istraživanju ekonomskih projekcija“, složio se Kenneth N. Kuttner, profesor ekonomije na Williams koledžu i bivši pomoćnik potpredsjednika istraživanja u Banci federalnih rezervi New Yorka.
"Članovi FOMC-a vide da je inflacija malo veća nego što je to bio slučaj u septembru", rekao je Kuttner za Glas Amerike. "To, plus ponovna procjena onoga što je 'neutralno' za ekonomiju, sugerira da očekuju da će sljedeće godine smanjiti stopu fondova manje nego što su ranije mislili da će to učiniti."
Javno nezadovoljstvo
Fed-ova objava stigla je u vrijeme kada Amerikanci i dalje imaju nejasne poglede na stanje ekonomije, uprkos značajnim poboljšanjima u većini standardnih mjera njegovog učinka.
Ekonomija se pogoršala tokom pandemije COVID-19, kada je kombinacija uskih grla u lancu opskrbe širom svijeta i velikodušnih vladinih stimulativnih programa u kombinaciji dovela do naglog rasta cijena. Inflacija u SAD-u je porasla na 40-godišnji maksimum, dostigavši vrhunac po godišnjoj stopi od 9,1% u junu 2022.
Od tada, nagli porast kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi doveo je do pada inflacije ispod 3% i blizu ciljne stope Fed-a od 2%. Stopa nezaposlenosti je ostala blizu istorijskog minimuma. Uz to, plaće američkih radnika od decembra prošle godine rastu po stopi većoj od inflacije.
Ipak, Amerikanci izvještavaju o oštro negativnim osjećajima o ekonomiji. Anketa Associated Press-NORC objavljena ove sedmice pokazala je da dvije trećine odraslih Amerikanaca opisuje status ekonomije kao loš, dok ga je samo 5% okarakteriziralo kao vrlo dobar.
Čini se da politička usklađenost igra glavnu ulogu u percepciji ekonomije. Kada su odgovore raščlanili po partijskim ispitanicima, 51% demokrata je ekonomiju opisalo kao dobru ili bolju, u poređenju sa samo 16% republikanaca i 22% nezavisnih.
Međutim, nakon Trumpove izborne pobjede, 69% republikanaca je reklo da očekuju da će 2025. biti bolja godina za ekonomiju od 2024. Nasuprot tome, samo 11% demokrata reklo je to za 2025. godinu, a 59% njih predviđa da će biti gore.
Granice predsjedničke moći
Iako se čini da je stanje u privredi bilo najvažniji faktor u donošenju odluka birača tokom predsjedničkih izbora u novembru, i odlazeći predsjednik Joe Biden i Trump govorili su o poteškoćama koje predsjednik može imati u direktnom utjecaju na nju.
Govoreći na Institutu Brukings, Biden je podsjetio svoju publiku da je, kada je preuzeo dužnost 2021., naslijedio ekonomiju uništenu pandemijom, sa 3.000 Amerikanaca koji umiru od COVID-19 svaki dan, a milioni bez posla. On je hvalio svoja postignuća u obnavljanju radnih mjesta i smanjenju inflacije, ali je priznao da mnogi još uvijek osjećaju ekonomski bol.
"Previše porodica radničke i srednje klase bori se s visokim cijenama stanovanja i namirnica i svakodnevnim životnim potrebama", rekao je Biden. Rekao je da mnoge investicije u privredu tokom njegove četiri godine na funkciji jednostavno nisu imale vremena da stupe na snagu.
“U početku smo znali da se to neće ostvariti u mojoj… administraciji. Potrebno je vrijeme da se ovo uradi, ali gledajte dvije, četiri, šest, osam, 10 godina od sada”, rekao je Biden.
Tokom predizborne kampanje, Trump je često obećavao da će sniziti cijene u supermarketima, a nastavio je to činiti i nakon svoje pobjede, rekavši u intervjuu 8. decembra za CBS News: “Snizit ćemo te cijene jako”.
Međutim, to je u suprotnosti s onim što je rekao magazinu Time kada je intervjuisan u vezi s proglašenjem za osobu godine. Upitan da li bi njegovo predsjedništvo bilo “neuspjeh” ako ne bude u stanju da snizi cijene namirnica, rekao je: “Mislim da ne. … Htio bih ih srušiti. Teško je srušiti stvari kada se pojave. Znate, veoma je teško.”