SAD blokiraju prodaju najsavremenije opreme za proizvodnju čipova Kini

Zaposleni koji nose zaštitnu opremu rade u pogonu za proizvodnju poluprovodnika za Renesas Electronics u Pekingu, Kina, 14. maja 2020.

Bidenova administracija objavila je u ponedjeljak da je nametnula novi set izvoznih kontrola Kini, ograničavajući prodaju najsavremenije opreme za proizvodnju poluprovodnika i kompjuterske memorije velikog propusnog opsega komunističkoj naciji.

Nova pravila zabranjuju prodaju 24 različite vrste opreme i tri različita softverska alata, od kojih se svi koriste za proizvodnju takozvanih poluprovodnika "naprednih čvorova", najbržih i najefikasnijih čipova na tržištu.

Kontrole izvoza, koje je najavio Biro za industriju i sigurnost Ministarstva trgovine, također ograničavaju prijenos memorijskih proizvoda velikog propusnog opsega, koji su naprednim poluvodičima čvorova potrebni da bi maksimalno povećali svoje performanse u aplikacijama visokog intenziteta, kao što su umjetna inteligencija i strojno učenje.

Istovremeno, vlada je dodala 140 kompanija, uglavnom u kineskoj domaćoj industriji proizvodnje poluvodiča, na listu subjekata s kojima je američkim firmama i pojedincima zabranjeno poslovanje. Općenito, za izvoz određenih tehnologija kompanijama na listi potrebna je licenca savezne vlade.

Blokiranje vojnog razvoja

Najnovija runda sankcija posebno je usmjerena na sprječavanje Kine da sama proizvodi napredne poluprovodnike, iz zabrinutosti da bi potom ugradila AI u novi vojni hardver i napredne alate društvene kontrole.

„Napredni AI modeli mogli bi se koristiti za scenarije brzog odgovora na bojnom polju; smanjenje barijere za razvoj cyber oružja ili hemijskog, biološkog, radiološkog ili nuklearnog oružja; te korištenje prepoznavanja lica i glasa za represiju i nadzor manjina i političkih disidenata”, navodi se u saopćenju u kojem se najavljuju sankcije.

"Ova akcija je kulminacija ciljanog pristupa administracije Biden-Harris, u dogovoru s našim saveznicima i partnerima, da naruši sposobnost [Kine] da udomaći proizvodnju naprednih tehnologija koje predstavljaju rizik za našu nacionalnu sigurnost", rekao je američki ministar trgovine Gina Raimondo navodi u saopćenju.

"Sjedinjene Države su poduzele značajne korake da zaštite našu tehnologiju od upotrebe naših protivnika na načine koji ugrožavaju našu nacionalnu sigurnost", rekao je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan u istoj izjavi. „Kako se tehnologija razvija, a naši protivnici traže nove načine da izbjegnu ograničenja, nastavit ćemo raditi s našim saveznicima i partnerima kako bismo proaktivno i agresivno zaštitili naše vodeće svjetske tehnologije i znanje kako se ne bi koristili za potkopavanje naše nacionalne sigurnosti. .”

Kina odgovara

Kineska ambasada u Washingtonu je u saopštenju poslatom Glasu Amerike osudila sankcije.

„Kina se snažno protivi najnovijim mjerama kontrole izvoza poluprovodnika SAD-a. Ovaj potez je tipična ekonomska prinuda i netržišna praksa”, navode iz ambasade.

Ambasada je optužila Sjedinjene Države da "pretjeruju" u ideji nacionalne sigurnosti, da zloupotrebljavaju pravila o kontroli izvoza i "maltretiraju".

"Industrija poluprovodnika je visoko globalizirana", navodi se u saopštenju. “Zloupotreba regulatornih mjera od strane SAD ozbiljno ometa normalnu ekonomsku i trgovinsku razmjenu među zemljama, podriva pravila tržišta i međunarodni ekonomski i trgovinski poredak i predstavlja ozbiljnu prijetnju stabilnosti globalnih industrijskih i lanaca nabavke. Globalna industrija poluprovodnika, uključujući američke kompanije, ozbiljno je pogođena.”

Saopćenje je zaključeno obećanjem da će "Kina poduzeti potrebne mjere da odlučno zaštiti svoja legitimna prava i interese".

Zaposleni rade na proizvodnoj liniji poluorovodničkih čipova Jiangsu Azure Corp u Huaianu, provincija Jiangsu, Kina, 25. marta 2022.

Značajan uticaj

Stephen Ezell, potpredsjednik za globalnu politiku inovacija u Fondaciji za informacione tehnologije i inovacije, rekao je za Glas Amerike da će nove sankcije vjerovatno nanijeti stvarnu štetu naporima Kine da stvori domaću industriju proizvodnje čipova svjetske klase.

U razmjeni e-pošte s Glasom Amerike, Ezell je rekao da je proizvodnja poluprovodnika "možda najsloženiji inženjerski zadatak koji čovječanstvo preuzima" i da jednostavna izgradnja mašina za njihovu proizvodnju zahtijeva široku lepezu ulaznih podataka, od kojih SAD mogu značajno ograničiti pristup mnogima od njih.

„Ti alati… zavise od bukvalno desetina hiljada ulaza i komponenti, od kojih mnoge obezbeđuju specijalizovani dobavljači iz cijelog svijeta“, napisao je Ezell. “Ako kineski proizvođači alata nemaju spreman pristup njima, njihov zadatak ponovnog stvaranja potpuno autohtonog lanca opskrbe čini mnogo težim i skupljim.”

Ezell je rekao da će gubitak tržišnog udjela u Kini naštetiti američkim proizvođačima koji neće moći prodavati u zemlji, ali je istakao da je cilj Kine ionako eliminirati svoju ovisnost o stranim čipovima, što bi proizvelo isti rezultat.

“Način rješavanja izazova je da Sjedinjene Države (i istomišljenici) stimuliraju rast industrije poluvodiča u mjestima poput Indije ili Malezije, tako da se prodaja koja je izgubljena u Kini može povratiti na drugom mjestu, jer smo mi proširenje proizvodnje poluprovodnika u istomišljeničkim zemljama”, rekao je Ezell.

Dodao je da je važno da se SAD udruže s drugim velikim zemljama za proizvodnju poluprovodnika i opreme kako bi uveli slične politike prema Kini.

Napredni čipovi

Primarni cilj novih američkih izvoznih kontrola su takozvani čipovi "naprednog čvora" i oprema koja se koristi za njihovu proizvodnju. Prepoznatljivi faktor čipova naprednih čvorova je veličina tranzistora koji se koriste u njihovoj proizvodnji.

Neki tranzistori mogu biti čak tri nanometra - tri milijardita dijela metra - u dužinu. Što su pojedinačni tranzistori manji, to znači da se više njih može postaviti na jedan čip, što ih čini boljim u obradi informacija i energetski efikasnijim.

Da bi napredni čvorni čipovi radili punim potencijalom, oni moraju biti upareni sa računarskom memorijom velikog propusnog opsega, koja može pružiti brzi pristup ogromnim količinama podataka.