Rusija proizvodi kamikaza dron sa kineskim motorom i dijelovima

Vojnici ukrajinskih snaga za razminiranje skidaju bojevu glavu sa oborenog ruskog drona kamikaze na neodređenoj lokaciji u Ukrajini. (26. januara 2024.)

Rusija je prošle godine počela proizvoditi novi napadački dron dugog dometa pod nazivom Garpiya-A1 koristeći kineske motore i dijelove, koje je upotrijebila u ratu u Ukrajini, prema dva izvora iz europske obavještajne agencije i dokumentima koje je vidio Reuters.

Obavještajni podaci – koji su uključivali ugovor o proizvodnji za novi dron, prepisku kompanije o proizvodnom procesu i finansijske dokumente – pokazali su da je IEMZ Kupol, podružnica ruskog državnog proizvođača oružja Almaz-Antey, proizvela više od 2.500 Garpija od jula 2023. do jul 2024.

Ranije nije prijavljeno postojanje novog ruskog drona koji koristi kinesku tehnologiju. IEMZ Kupol i Almaz-Antey nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Dva obavještajna izvora rekla su da je Garpiya, što na ruskom znači Harpija, raspoređena protiv vojnih i civilnih ciljeva u Ukrajini, uzrokujući štetu na kritičnoj infrastrukturi, kao i civilne i vojne žrtve.

Oni su sa Reutersom podijelili ono što su rekli da su slike olupine Garpiya iz Ukrajine, ne navodeći dalje detalje. Reuters je pronašao informacije koje potvrđuju ovaj zaključak, ali nije mogao samostalno potvrditi slike.

Izvori su tražili da se ne identifikuju ni oni ni njihova agencija zbog osjetljivosti informacija. Također su tražili da se određeni detalji, kao što su datumi, vezani za dokumente, zadrže.

Samuel Bendett, pomoćni viši saradnik u Centru za novu američku sigurnost, istraživačkom centru sa sjedištem u Washingtonu DC, rekao je za Reuters da će Garpiya, ako bude potvrđeno, označiti odmak od oslanjanja Rusije na iranske dizajne bespilotnih letjelica dugog dometa.

"Ako se to dogodi, to bi moglo ukazivati na to da se Rusija sada može više osloniti na domaći razvoj, kao i, očito, na Kinu, budući da obje strane u ovom ratu zavise od mnogih kineskih komponenti za proizvodnju dronova", rekao je.

Iran, koji nije komentirao ovu priču, isporučio je više od hiljadu dronova Shahed "kamikaze" Rusiji od početka invazije u februaru 2022. godine, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskyy u maju prošle godine.

Korišteni su za iscrpljivanje ukrajinske protuzračne odbrane i pogađanje infrastrukture daleko od linija fronta. Iran je više puta negirao slanje dronova Rusiji za upotrebu u Ukrajini.

Rusko ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtjev za komentar ove priče. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova navelo je u izjavi za Reuters da Peking strogo kontrolira izvoz predmeta potencijalne vojne primjene, uključujući dronove.

"Što se tiče ukrajinske krize, Kina je uvijek bila posvećena promoviranju mirovnih pregovora i političkog rješenja", navodi se u saopštenju. Dodaje se da nema međunarodnih ograničenja u trgovini Kine sa Rusijom.

NATO APEL

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je prošle sedmice Kinu da prestane podržavati ruski rat u Ukrajini i rekao da je pomoć Pekinga značajan faktor u nastavku sukoba.

Garpiya "uvelike podsjeća na Shahed", ali ima nekoliko karakterističnih karakteristika, uključujući jedinstveno peraje na vijcima i motore Limbach L-550 E, navodi evropska agencija u izjavi za Reuters. Motor, koji je prvobitno dizajnirala i proizvela njemačka kompanija, sada u Kini proizvodi lokalna firma Xiamen Limbach. Kompanija nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Reuters je pregledao ugovor vrijedan više od milijardu rubalja (10 miliona eura) potpisan u prvom kvartalu 2023. između ruskog ministarstva odbrane i Kupola za razvoj fabrike za proizvodnju dronova.

Obavještajni izvori su rekli da se bivša fabrika cementa u Iževsku, Republika Udmurt, u zapadnoj Rusiji – koju je Kupol kupio 2020. – koristi za proizvodnju dronova.

Koristeći video zapis ruskog pogona za proizvodnju bespilotnih letjelica, objavljen u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram, Reuters je uspio identificirati lokaciju kao tvornicu u Iževsku po boji i dizajnu greda zgrade i internoj arhitekturi koja je odgovarala slikama. Lokacija slika mogla se provjeriti iz obližnjih zgrada, puteva i drveća koji su odgovarali prikazima ulica i satelitskim snimcima.

Prototip Garpiya lansiran je u prvoj polovini 2023. godine, pokazuju komunikacije kompanije. Proizvodnja je dostigla nekoliko stotina u drugoj polovini 2023. i više nego se udvostručila na oko 2.000 u prvoj polovini 2024. godine, saopštila je agencija.

Bendett, analitičar odbrane, rekao je da bi 2.500 dronova godišnje predstavljalo značajan dio ruske proizvodnje. Glavni ukrajinski vojni komandant Oleksandr Sirski rekao je prošlog mjeseca da je Rusija ispalila skoro 14.000 udarnih dronova otkako je izvršila invaziju u februaru 2022., uključujući iranski Shahed, kao i bespilotne letjelice Geran-2 i Lancet ruske proizvodnje.

Korporativni dokumenti iz drugog kvartala 2023. godine, koje je pregledao Reuters, pokazuju da je dobavljač TSK Vektor nabavljao dijelove od kineskih kompanija za montažu na lokaciji Kupol; 800 kineskih motora također je trebalo biti isporučeno u novu tvornicu gdje je proizvodna linija trebala biti gotova do kraja kvartala.TSK Vektor nije odgovorio na upit za komentar.


Evropska obavještajna služba je u saopćenju navela da je zabrinuta što kineske kompanije nastavljaju da obezbjeđuju komponente koje su omogućile rusku proizvodnju velikih dronova kamikaza. „Izvoz osnovnih komponenti u Rusiju treba da se zaustavi“, navodi se u saopštenju.

SJEDINJENE DRŽAVE ZABRINUTE

Washington je više puta upozoravao Peking zbog njegove podrške ruskoj odbrambenoj industriji. Uveo je stotine sankcija s ciljem da se ograniči sposobnost Moskve da koristi određene tehnologije u vojne svrhe.

State Department i Bijela kuća nisu odgovorili na zahtjev za komentar ove priče.

U julu je Kina rekla da će pooštriti pravila izvoza dronova počevši od 1. septembra. Peking je rekao da su američke sankcije kineskim entitetima zbog rata u Ukrajini "nezakonite i jednostrane".

Garpiya ima težinu pri polijetanju manju od 300 kilograma i maksimalni domet od 1.500 kilometara, navodi se u proizvodnom ugovoru između Kupola i ruskog ministarstva odbrane – otprilike slično iranskim dronovima Shahed-136 koje je Moskva intenzivno koristila u Ukrajini.

Washington Post je u avgustu objavio da Rusija ima za cilj da poveća proizvodnju domaće verzije Shahed-136, poznate kao Geran-2, u fabrici u posebnoj ekonomskoj zoni Alabuga, u Tatarstanu. Ukrajina je u aprilu saopštila da je izvela napad dronom na fabriku za proizvodnju dronova u Alabugi.

Treći dokument koji je pregledao Reuters - ažuriranje statusa isporuke između posrednika TSK Vektor i proizvođača Kupol, datirano u prvom tromjesečju 2024. - detaljno opisuje narudžbu za 100 osovina, karburatora i drugih dijelova motora Limbach koje su isporučile dvije druge kineske kompanije: Juhang Aviation Technology i Redlepus Vector Industries, obje sa sjedištem u Shenzhenu.

Juhang, koji je stavljen pod britanske sankcije u februaru i američke sankcije u maju zbog toga što je Rusiji dao opremu za bespilotne letjelice, i Redlepus nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Carinski podaci, dobijeni od komercijalnog dobavljača koji bilježi i prikuplja informacije, pokazali su da je TSK Vektor od aprila 2022. do decembra 2023. uvezao robu od kineske Juhang Aviation Technology u iznosu od 36,3 miliona dolara, a od Redlepus TSK Vector Industrial Shenzhen Co Ltd 6,2 miliona dolara.

Prema carinskim dokumentima roba je uključivala avionske motore, tranzistori, elektronske module, konektore, utikače i utičnice, rezervne dijelove i komponente većinom označene kao "za opću civilnu namjenu", "za opću industrijsku namjenu".