Rusija optužuje Ukrajinu da je pokušala da dronom napadne nuklearnu elektranu Kursk

Ruski predsjednik Vladimir Putin

Rusija je u petak optužila Ukrajinu da je pokušala da napadne nuklearnu elektranu Kursk preko noći u, kako je nazvala, aktu "nuklearnog terorizma", nekoliko dana prije nego što bi šef agencije Ujedinjenih nacija za atomski nadzor trebalo da posjeti lokaciju.

Ministarstvo odbrane Ukrajine nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar na ovu optužbu, drugi koji je Moskva uputila za dva dana.

Nuklearna elektrana se nalazi u regionu Kursk na zapadu Rusije, gdje bjesne žestoke borbe otkako su ukrajinske snage iznenadnim upadom 6. avgusta uzvratile udarac, dok ruske trupe napreduju u istočnoj Ukrajini.

Ministarstvo odbrane Rusije je u saopštenju navelo da su njegove jedinice protivvazdušne odbrane preko noći oborile tri ukrajinske bespilotne letjelice u regionu Kursk i govorile o osujećenju ukrajinskog pokušaja da izvrši "teroristički napad" na ruske objekte.

Ruska državna novinska agencija TASS citirala je neimenovani izvor koji je rekao da je dron oboren u blizini skladišta istrošenog nuklearnog goriva u elektrani Kursk. Reuters nije mogao nezavisno da potvrdi detalje navodnog incidenta.

TASS je prenio izjavu portparola ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove da je reč o "aktu nuklearnog terorizma" na koji je potrebna hitna reakcija nadzornog tijela UN, Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

Šef IAEA Rafael Grossi trebalo bi da posjeti elektranu sljedeće nedjelje. On je apelovao na maksimalnu uzdržanost kako bi se izbjegao nuklearni udes.

Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je u četvrtak Ukrajinu za pokušaj napada na objekat i rekao da je Moskva obavijestila IAEA. On nije naveo detalje ili dokaze o ukrajinskom napadu.

Upad hiljada ukrajinskih vojnika preko granice u region Kurska 6. avgusta, najveći je upad neke strane sile u Rusiju od Drugog svjetskog rata, a Moskva je ostala zatečena.

Kijev je saopštio da je stvorio tampon zonu iz oblasti koju je Rusija, koja je poslala desetine hiljada vojnika u Ukrajinu 2022. godine, koristila za gađanje ciljeva u Ukrajini.

Borbe na oko 30 kilometara od nuklearne elektrane bjesne su od tada dok se ruske trupe bore da istjeraju ukrajinske vojnike koji su nastojali da konsoliduju i prošire teritoriju koju kontrolišu.

Postrojenje ima četiri reaktora, od kojih su dva u funkciji. Izgradnja još dva reaktora počela je 2018. godine.

Ruska državna nuklearna kompanija Rosenergoatom saopštila je u petak da će jedinica broj 4 u elektrani biti isključena iz mreže u nedelju zbog, kako se naziva, "planiranog preventivnog održavanja" u trajanju od 59 dana. Rečeno je da će posao uključivati modernizaciju i produženje radnog vijeka opreme.