Rusija se fokusira na američke zvijezde društvenih mreža kako bi prikriveno utjecala na birače

Arhiva: Ilustracija

Rusija se sve više okreće američkim zvijezdama društvenih medija kako bi prikriveno utjecala na birače uoči predsjedničkih izbora 2024., prema američkim zvaničnicima i nedavno objavljenim krivičnim prijavama.

“Ono što vidimo da rade je oslanjanje na pametne i nesvjesne Amerikance kako bi započeli, promovirali i dodali kredibilitet narativima koji služe interesu ovih stranih aktera”, rekao je visoki obavještajni dužnosnik na brifingu u petak. “Ove strane zemlje obično računaju da će Amerikanci vjerojatnije vjerovati stavovima drugih Amerikanaca.”

Američke sigurnosne agencije naširoko smatraju ovaj pristup jednom od ruskih preferiranih taktika u ovom ciklusu kako bi njihove strane psihološke operacije izgledale autentičnije. Uopšteno govoreći, ove misije obično nastoje naljutiti Amerikance, naglasiti društvene podjele i naglasiti stranačke stavove dok dovode u pitanje efikasnost i ulogu američke vlade u globalnoj sigurnosti, kažu stručnjaci.

"Fokusiramo se na ove taktike jer bi američka javnost trebala znati da sadržaj koji čita na internetu, posebno na društvenim mrežama, može biti strana propaganda, čak i ako se čini da dolazi od sugrađana Amerikanaca", rekao je drugi visoki američki obavještajni dužnosnik u julskom brifingu sa novinarima o sigurnosti izbora. “Ukratko, strani utjecajni akteri postaju sve bolji u skrivanju ruku i korištenju Amerikanaca da to učine.

TENET

U srijedu je Ministarstvo pravde otkrilo krivične prijave protiv dvojice bivših zaposlenika ruske medijske kuće Russia Today ili RT, za koje kažu da su tajno finansirali američku političku medijsku kompaniju.

Optužnica ocrtava navodnu šemu u kojoj su Rusi poslali oko 10 miliona dolara za dvoje vlasnika medijskih preduzeća, Lauren Chen i Liamu Donovanu, koji su potom platili američkim konzervativnim influenserima da kreiraju video snimke i objave na društvenim mrežama.

Neki od komentatora su u različito vrijeme dijelili antiukrajinski sadržaj, koji je bio u skladu s prioritetima napora. Chen i Donovan nisu odgovorili na zahtjev za komentar.

Iako se u optužnici ne navodi ime optuženog medija, Reuters je otkrio da je riječ o firmi Tenet Media sa sjedištem u Tennesseeju, koja sebe javno opisuje kao dom "neustrašivih glasova". Tenet nije odgovorio na ponovljene zahtjeve za komentar. Istorijski gledano, zapošljavao je nekoliko istaknutih ličnosti društvenih medija, uključujući podcastera Tima Poola i bivšeg novinara Bennyja Johnsona, između ostalih.

U optužnici se navodi da su Chen i Donovan znali da primaju novac od ruskih operativaca, ali da su komentatori koje su plaćali izgleda bili nesvjesni dogovora.

Tenet upravlja YouTube kanalom i raznim drugim profilima na društvenim mrežama, gdje objavljuje video i audio zapise svojih saradnika. Prema sudskim dokumentima, osnivači Teneta uputili su jednog neimenovanog komentatora da svojim gledaocima na internetu iznosi lažne tvrdnje da je Ukrajina, a ne ISIS, odgovorna za smrtonosni teroristički napad u Moskvi u aprilu.

Pool i Johnson su kasno u srijedu objavili izjave u kojima priznaju optužnicu protiv Teneta. Pul je rekao da "nikada niko osim mene nije imao punu uređivačku kontrolu nad emisijom" i da smo "kao i druge ličnosti i komentatori bili prevareni i žrtve". Johnson je na sličan način napisao u izjavi da je "uznemiren navodima u današnjoj optužnici, koji jasno pokazuju da smo ja i drugi influenceri bili žrtve ovog navodnog plana".

Stručnjaci kažu da se shema uklapa u istorijski trend.

Plaćanje novinarima ili lažnim medijima bio je vrlo ustaljen proces za pranje propagande tokom Hladnog rata, na primjer, ovo je neka vrsta digitalnog ažuriranja toga“, rekla je Renee DiResta, analitičarka digitalnih dezinformacija. “Zanimljivo je to što koriste influensere, a ne novinare – to je priznanje gdje su utjecajni glasovi u zajednici.

DOPPELGANGER

U povezanoj, ali odvojenoj dokumentaciji u srijedu, Ministarstvo pravde također je razotkrilo drugačiju rusku operaciju, poznatu kao Doppelganger, koja je imitirala stvarne zapadne vijesti i dijelila lažne informacije o američkim političkim kandidatima i ratu u Ukrajini.

Ovaj napor je navodno orkestrirala ruska vlada kroz grupu ruskih marketinških agencija pod nazivom Social Design Agency, Structura National Technology i ANO Dialog.

Među dokazima dostavljenim sudu, tužioci su naveli interne prezentacije ruskih marketinških agencija koje su objasnile njihov pristup i alate. Ključni element programa, prema dokumentima, uključivao je prepoznavanje zapadnih uticajnih ljudi koji dijele simpatične stavove i pronalaženje načina za saradnju s njima.

U jednoj prezentaciji se navodi kako „rade s influenserima među zagovornicima tradicionalnih vrijednosti koji se zalažu za okončanje rata u Ukrajini i mirnih odnosa između SAD-a i Rusije i koji su spremni da se uključe u promociju narativa projekta. Među njima su glumci, političari, stručnjaci iz različitih oblasti, predstavnici medija, aktivisti društvenih organizacija i sveštenici, itd.”

U drugoj prezentaciji se navodi da ruske kompanije aktivno prate ukupno 2.800 influensera, od kojih je 600 sa sjedištem u SAD-u, uključujući radio voditelje, blogere i komičare.

Ruski akteri uticaja poduzeli su značajne napore tokom ovog izbornog ciklusa da izgrade i iskoriste mreže američkih i drugih zapadnih ličnosti za stvaranje i širenje ruskih prijateljskih narativa“, rekao je visoki obavještajni zvaničnik.

“Ove ličnosti objavljuju sadržaj na društvenim mrežama, pišu za razne web stranice s otvorenim i prikrivenim vezama s ruskom vladom i provode druge medijske napore.

Nije jasno kako i kada FBI upozorava američke zvijezde društvenih mreža da su uključene u operaciju stranog utjecaja. Tokom julskog brifinga sa novinarima, visoki obavještajni zvaničnik je rekao da je "to složen odgovor" koji je "očigledno specifičan za slučaj" i koji zahtijeva konsultacije s Uredom direktora nacionalne obavještajne službe, ili DNI, koji nadgleda američku obavještajnu zajednicu.

Zvaničnik DNI-a je u petak rekao da su takozvani "odbrambeni brifinzi" za upozorenje Amerikanaca da su meta stranog uticaja uzeli maha.