Razlike između Harris i Trumpa u politici umjetne inteligencije

Kombinovana fotografija prikazuje potpredsjednicu Kamala Harris, lijevo, u Bijeloj kući u Washingtonu, 22. jula 2024., i republikanskog predsjedničkog kandidata bivšeg predsjednika Donalda Trumpa na događaju 26. jula 2024. u West Palm Beachu, Florida.

Dva dana nakon što je predsjednik Joe Biden potpisao izvršnu naredbu o umjetnoj inteligenciji prošle godine, potpredsjednica Kamala Harris iznijela je čudan dokument na globalni samit o umjetnoj inteligenciji, govoreći međunarodnoj publici po čemu se SAD izdvaja u njihovom pristupu sigurnosti AI.

Na događaju namijenjenom rješavanju potencijalnih katastrofa koje predstavljaju futuristički oblici umjetne inteligencije, Harris je napravila valove okretanjem na današnje brige - i potrebu da se brzo kodifikuje zaštita bez gušenja inovacija.

"Kada se stari odbace sa zdravstvenog plana zbog neispravnog AI algoritma, zar to nije egzistencijalno za njih?" Harris je rekao okupljenima u Londonu prošlog novembra. "Kada ženi prijeti nasilni partner eksplicitnim deepfake fotografijama, zar to nije egzistencijalno za nju?"

Sada se kandiduje za predsjednika, a njen glavni protivnik, bivši predsjednik Donald Trump, rekao je da želi da "poništi" Bidenovu naredbu. Trumpov potpredsjednik, senator iz Ohaja JD Vance, također donosi svoje stavove o AI, na koje utječu njegove veze s nekim ličnostima iz Silikonske doline koje se zalažu za ograničavanje regulacije AI.

Rastuća vidljivost AI u svakodnevnom životu učinila je popularnom temom za diskusiju, ali je još nije uzdiglo do najveće brige američkih glasača. Ali ovo bi mogli biti prvi predsjednički izbori na kojima kandidati stvaraju konkurentne vizije o američkom vođstvu nad tehnologijom koja se brzo razvija.

Trumpov pristup

Biden je potpisao svoju izvršnu naredbu o umjetnoj inteligenciji prošlog 30. oktobra, a ubrzo nakon toga Trump je signalizirao u predizbornoj kampanji da će je, ako bude ponovo izabran, ukinuti. Njegovo obećanje je obilježeno na platformi ovomjesečne Republičke nacionalne konvencije.

"Ukinut ćemo opasnu izvršnu naredbu Joea Bidena koja ometa inovacije umjetne inteligencije i nameće radikalne ljevičarske ideje o razvoju ove tehnologije", stoji u Trumpovoj platformi. "Umjesto toga, republikanci podržavaju razvoj umjetne inteligencije ukorijenjen u slobodi govora i ljudskom procvatu."

Trumpova kampanja nije odgovorila na zahtjeve za više detalja.

Trump nije provodio mnogo vremena pričajući o AI tokom svoje četiri godine kao predsjednik, iako je 2019. postao prvi koji je potpisao izvršnu naredbu o AI. Naložio je saveznim agencijama da daju prioritet istraživanju i razvoju u ovoj oblasti.

Prije toga, tehnički stručnjaci su gurali Bijelu kuću iz Trumpove ere za jačom strategijom umjetne inteligencije koja bi odgovarala onome što su druge zemlje slijedile. U 2017. godini, nedugo prije nego što je Google tiho predstavio istraživački proboj koji pomaže u postavljanju temelja tehnologije sada poznate kao generativna umjetna inteligencija, tadašnji ministar financija Steven Mnuchin odbacio je zabrinutost zbog AI koji će zamijeniti poslove, rekavši da su izgledi tako daleko u budućnosti da "nije čak ni na radaru."

Ta se perspektiva kasnije promijenila, a Trumpov vrhunski savjetnik za tehnologiju rekao je korporativnim liderima 2018. da je pomicanje poslova potaknuto umjetnom inteligencijom "neizbježno" i da "ne možemo sjediti besposleni, nadajući se da će tržište na kraju to riješiti". Naredba iz 2019. pozvala je savezne agencije da "štite građanske slobode, privatnost i američke vrijednosti" u primjeni AI tehnologija i da pomognu radnicima da steknu relevantne vještine.

Trump je također u zadnjim sedmicama svoje administracije potpisao izvršnu naredbu kojom se promovira upotreba "pouzdane" AI u saveznoj vladi. Te su politike prenijete u Bidenovu administraciju.

Pristup Harris

Debi ChatGPT-a skoro na polovini Bidenovog predsedničkog mandata onemogućio je političarima da ignorišu vještačku inteligenciju. Za nekoliko mjeseci, Harris je sazivala čelnike Googlea, Microsofta i drugih tehnoloških kompanija u Bijeloj kući, što je bio prvi korak na putu koji je naveo vodeće programere da pristanu na dobrovoljne obaveze kako bi osigurali da njihova tehnologija neće ugroziti ljudska prava i sigurnost .

Zatim je uslijedila Bidenova naredba o umjetnoj inteligenciji, koja je koristila ovlasti nacionalne sigurnosti iz ere Korejskog rata za ispitivanje visokorizičnih komercijalnih AI sistema, ali je uglavnom bila usmjerena na zaštitu vladine upotrebe tehnologije i postavljanje standarda koji bi mogli potaknuti komercijalno usvajanje. Međutim, za razliku od Evropske unije, SAD još uvijek nemaju široka pravila o umjetnoj inteligenciji - nešto što bi zahtijevalo usvajanje Kongresa.

Harris je već donijela u Bijelu kuću duboko razumijevanje Silikonske doline, budući da je odrasla i radila u oblasti zaliva San Franciska, a kasnije je služila kao glavni tužilac Kalifornije, gdje je uspostavila odnose sa nekim tehnološkim liderima, rekla je Alondra Nelson, bivša direktorka Ured za nauku i tehnologiju Bijele kuće.

Čak i prije ChatGPT-a, Nelson je predvodila napore Bijele kuće da izradi nacrt za AI kako bi se zaštitili od potencijalne štete od tehnologije. Ali to je bio govor na Globalnom samitu o AI sigurnosti u Londonu gdje je Harris spojila sve te teme i "artikulirala svijetu šta je američka strategija AI", rekla je Nelson.

Harris je rekla da ona i Biden "odbacuju lažni izbor koji sugerira da možemo ili zaštititi javnost ili unaprijediti inovacije".

S druge strane, egzistencijalne prijetnje čovječanstvu, Harris je naglasila "puni spektar rizika od umjetne inteligencije".

Ona je na neki način otvorila otvor za razgovor o potencijalnim rizicima i štetnosti AI“, rekla je Nelson.

Vance

Trumpov odabir bivšeg stručnjaka za finansijske rizike Vancea kao potpredsjednika dodao je novi element razlikama između kampanja. Kao i Trumpova novopronađena podrška grupe tehnoloških lidera fokusiranih na umjetnu inteligenciju, uključujući Elona Muska i finansijske stručnjake Marca Andreessena i Bena Horowitza.

Vance je priznao neke štetne AI aplikacije, ali je na saslušanju u Senatu u julu rekao da se brine da zabrinutost opravdava "neke preventivne pokušaje prekomjerne regulacije koji bi ukorijenili tehnološke nosioce koje već imamo".

Andreessen, koji sjedi u odboru Meta Platforms, kritizirao je odredbu Budenove naredbe koja zahtijeva kontrolu vlade nad najmoćnijim i naizgled rizičnijim AI sistemima ako mogu izvršiti određeni broj matematičkih operacija u sekundi.

U podcastu s poslovnim partnerom Horowitzom koji objašnjava njihovu podršku Trumpu, Andreessen je rekao da je zabrinut zbog "ideje da ćemo se namjerno opterećivati tegobnim propisima dok ostatak svijeta i Kina pedvode"

Horowitz je naglas pročitao poziv RNC-a da se ukine Bidenova naredba, rekavši da "to meni zvuči kao dobar plan" i napomenuvši da su on i Andreessen razgovarali o prijedlozima s Trumpom na večeri.

Trump se susreo s drugom grupom u video podcastu u junu, podijelivši njihovo mišljenje da će vodstvo AI zahtijevati ogromne količine električne energije – perspektivu koju je ponovo podijelio na pozornici RNC-a gdje je rekao da će zahtijevati „dva puta više struje koja je sada dostupna u našoj zemlji." To je bilo njegovo jedino spominjanje AI u 92-minutnom govoru.

Da li se toliko razlikuju o AI?

Još uvijek se mnogo toga ne zna, uključujući i u kojoj će mjeri Harris ili Trump-Vance poslušati mišljenja svojih suprotstavljenih krila podrške Silikonske doline.

Iako se retoričke razlike izoštravaju, "postoji mnogo sličnosti" između načina na koji su administracije Trumpa i Bidena pristupile politici umjetne inteligencije, rekao je Aaron Cooper, viši potpredsjednik globalne politike za BSA The Software Alliance, koja se zalaže za softverske kompanije uključujući Microsoft.

Glasači još nisu čuli mnogo detalja o tome kako bi Harris ili druga Trumpova administracija to promijenila.

"Ono što ćemo nastaviti da vidimo kako se tehnologija bude razvijala i kako se budu pojavljivali novi problemi, bez obzira na to ko je u Bijeloj kući, oni će gledati kako možemo osloboditi najviše dobra od umjetne inteligencije dok smanjujemo najveću štetu", rekao je Cooper . "To zvuči očigledno, ali to nije laka računica."