Tri muškarca iz grada Raleigh u sjevernoj Karolini su prošle sedmice izašli pred sud zbog optužbi da su kovali terorističke napade u inostranstvu. Oni su među 200 muslimana koji su nakon 11 septembra 2001 uhapšeni u Sjedinjenim državama zbog sumnji vezanih za terorizam. Jedna istraživačka grupa navodi da su jake zajednice čiji su centri u džamijama možda učinkovitije od organa za provođenje zakona kada je u pitanju sprječavanje radikalizma.
Četverogodišnji Abdulrahman Saleh uživa u igri nakon obdaništa. Otac ga potiče i hrabri. Imam Sameh Saleh, porijeklom Egipćanin, kaže da je Islamski centar u Raleighu mjesto mira, a ne mjesto za trening terorista. On kaže da se centar pokušava boriti protiv radikalizma obrazovanjem muslimana.
Ne radi se samo o obrazovanju, mi imamo i sportove, društvene aktivnosti, ponekad piknik, i radionice za mlade, kako se oni ne bi osjećali otuđenima, kaže gospodin Saleh.
Neki vjeruju da je upravo osjećaj otuđenosti doveo Mohamada Omara Aly Hassana, Ziyada Yaghija i Hysena Sherifija na sud. Oni su dolazili u džamiju i optuženi su da su kovali teroristički napad u inostranstvu. Četvrti čovjek, Daniel Patrick Boyd, za kojeg se navodi da je lider mreže, se izjasnio da nije kriv. Tužitelji kažu da je on napustio džamiju jer je smatrao da je ona previše umjerena.
Zbog ovakvih hapšenja vezanih za optužbe za terorizam, mnogi Amerikanci se pitaju šta se to dešava u džamijama.
Gospodin Saleh kaže da islam uči o dobročinstvu, prihvatanju drugih vjera i poštivanju zakona zemlje. To je poruka za koju istražitelji u Centru za domaću sigurnost i borbu protiv terorizma kažu da je dominantna. Mnoge džamije su također proširile svoje socijalne usluge. Profesor na univerzitetu Duke, David Schanzer je jedan od istražitelja. On kaže da jake zajednice mogu učiniti više od organa za provođenje zakona kada je u pitanju spriječavanje terorizma.
Rade se mnoge stvari, kao što su otvaranje centara zajednice, obrazovanje, skladišta hrane. Tako gradite jaču zajednicu, širu mrežu koja će pomoći da ljudi ne postanu izolirani i možda podložni otvorenom radikalizmu, kaže gospodin Schanzer.
On dodaje da su hapšenja Amerikanaca muslimana zbog navoda o terorizmu često rezultat informacija dobijenih od muslimanskih zajednica. On to smatra dokazom da česte osude terorizma od strane gospodina Saleha i drugih imama nisu samo da bi udovoljile javnosti.