Nosač težak 50.000 tona vjerovatno će biti formalno angažovan nešto prije 2020. godine, nakon okončanja testova na moru i dolaska njegove potpune vazdušne popune.
Brod je dizajniran na osnovu bivše sovjetske klase Kuznecov, sa palubom u stilu poletne skakaonice i konvencionalnim parnim turbinama na naftno gorivo.
Nosač aviona biće drugi u sastavu kineske vojske. Prvi, Liaoning, kupljen je polovan od Ukrajine, remontovan u Kini i pušten u službu 2012. godine.
Državni mediji izvještavaju da Kina takođe planira da izgradi nosač aviona na nuklearni pogon, sposoban za dug boravak na moru.
Kina ima najveću flotu na svijetu kada je riječ o broju brodova, dok - kada je reč o tehnologiji i borbenim mogućnostima - znatno zaostaje za SAD.
Kineska vojska ušla je u brzu modernizaciju, otkako je predsjednik Xi Jinping stupio na vlast prije pet godina.
Kineska mornarica, posebno, korištena je kako bi podržavala aspiracije Pekinga na gotovo cijelo Južno kinesko more, kao i sve veći angažman po Pacifiku i Indijskom okeanu.
Prošle godine, Kina je izgradila svoju prvu bazu u inostranstvu, u Džibutiju, državi na rogu Afrike, gdje rivali poput SAD, Japana i nekoliko evropskih država takođe imaju svoje stalno prisustvo.