Prva Bh. povorka ponosa pod sloganom Ima izać' je završena je pjesmom Snijeg pade na behar na voće u izvedbi Damira Imamovića.
Povorka ponosa, koja je trajala od 12 do 14 sati, prošla je bez incidenata.
Na kraju prve Bh. povorke ponosa obratila se Lejla Huremović, koja je učestvovala u organizaciji povorke.
„Poročujemo da ćemo se hrabro i dostojanstveno boriti za naše živote, za živote, koji kao ni bilo koji drugi, ne mogu biti u četiri zida. (...) Naša svakodnevnica je toliko nevidljiva da nas i porodice ignorišu”, rekla je Huremović.
Vaš browser ne podržava HTML5
Branko Ćulibrk, iz Organizacionog odbora prve Bh. povorke, kaže da povorka treba da služi kao primjer zaštite prava LGBTIQ osoba od strane institucija i nadamo se da zaštita naših prava neće ostati na ovome danas, nego da će biti omogućena svakodnevna podrška u ostvarivanju prava i sloboda.
„Naša dužnost je da zauzimanjem javnog prostora prkosno govorimo o našoj nevidljivosti i rušimo predrasude i stereotipe prema nama. Od danas zahtijevamo društvo u kojem ćemo se zajednički suprotstaviti nasilju, mržnji, izolaciji i homofobiji”, kaže Ćulibrk.
Kako navodi, LGBTIQ osobe zahtijevaju poštivanje postojećih zakona, ali i donošenje novih koji će omogućiti prepoznavanje istospolnih zajednica i regulisati pitanje pristupa zdravstvu i zakonsku promjenu ličnih dokumenata trans osobama te omogućiti prostor za ravnopravniji položaj lezbejki, gejeva, biseksualnih, trans, interspolnih i queer osoba u bh. društvu.
Osvajanjem javnog prostora, kaže Ćulibrk, dužnost je govoriti o svim potlačenim u bh. društvu.
„O Romima, osobama s invaliditetom, radnicima i radnicama, demobilisanim borcima, migrantima i izbjeglicama i svim onima koji su stavljeni na marginu i diksriminisani, a među kojima se nalaze i LGBTIQ osobe, a koje trpe višestruku diskriminaciju”, kaže Ćulibrk.
Povorka je trajala oko 60 minuta, a sada slijedi obraćanje organizatora.
Prva Bh. povorka u kojoj se nalazi preko hiljadu učesnika i učesnica završila je šetnju dolaskom na Trg BiH gdje su smješteni Parlament i Vijeće ministara BiH. Incidenata nije bilo.
Povorka ponosa je stigla do zgrade Predsjedništva BiH, što je polovina planirane rute.
Sve prolazi bez incidenata.
Kako je i najavio, povorci ponosa prisustvuje i američki ambasador u BiH Eric Nelson.
„Danas sam ovdje da podržim Sarajevo, BiH i njenu LGBTI zajednicu koja zaslužuje osnovna ljudska prava”, kazao je Nelson za N1.
Vaš browser ne podržava HTML5
Krenula je prva Bh. povorka ponosa koja se održava u centru Sarajeva.
Stotine učesnika i učesnica Povorke pod sloganom Ima izać' šetaju od Vječne vatre prema Trgu BiH.
Povorka je počela u 12 sati i trajat će do 14 sati.
Vaš browser ne podržava HTML5
Povorka kreće za nekoliko minuta. Veliki broj policajaca osigurava događaj. Povorku su podržali brojni građani, javne ličnosti, međunarodne organizacije, strane ambasade, među kojima i američka ambasada u BiH.
Vaš browser ne podržava HTML5
Brojni učesnici i učesnice prve Bh. povorke ponosa stižu u Ulicu Maršala Tita u Sarajevu, pred Vječnu vatru.
Vaš browser ne podržava HTML5
Za nešto manje od 45 minuta će krenuti prva Bh. povorka ponosa od Vječne vatre prema Trgu BiH, gdje se nalaze Vijeće ministara i Parlament BiH.
Organizatori su pristigli na lokaciju okupljanja Povorke, a policija je obavila pregled rute kojom će Povorka proći.
U 11 sati počinje okupljanje učesnika i učesnica prve Bh. povorke.
Organizatori su za danas spremili veliki broj transparenata, majica, bedževa i drugih materijala koji označavaju i promoviraju prava lezbejki, gej, biseksualnih, trans, interspolnih i queer osoba.
Do prve Bh. povorke ponosa preostalo je nešto manje od dva sata.
Organizatori povorke ponosa kažu da je povorka ponosa protest protiv nejednakosti i kršenja ljudskih prava LGBTIQ osoba (lezbejki, gej, biseksualnih, trans, interspolnih i queer osoba) i predstavlja borbu protiv sveprisutnog nasilja.
„Povorkom ponosa zahtijevamo jednak pristup javnom prostoru kao svi ostali građani i građanke”, navodi se na stranici Bh. povorke ponosa. „Najveći problemi LGBTIQ osoba u bh. društvu su nevidljivost, izoliranost, neprepoznatljivost, neprihvaćanje i nasilje, kako u javnom tako u i privatnom prostora.”
Uprkos problemima sa kojima se suočavaju LGBTIQ osobe, zajednica se mahom protivi održavanju povorke ponosa, pa će se tako jedna grupa ljudi održati kontra skup.
Očekuje se da će na Bh. povorci ponosa učestvovati više od 500 osoba, a događaj će osiguravati više od 1.000 policajaca.
Povorci ponosa odazvat će se i američki ambasador u BiH Eric Nelson.
„Očekujemo da će vlasti i građani pobrinuti da ovaj događaj prođe bezbjedno i dostojanstveno”, kaže Nelson. „Ovo je šansa za BiH, koja želi biti otvorena, multikulturalna zemlja, da prihvati svoje raznolikosti i pokaže toleranciju i poštovanje za svakog pojedinca.”
BiH je jedina balkanska zemlja u kojoj do sada nije održana povorka ponosa.
Godine 2017. LGBTIQ osobe planirale marš kroz centar Sarajeva, ali su im vlasti to zabranile. Zbog nedobijanja dozvole protestovali su ispred Vlade Kantona Sarajevo.