Zgrada Kongresa će do srijede ujutro biti otvorena za zvaničnike i građane, koji žele da odaju počast Bushu.
Memorijalna služba biće održana u Nacionalnoj katedrali u Vašingtonu, dok će Buš biti sahranjen u četvrtak u svojoj predsjedničkoj biblioteci u Teksasu.
George H.W. Bush, čovjek rođen bez partijskog pedigrea, ali sa osjećanjem za čast, obaveze i službu svojoj zemlji koju je vršio tokom posljednjih 60 godina XX vijeka, preminuo je u petak u 94. godini.
Bijela kuća je saopštila da će predsjednik Donald Trump prisustvovati sahrani.
Portparolka Bijele kuće Sara Sanders napisala je u izjavi da će srijeda biti dan žalosti u SAD i da su zastave na Bijeloj kući već spuštene na pola koplja.
George H.W. Bush, 41. predsjednik Sjedinjenih Država, čovjek rođen bez partijskog pedigrea, ali sa osjećanjem za čast, obaveze i službu svojoj zemlji koju je vršio tokom posljednjih 60 godina XX vijeka, preminuo je u petak u 94. godini.
Tokom života na svjetskoj sceni i najvišim nivoima američke političke pozornice, Bush je gubio i dobijao izbore prije nego što je postao lider Amerike 1989. A tada, kada je SAD opadala a nezaposlenost rasla, napustio je kancelariju nakon četiri godine, ne uspijevši da osvoji reizbor 1992.
On je obilježio početak svog predsjednikovanja inaoguracionim govorom u kome je rekao da "novi vjetrovi pušu" i da se "čini da je svijet osvježen slobodom izgleda ponovo rođen; u čovjekovom srcu, ukoliko ne u stvarnosti, dan diktatora je gotov. Totaliratna era prolazi, njene stare ideje otpuhane su poput lišća sa prastarog, beživotnog drveta".
Njegov proglas uskoro se pokazao proročkim, padom Berlinskog zida i kolapsom Sovjetskog Saveta koji se dogodio pri početku njegovog predsjednikovanja. Bush se sastao sa sovjetskim liderom Mihajlom Gorbačovom malo nakon pada Berlinskog zida. Njihovi razgovori na Malti viđeni su kao važan korak ka potpisivanju Sporazuma o smanjenju strategijskog naoružanja 1991.
Tokom svoje četiri godine u Bijeloj kući, Bush je naredio vojnu operaciju u Panami za zbacivanje njenog lidera koji se bavio trgovinom kokainom, Manuela Noriegu. Kasnije, poslao je trupe na Bliski istok kako bi odvratio iračkog diktatora Sadama Huseina od pokušaja da zauzme naftom bogati Kuvajt. To je bio vjerovtno vrhunac Bushovog predsjednikovanja - procenat podrške među glasačima u SAD dostigao je 89 odsto, sa vatrometima na noćnom nebu iznad Washingtona koji su pozdravljali uspješnu misiju.
Tokom kasnijih analiza, Bushov prepad u Kuvajtu smatran je za nešto manje od potpune pobjede, pošto su mnoge iračke trupe odbačene nazad u svoju zemlju, umjesto zarobljene ili ubijene, a Sadam Husein je ostao na vlasti da bi bio zbačen 2003. u američkoj intervenciji koju je naredio Bushov sin, predsjednik George Bush mlađi.
Stariji Bush rekao je da je odbacio ideju zbacivanja iračke vlade zbog toga što bi to donijelo "nemjerljive ljudske i političke gubitke. Bili bismo prisiljeni da okupiramo Bagdad i da, zapravo, vladamo Irakom".
Predanost zemlji od mladih dana
Bushova predanost svojoj zemlji došla je od mladih dana. On je bio mornarički pilot u Drugom svjetskom ratu, koji je napadao japanske ciljeve u svojoj 18. godini u jednoj od najvećih vazdušnih bitki, Borbi u Filipinskom moru. Kasnije, okončao je jednu misiju nakon što mu je avion pogodio protivavionski top, izazvavši požar u motoru. Iskočio je iz aviona i spašen je iz voda oko Boninskih ostrva.
Na putu ka predsjedničkom kabinetu, Bush je držao različite ključne pozicije tokom godina, često smatran od republikanskih predsjednika za najkvalifikovanijeg čovjeka u američkom javnom životu. Služio je kao ambasador SAD u Ujedinjenim nacijama početkom 1970-ih, bio predsjedavajući Republikanskog nacionalnog komiteta malo zatim, zatim glavni izaslanik SAD u Kini sredinom 1970-ih. Kasnije, bio je direktor Centralne obavještajne agencije (CIA).
Nije uvijek bio uspješan političar. Izgubio je izbore za Senat SAD 1964. godine, gde je kasnije osnovao naftnu kompaniju. Pobijedio je na izborima za mjesto u Predstavničkom domu, prije nego što je izgubio još jednu trku za mjesto u Senatu. Taj gubitak ga je postavio na put ka visokim postavljenjima u 1970-im godinama.
Reaganov mandat
Bush je bio u trci za republikanskog predsjedničkog kandidata 1980, ali je izgubio od tadašnjeg guvernera Kalifornije, Ronalda Regana, koji je postavio Busha za svog kandidata za potpredsjednika u dvije uspješne kampanje, 1980. i poslije opet nakon četiri godine.
Sa Reaganom koga je Ustav SAD spriječio da služi više od dva mandata, Bush je pripremio predsjedničku trku 1988, pobijedivši demokratskog kandidata, guvernera Massachusettsa Michaela Dukakisa.
Ta kampanja bila je obilježena nepopularnim političkim televizijskim spotom koju je napravila grupa koja je podržavala Busha, u kojoj je Dukakis opisan kao slab prema kriminalu, pošto je kao guverner dao vikend odustvo osuđenom ubici, Afroamerikancu Wille Hortonu, koji je onda silovao bjelkinju i napao njenog bijelog vjerenika. Neki kritičari smatrali su reklamu za rasističku i pokušaj da se igra na strah bijelaca od kriminala koji vrše crni ljudi.
Četiri godine kasnije, međutim, Bush je izgubio u trci za predsjednika od guvernera Arkansasa, Billa Clintona, mada su njih dvojica postali prijatelji, povremeno viđeni kao bivši predsjednici koji nadziru napore nakon prirodnih katastrofa.
Bivši državnik
U svojim godinama u penziji, Bush je gledao kako jedan od njegovih sinova, George Bush mlađi, dva puta pobjeđuje u trci za predsjednika, što je drugi put u američkoj istoriji da su i otac i sin bili predsjednici SAD. Bush je prisustvovao otvaranju svoje predsjedničke biblioteke u College Stationu, Teksas i bio poštovan kao bivši državnik. Ali u nekoliko slučajeva, kada je već bio ograničen na invalidska kolica u borbi sa vrstom Parkinsonove bolesti, morao je da se izvinjava zbog neprikladnog dodirivanja žena koje su stajale pored njega, nakon što bi pričao šale sa seksualnom konotacijom.
Bush je bio u braku 73 godine sa Barbarom, devojačko prezime Pierce, ženom koju je upozao dok su bili tinejdžeri. To je bio najduži brak među predsjedničkim parovima u SAD. Ona je preminula u 92. godini, aprila 2018.