Pregovori o globalnom sporazumu o plastici bez dogovora

Ilustracija

Pregovori u Busanu o globalnom sporazumu za smanjenje plastičnog zagađenja završeni su bez dogovora zbog razlika u pristupu. Fokus ostaje na smanjenju proizvodnje plastike i poboljšanju upravljanja otpadom.

Pregovarači u Busanu, Južna Koreja, nisu uspjeli postići dogovor o globalnom sporazumu Ujedinjenih nacija za drastično smanjenje plastičnog zagađenja. Ključna prepreka je nepremostiva razlika u pristupu: dok neke zemlje, poput članica Evropske unije, Ujedinjenog Kraljevstva, Afričke grupe i većine južnoameričkih nacija, zagovaraju smanjenje proizvodnje neesencijalne plastike, druge zemlje, posebno one koje proizvode petrohemikalije, insistiraju na poboljšanju upravljanja otpadom.

Pregovori, koji su trajali od 25. novembra i okupili preko 3.300 učesnika iz više od 170 država i 440 organizacija posmatrača, nisu rezultirali konačnim dogovorom. Očekuje se da će se pregovarači ponovno sastati iduće godine u nastojanju da premoste razlike. U međuvremenu, skoro 100 zemalja koje podržavaju pravno obavezujući sporazum o smanjenju proizvodnje plastike mogle bi pokrenuti vlastiti sporazum nezavisno od ostatka svijeta.

Inger Andersen, izvršna direktorica Programa Ujedinjenih nacija za okoliš (UNEP), u svom obraćanju na zatvaranju sesije istakla je važnost dosadašnjeg napretka, ali i složenost izazova.

„Posvećenost svijeta okončanju plastičnog zagađenja je jasna i neosporna. Ovdje u Busanu, pregovori su nas približili dogovoru o globalnom pravno obavezujućem sporazumu koji će štititi naše zdravlje, okoliš i budućnost od naleta plastičnog zagađenja,“ izjavila je Andersen.

Ipak, upozorila je da „uporna neslaganja“ i dalje postoje u ključnim područjima, te da je potrebno više vremena za njihovo rješavanje.

Svaki dan u okeane, rijeke i jezera se izbaci ekvivalent 2.000 kamiona otpada prepunog plastike, što predstavlja ozbiljan rizik po divlji svijet i ljudsko zdravlje. Mikroplastika je već pronađena u hrani, vodi, tlu, pa čak i u ljudskim organima i posteljici novorođenčadi, što dodatno podcrtava hitnost djelovanja.

Pregovarači su ipak postigli veći stepen saglasnosti o strukturi i elementima nacrta sporazuma, kao i o razumijevanju pozicija zemalja i zajedničkih izazova. Međutim, nesuglasice oko osnovnih principa i dalje usporavaju napredak ka konačnom dogovoru.

Sesija u Busanu pokazala je koliko je proces izrade globalnog sporazuma složen i politički osjetljiv. Dok se svijet suočava s eskalirajućom krizom plastičnog zagađenja, očekuje se da će budući pregovori donijeti neophodan kompromis i dugoročna rješenja.