Predizborni materijali 'Made in China' preplavili američko tržište

Roba iz kampanje za predsjedničke kampanje bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i potpredsjednice Kamale Harris 2024.

Uz pomoć platformi za e-trgovinu, kineski trgovci preplavljuju tržište za američku predizbornu robu jeftinom robom. Anegdotski dokazi sugeriraju da se američki proizvođači ovih proizvoda bore da se natječu.

Kako predsjednički izbori u Sjedinjenim Državama ulaze u svoju završnu fazu, sve više birača izražava podršku svom omiljenom kandidatu noseći izborne predmete.

Ono što možda nisu svjesni je da su Trump kapa “Učinite Ameriku ponovo velikom” ili majica “Childless Cat Lady for Harris” koju nose vrlo vjerovatno napravljeni u Kini.

Uz pomoć platformi za e-trgovinu, kineski trgovci preplavljuju tržište za američku predizbornu robu jeftinom robom. Anegdotski dokazi sugeriraju da se američki proizvođači ovih proizvoda bore da se natječu.

“Mislim da količina stvari na Amazonu i Etsyju koje dolaze iz Kine i drugih zemalja u teretnim brodovima i istovaraju se na američke obale drastično utječu na sposobnost američkih proizvođača, poput mene, da se natječu i razvijaju vlastiti posao. Mislim da je to dramatično,” rekao je Ben Waxman, osnivač i suvlasnik American Roots, američke kompanije za odjeću.

Waxman nije želio dijeliti podatke o proizvodnji ili profitu sa VOA Mandarin Service zbog zabrinutosti za privatnost, ali je rekao da se njegove majice za kampanju proizvedene u SAD-u, na primjer, prodaju za oko 15 dolara po komadu, dok se one na kineskom online prodavcu Temu mogu naći za samo 3$.

"Skuplje je kada plaćate veće plate, dnevnice i poštujete ekološke standarde", rekao je Waxman, pozivajući se na dugogodišnje kritike kineske proizvodne prakse.

Njegova kompanija proizvodi robu za kampanju za predsjedničke kandidate od 2016., uglavnom majice i dukseve, sa svim sirovinama i proizvodnjom iz SAD-a.

Poplava na tržištu

VOA Mandarin Service nije mogao pronaći ukupne prodajne brojke za izbornu robu proizvedenu u Americi u odnosu na robu proizvedenu u Kini. Ali ogroman broj predizbornih proizvoda kineske proizvodnje za prodaju na platformama za e-trgovinu, uključujući Amazon i eBay, pokazuje da preplavljuju tržište.

Samo na Temu prodato je na desetine hiljada artikala s izbornom tematikom po djeliću cijene od verzija zvaničnih kampanja.

Među njima, šešir “Make America Great Again” košta manje od 4 dolara, dok ih službena web stranica Trumpove kampanje, koja se hvali da su “Svi proizvodi proizvedeni u SAD”, prodaje ih po 10 puta većoj cijeni po 40 dolara.

Isto tako, Temuovi šeširi "Kamala Harris 2024" mogu se kupiti za manje od 3 dolara po komadu, dok službena web stranica kampanje Kamala Harris prodaje kape "Kamala" po cijeni od 47 dolara.

Kampanja harris je također obećala da će na svojim službenim web stranicama prodavati samo proizvode proizvedene u SAD.

Glas Amerike je zatražio komentar od obje kampanje, ali nije dobio odgovor do trenutka objavljivanja.

Oštar kontrast u cijenama naglašava izazove s kojima se SAD suočavaju u smanjenju ovisnosti o kineskim proizvodima i zatvaranju trgovinske rupe, poznate kao de minimis, koja omogućava kineskim kompanijama da isporučuju robu vrijednu manje od 800 dolara u SAD bez plaćanja uvoznih dažbina.

Kim Glas, predsjednica i izvršna direktorica Nacionalnog vijeća tekstilnih organizacija, sindikalne organizacije, rekla je da je zloupotreba de minimis rupe u zakonu raširena, dodajući da je njena grupa "izgubila 21 proizvodnu operaciju u posljednjih 18 mjeseci".

Glas je rekla da su neki od proizvođača članica NCTO-a otkrili da je prodaja proizvoda za kampanju ove godine sporija nego u bilo kojem prethodnom izbornom ciklusu u SAD-u.

Glas Amerike Mandarin obratio se Amazonu i eBayu za komentare o količini robe za predsjedničku kampanju uvezenu iz Kine na njihovim web stranicama i njihovim propisima kineskih dobavljača, ali nije dobio odgovor do trenutka objavljivanja.

Temu nije komentirao prodaju predizbornih proizvoda u SAD-u, ali je glasnogovornik kompanije odgovorio u e-poruci VOA Mandarin: „Temuov rast ne ovisi o politici de minimis. Primarni pokretači naše brze ekspanzije i prihvatanja tržišta su efikasnost lanca nabavke i operativne sposobnosti koje smo razvijali tokom godina.

Glasnogovornik je dodao: "Otvoreni smo i podržavamo bilo koje prilagodbe politike koje donose zakonodavci u skladu s interesima potrošača."

Predstavnici američke tekstilne industrije primjećuju ironiju da dva američka predsjednička kandidata oštro razgovaraju o trgovini s Kinom, dok njihovi sljedbenici kupuju proizvode kineske proizvodnje kako bi im pokazali svoju podršku.

“Ako neko podržava kandidata zbog ekonomske politike tog kandidata i njegove pozicije prema unapređenju naše privrede i poboljšanju naše životne sredine i poboljšanju uslova rada, i to povećanjem količine domaće proizvodnje, onda podržavaju kandidata tako što kupujući proizvod koji je napravljen u zemlji koja se zalaže za suprotno od toga, oni zapravo čine medvjeđu uslugu sebi, kandidatu i privredi”, rekao je Mitch Cahn, predsjednik Unionweara, njujorške kompanije za odjeću koja je isporučila više od 300.000 bejzbol kapa za Harisovu kampanju.

'Svako može napraviti proizvod'

Cahn napominje da svako može proizvesti proizvode kampanje jer kampanje ne kontroliraju njihovo intelektualno vlasništvo.

„Kada bilo ko može da napravi proizvod i da ga proda, mnogi proizvodi će završiti da se proizvode u Kini jer ovdje jednostavno nema puno proizvođača“, rekao je za VOA Mandarin.

AP je 18. oktobra izvijestio da je na hiljade Biblija Donalda Trumpa "Bog blagoslovi Ameriku" štampano u Kini. AP je takođe primijetio da je većina Biblija, ne samo ona koju podržava Trump, napravljena u Kini.

Kritičari napominju da bi Trumpova promocija proizvoda Made in USA mogla biti potkopana ovim otkrićem.

Proteklih [izbornih] godina ovo bi bio skandal“, kaže Marc Zdanow, politički konsultant i izvršni direktor Engage Voters u SAD „Mislim da Trumpove glasače jednostavno nije briga. ... Valjda je pitanje za one glasače koji su još neodlučni. Ovo pitanje je svakako pitanje koje bi moglo biti dovoljno da ovu grupu odgurne od Trumpa.

Chris Tang, profesor poslovne administracije i globalnog menadžmenta na Anderson School of Management UCLA, rekao je za VOA Mandarin da uticaj robe proizvedene u Kini na američku ekonomiju nije samo jednostrani gubitak radnih mjesta u proizvodnji. Potrošači također dobijaju ove proizvode po niskim cijenama.

Iako postoje gubici radnih mjesta u proizvodnji, to stvara mogućnosti za mala poduzeća da brzo uvoze male količine koristeći [online kineske prodavače kao što je] Alibaba da pronađu dobavljače za brzu proizvodnju predizborne robe i brzo je prodaju na mreži.

Tang je rekao da bi SAD trebale razviti proizvodni sektor koji se fokusira na proizvode visoke vrijednosti, a ne na jeftine kao što je američka predizborna roba.