Putin, koji je preuzeo čelnu funkciju u Kremlju samo osam godina nakon pada Sovjetskog Saveza 1991. godine, lider je Kremlja s najdužim stažom od Josifa Staljina koji je umro na svojoj vikendici izvan Moskve 1953. godine u 74. godini.
Prema ruskim istraživanjima javnog mnijenja, Putin je od strane zapadnih lidera prikazan kao autokrata, ubica i ratni zločinac, a njegova popularnost u Rusiji raste otkako je poslao hiljade vojnika u Ukrajinu u februaru 2022.
"Bože čuvaj cara!", napisao je ultranacionalistički ruski ideolog Aleksandar Dugin, koji se dugo zalagao za ujedinjenje ruskog govornog područja i drugih teritorija u ogromnom novom ruskom carstvu za koje kaže da mora uključivati Ukrajinu.
"Putin vlada zemljom samouvereno i bez žurbe. I uvijek će tako biti - pa, skoro", dodao je Dugin u rođendanskoj čestitki, objavljenoj na svom Telegram kanalu nekoliko minuta posle ponoći.
Za razliku od većine ruskih historijskih lidera, Putin nema vidljivog nasljednika. On takođe nema ozbiljnih rivala, prema više ruskih izvora.
On je sada zatvoren u ono što ruski zvaničnici kažu da je najteža konfrontacija sa Zapadom - čije su kombinovane ekonomije najmanje 20 puta veće od ruskih - od dubina Hladnog rata.
Protivnici kažu da su rani zastoji u invaziji ilustrovali rusku slabost, iako američki generali kažu da je Moskva brzo naučila iz svojih neuspjeha i da se prilagodila zahtjevima najvećeg kopnenog rata u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Rusija je, kao i Ukrajina, pretrpjela ogromne gubitke ljudi u ratu, a 2023. Putin se suočio s neuspjelom pobunom Jevgenija Prigožina, vođe plaćeničke grupe Wagner. Prigožinov avion se srušio dva mjeseca nakon pobune.
RATNI VOĐA
Putin, rođen u Lenjingradu samo sedam godina nakon Drugog svjetskog rata, obećao je Rusima pobjedu u ratu u Ukrajini, koji predstavlja kao zamjenski sukob između svete Rusije i arogantnog Zapada za koji kaže da je ponizio Rusiju dok se Sovjetski Savez raspadao.
Dok je Zapad pojačao svoju podršku Ukrajini sa stotinama milijardi dolara obećane pomoći, Putin je udvostručio svoju opkladu na rat i iskoristio reakciju Zapada da prikaže sukob kao egzistencijalnu bitku za budućnost Rusije.
Prema izvještaju koji je u ponedjeljak objavila moskovska kompanija Minchenko Consulting, Rusi sve više vide Putina kao figuru koja je uspjela transformirati globalni poredak u svoju korist.
"U unutrašnjoj politici Vladimir Putin svake godine dobija potpuno nova obilježja arhetipske slike Stvoritelja, koji stvara novi svjetski poredak u kojem će Rusija imati potpuno novu ulogu", saopštio je Minchenko Consulting.
Zapadni lideri su u više navrata govorili da se Putinu ne može dozvoliti da pobijedi u ratu, i da će, ako to učini, neprijatelji Zapada biti ohrabreni i Putin bi mogao pokušati da napadne članicu NATO-a, tvrdnju koju je Putin više puta odbacio.
Ruske snage napreduju u Ukrajini, a Putin je povisio izdatke za odbranu na nivoe hladnog rata.
Trenutno Rusija kontroliše nešto manje od jedne petine Ukrajine - uključujući Krim koji je anektirala 2014. godine, oko 80% Donbasa u istočnoj Ukrajini, oko 71% oblasti Herson i 72% regiona Zaporožja.
Protivnici su ili napustili Rusiju, umrli ili šute. Ruska opozicija, gotovo sva u inostranstvu, podijeljena je i nije uspjela pronaći novog lidera od smrti Alekseja Navaljnog u arktičkom zatvoru u februaru.
Navalny je Putinovu Rusiju opisao kao krhku kriminalnu državu kojom upravljaju lopovi, ulizice i špijuni kojima je stalo samo do novca. Dugo je predviđao da bi se Rusija mogla suočiti sa seizmičkim političkim previranjima, uključujući revoluciju.
„Sa Putinom ćemo pobijediti“, rekao je u ponedeljak Vjačeslav Volodin, predsjednik ruskog parlamenta. Jak predsjednik je jaka Rusija.