Pompeo: Nema olakšavanja sankcija Sjevernoj Koreji dok se ne umanji nuklearna prijetnja

A motorist rides past a sign for the upcoming summit between U.S. President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong Un, along a busy road in Hanoi, Feb. 19, 2019.

A motorist rides past a sign for the upcoming summit between U.S. President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong Un, along a busy road in Hanoi, Feb. 19, 2019.

SAD ne namjeravaju da olakšaju ekonomske sankcije protiv Sjeverne Koreje dok ne budu uvjerene da je Sjever "značajno umanjio" prijetnju koja predstavlja kao zemlja naoružana nuklearnim oružjem, rekao je državni sekretar SAD Mike Pompeo u četvrtak.

"Američki građani treba da znaju da imamo najoštrije ekonomske sankcije koje su ikada nametnute Sjevernoj Koreji i da ne želimo da ublažimo pritisak sve dok ne budemo uvjereni da smo značajno umanjili rizik", rekao je Pompeo za NBC.

Sjeverna Koreja poručuje da su sankcije dijelom odgovorne za ono što naziva krizom hrane. Pjongjang zahtijeva da sankcije budu ublažene i traži od Ujedinjenih nacija pomoć u hrani.

Ujedinjene nacije saopštavaju da 41 odsto Sjevernokorejaca nema dovoljno hrane.

Državni sekretar SAD Mike Pompeo tokom intervjua za Foxovu poslovnu mrežu, New York, 21. februara 2019.

Državni sekretar SAD Mike Pompeo tokom intervjua za Foxovu poslovnu mrežu, New York, 21. februara 2019.

Komentari sekretara Pompea dolaze u nedjelji pred drugi samit predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una u Hanoju.

Pompeo je rekao da gaji velike nade da će Kim "ispuniti obećanja koja je dao u Singapuru prošle nedjelje" na prvom sastanku SAD i Sjeverne Koreje, u vezi sa "potpunom denuklearizacijom" Pjongjanga.

Ali, ni jedna strana nije navela kako i kada Sjeverna Koreja treba da se razoruža, a obavještajni izvještaji SAD navode da se Kim nije pomakao ka uništenju nuklearnog arsenala.

Direktor Nacionalne obavještajne službe Dan Coats rekao je pred kongresnim panelom prošlog mjeseca da je Sjeverna Koreja "obustavila svoje provokativno ponašanje" odustajajući od nuklearnih proba već više od godinu dana.

"Takođe, Kim Jong Un nastavlja da demonstrira otvorenost ka denuklearizaciji Sjeverne Koreje", rekao je on.

Uprkos okončanju testiranja, Coats kaže: "Trenutno procijenjujemo da će Sjeverna Koreja pokušati da zadrži svoje kapacitete (oružja za masovno uništenje) i da je malo vjerovatno da će se u potpunosti odreći nuklearnog oružja i proizvodnih sposobnosti".

"Naša procjena ojačana je našim posmatranjima nekih aktivnosti koje su nekozistentni sa punom denuklearizacijom", dodao je on.

Arhiva - Interkontinentalna balistička raketa tokom vojne parade povodom proslave 70. godišnjice Korejske narodne armije na Skveru Kim Il Sunga, u Pjongjangu, na fotografiji koju je objavila sjevernokorejska Centralna novinska agencija (KCNA), 9. februara 2018.

Coats kaže da sjevernokorejski lider i drugi vladari te zemlje "vide nuklearno oružje kao kritično za opstanak režima".

Nedavne procjene su u oštroj suprotnosti sa Trumpovim hvalisanjem nakon povratka u Washington posluhe samita u Singapuru u junu: "Upravo sletio - dugačak put, ali svi se sada mogu osjećati mnogo bezbjednijim u odnosu na dan kada sam preuzeo dužnost. Ne postoji više nuklearna prijetnja iz Sjeverne Koreje".

Pompeo je rekao da je denuklearizacija "ono što dobijamo za američke građane. Mi moramo da umanjimo prijetnju nuklearno naoružane Sjeverne Koreje. I onda zauzvrat, možemo raditi na miru i bezbjednosti na poluostrvu i svijetlijoj budućnosti za građane Sjeverne Koreje".

Pompeo je rekao da se nada da će Trump i Kim preduzeti "istinski istorijski korak naprijed" tokom njihovog sastanka u glavnom gradu Vijetnama.