14 poginulih prilikom obrušavanja nadstrešnice željezničke stanice u Novom Sadu

Kola hitne pomoći ispred zgrade železničke stanice u Novom Sadu (Foto: Fonet/Screenshot)

Četrnaestero ljudi je poginulo prilikom obrušavanja nadstrešnice iznad glavnog ulaza željezničke stanice u Novom Sadu koja se srušila u petak nešto prije 12 časova, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.

Premijer Srbije Miloš Vučević naveo je da je ovo jedan od najtežih dana u poslijeratnoj historiji Novog Sada i da je ovo tragedija za cijelu Srbiju.

"Hoću da u ime Vlade i svih građana izrazim saučešće porodicama stradalih i da se zahvalim svim spasiocima, lekarima, koji pomažu i koji se bore da spasu ljude koji su pod ruševinama i koji vode nadljudsku bitku", rekao je i dodao da će, bez obzira na činjenicu da je nadstrešnica stara 60 godina - insistirati da se pronađu odgovorni za njeno neodržavanje.

Na licu mjesta i dalje je veliki broj ekipa Hitne pomoći i policija, kao i bageri i teška mehanizacija koji pokušavaju da raščiste odvaljeni dio zgrade.

Kako se može vidjeti na snimcima objavljenim na društvenim mrežama, policija je zatvorila plato ispred stanične zgrade.

Na lokaciju nešto ranije je stigao gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić koji je rekao da je povrijeđeno više od 30 ljudi.

"Izražavam ogromno žaljenje što se ova tragedija dogodila u Novom Sadu. Gradske službe su u punom kapacitetu stavljene na raspolaganje nadležnim državnim službama. U skladu sa svim procedurama, nakon što istražni organi obave uviđaj, obavestićemo javnost o daljim koracima", saopštio je Đurić.

On je dodao da je grad u neprestanom kontaktu sa nadležnim organima i da će preduzeti sve neophodne korake.

"U ovom trenutku sva naša pažnja je usmerena na pružanje pomoći svima koji su pogođeni ovom nesrećom", rekao je Đurić.

Na lice mjesta izašao je javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, radi vršenja uviđaja, saopštila je ta institucija.

"U saradnji sa Policijskom upravom u Novom Sadu i nadležnim inspekcijskim i drugim službama, preduzimaju se sve mere i radnje u skladu sa zakonom, radi utvrđivanja svih relevantnih činjenica i okolnosti u vezi sa uzrokom nastanka predmetnog događaja", navedeno je u saopštenju.

Kako prenose mediji, na lokaciju bi uskoro trebalo da stigne i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Željeznička stanica u Novom Sadu svečano je otvorena u julu 2024. godine, nakon trogodišnje rekonstrukcije.

Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").

Infrastruktura željeznice Srbije saopštila je da nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao dio projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica.

"U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice", navodi se u saopštenju.

Željeznički saobraćaj u stanici Novi Sad je u prekidu, a vozovi saobraćaju iz pravca Beograda do stanice Petrovaradin.

Željeznička stanica u Novom Sadu izgrađena 1964. godine po projektu arhitekte Imrea Farkaša.