Sa 99% biračkih mjesta koji su izvještavali, Georgian Dream je osigurao 54,2% glasova, pojačavajući svoj stisak na naciju polariziranu u pogledu svoje političke budućnosti. Većina lidera opozicionih stranaka kaže da je glasanje, koje se smatra referendumom o putu Gruzije ka dubljem zapadnom usklađivanju ili bližim vezama s Rusijom, bilo namješteno.
Sudeći po preliminarnim rezultatima, opozicija se bori. Početne brojke pokazuju da Koalicija za promjene ima 10,8%, Nacionalni pokret jedinstva 10%, Jaka Gruzija 8,7%, a stranka Giorgi Gakharia Za Gruziju 7,7%.
Kako su objavljene izlazne ankete, i vladajuća stranka i opozicija su u početku proglasile pobjedu, iako su zvanični rezultati brzo favorizirali Gruzijski san koji je osigurao svoj četvrti mandat s više glasova nego što je dobio na prošlim izborima.
"Takvi slučajevi su rijetki širom svijeta, gdje ista stranka postiže takav uspjeh pod izazovnim okolnostima", rekao je Bidzina Ivanishvili, ubrzo nakon što su objavljene prve izlazne ankete. Oligarh se smatra pravim vođom Gruzijskog sna.
Ubrzo nakon toga, mađarski Viktor Orban čestitao je Gruzijskom snu, a Margarita Simonian, glavna urednica ruskog državnog emitera RT, napisala je na Telegramu: "Gruzini su pobijedili, bravo."
"Ovo je krađa izbora, ustavni državni udar, a Gruzijski san će za to odgovarati prema gruzijskom zakonu", rekao je Nika Gvaramia, jedan od lidera Koalicije za promjene. Rekao je da je njegova koalicija otkrila "tehnološku šemu" koja se koristi za manipulaciju izbornim rezultatima.
"Obećali smo da ćemo zaštititi vaše glasove i izvinjavam se što nismo ranije identifikovali ovu složenu šemu", rekao je Gvaramija.
Elene Khoshtaria, još jedna članica Koalicije za promjene i lider stranke Droa, ponovila je Gvaramiju.
“Čvrsti smo i principijelni u našem stavu da su ovi izbori pokradeni i nećemo to prihvatiti. Prelazimo u kontinuirani protest, organizovan i koordinisan, od sutra. Protest će biti na ulicama, a mi ćemo objaviti vrijeme i mjesto”, rekla je ona.
Nacionalni pokret jedinstvo takođe vidi izbore kao pokradene.
“Oligarh Ivanišvili je ukrao pobjedu gruzijskom narodu i time ukrao evropsku budućnost. U ime Nacionalnog pokreta Jedinstvo izjavljujemo da ne prihvatamo rezultate izbora”, rekla je Tina Bokučava, liderka stranke.
Neki od nezavisnih posmatrača također su kritizirali izvještaj o ishodu.
“Na osnovu analize predizbornog okruženja, široko rasprostranjene manipulacije na dan izbora i pritiska bez presedana na birače, smatramo da preliminarni rezultati koje je objavio CIK ne odražavaju pravu volju gruzijskih građana. Nastavit ćemo tražiti poništenje ovih rezultata”, rekla je Londa Toloraia iz koalicije nevladinih organizacija “Moj glas”.
Mnogi analitičari u zemlji navode prevaru kao izvor uspjeha vladajuće stranke.
Drugi posmatrači takođe tvrde da uspeh Gruzijskog sna nije proizašao samo iz njegovih snaga, već i iz slabosti opozicije. Zbog unutrašnjih sukoba, nedostatka koherentne politike i promjene političke lojalnosti, opozicione stranke nisu uspjele da ponude uvjerljivu alternativu vladajućoj stranci.
„Glasao sam za promjenu... procesom eliminacije“, rekao je 20-godišnji glasač, koji je prvi put glasao, za Glas Amerike pod uslovom da ostane anoniman.
„Opozicija izgleda bankrotirala, oslanjajući se na nadu da će a) Gruzijski san propasti sam od sebe, ili b) da će Zapad na kraju srušiti Ivanišvilijev režim. Shodno tome, nisu uspjeli provesti istinsku kampanju, sa još manje događaja nego na prethodnim izborima”, rekao je Levan Ramishvili, vanredni profesor političke filozofije i međunarodnih odnosa na Slobodnom univerzitetu u Tbilisiju.
„Ovome se dodaje i nedostatak moralne jasnoće Zapada, koji karakteriše oklijevanje, dvosmislenost i pristup 'vođenju otpozadi' – davanje statusa kandidata za članstvo u EU u jednom trenutku, a suspendiranje u sljedećem; uvođenje sankcija, ali samo za marginalne brojke”, rekao je on.
Uoči izbora, Sjedinjene Države i Evropska unija izrazile su zabrinutost, navodeći uočeno odstupanje od demokratskih principa i bližih veza s Rusijom.
„Slika je sada vrlo jasna — uprkos pritiscima, zastrašivanju, nasilju i kupovini glasova, izgubili su glavni grad i Rustavi i izgubili su ih katastrofalnim klizištem u inostranstvu. Ali u regionima gde je bilo manje nadzora i ljudi su ranjiviji i zavisni od države koja je pobijedila sa brojkama u stilu Kadirova od 80-90%. [Međunarodna zajednica] nikako se ne može složiti da je to pošteno. Legitimiziranje ovoga značilo bi dodijeliti veliku geopolitičku pobjedu Rusiji”, rekao je Giorgi Kandelaki, menadžer projekta u sovjetskoj laboratoriji za istraživanje prošlosti.
Analitičari i opozicione ličnosti upozorile su da Ivanišvili vodi zemlju ka Rusiji, pooštravajući kontrolu nad medijima i nezavisnim institucijama.
Ranije ove godine, vlada je usvojila kontroverzni zakon o "stranom agentu", po uzoru na rusko zakonodavstvo. Ciljana je nevladinim organizacijama i medijima koji primaju strana sredstva, uglavnom sa Zapada. Zakon je doveo do rasprostranjenih protesta u zemlji i brutalnog odgovora vlade.
Kao i njihovi lideri, mnogi opozicioni birači dovode u pitanje legitimnost vodstva Gruzijskog sna.
“Niko oko mene nije glasao za njih. Kako su dobili milion glasova?” upitao je Davit, muškarac u svojim 30-ima. Drugi je rekao: "Vlada koju ste izabrali je vlada koju zaslužujete", izražavajući frustraciju sa sugrađanima Gruzijcima, dok je treći dodao: "Oni su prodali zemlju za platu od 300 GEL (oko 120 dolara).
Glavni pristalice Gruzijskog sna uključuju „budžetske birače“, radnike u javnom sektoru i primaoce socijalne pomoći, posebno u ruralnim područjima gdje su mogućnosti zapošljavanja ograničene. Stranka se oslanja na ove birače, od kojih se mnogi plaše gubitka posla ili beneficija ako stranka izgubi.
"Izbori koji su održani nisu bili ni pošteni ni slobodni", rekao je Ramishvili sa Slobodnog univerziteta. “Od predsjedničkih izbora 2018., Gruzijski san je izgradio moćnu izbornu mašinu koja se u velikoj mjeri oslanja na mito, zastrašivanje ugroženih birača i strah od rata. Ova mašina radi tako što koristi i administrativne i budžetske resurse u partizanske svrhe, kao i direktno podmićivanje.”
Tokom godina, Gruzijski san je sklopio snažne saveze sa širokim spektrom političkih aktera i grupa, od proruskih socijalno konzervativnih grupa do uličnih huligana, i uglavnom sa veoma popularnom, Gruzijskom pravoslavnom crkvom.
„Prošle nedelje, moj sveštenik nas je zvanično zamolio sa govornice da glasamo za Gruzijski san“, rekao je Rusudan, sredovječni glasač. “Čak je rekao da će svako ko glasa za opoziciju izgubiti pravo na pričešće.”
Ova poruka, ponovljena u crkvama širom zemlje, godinama je ojačala podršku Gruzijskog sna među religioznim i tradicionalističkim glasačima.
Vladajuća stranka je izbore uokvirila kao izbor između rata i mira, etiketirajući kritičare u zemlji i inostranstvu kao dio "stranke globalnog rata", što je izraz pozajmljen iz narativa Kremlja. Za zemlju pogođenu ratovima sa Rusijom 1990-ih i ponovo 2008, ova poruka je snažno odjeknula.
U međuvremenu, opozicija je izbore označila kao referendum o završetku pod ruskim uticajem.
“Usred rastuće ruske agresije i neodlučnog Zapada koji nije u stanju da odbrani svoje vrijednosti, u našem regionu jačaju antizapadne i antiliberalne snage. Ove grupe vješto iskorištavaju neuspjeh Zapada da zaštiti svoje principe, navodeći kao primjer nekažnjenu agresiju Rusije na susjedne zemlje”, rekao je Ramishvili.
Za sada, Gruzijski san slavi svoju prividnu pobjedu. Ali mnogi Gruzijci, posebno mlađi urbani stanovnici, osjećaju se sve više razočaranima. Kako su rezultati potvrđeni, Gruzija se suočava sa dubokim podjelama i neizvjesnim putem naprijed.