Oslobođeni Amerikanci koji su godinama bili u zatvoru u Kini

Arhiv - Harrison Li drži fotograciju oca Kai Lija

Trojica američkih državljana koji su više godina proveli u zatvoru u Kini oslobođeni su i vraćaju se u SAD, saopšteno je u srijedu iz Bijele kuće.

Oslobođeni su Mark Swidan, Kai Li i John Leung, koje je američka vlada prethodno označila kao nezakonito privedene. Swidan je bio osuđen na smrtnu kaznu po optužbama za trgovinu drogom, dok su Li i Leung bili osuđeni za špijunažu.

"Uskoro će se vratiti i ponovo biti sa svojim porodicama, prvi put poslije mnogo godina", navodi se u saopštenju iz Bijele kuće.

Kina je prije dva mjeseca oslobodila Davida Lina, pastora iz Kalifornije koji je gotovo 20 godina bio iza rešetaka nakon što je osuđen za prevaru.

Odnose SAD i Kine godinama opterećuju neslaganja o trgovini, ljudskim pravima, proizvodnji sastojaka za fentanil, bezbjednosnim pitanjima kao što su špijunaža i hakovanje, te o agresivnom stavu Kine prema Tajvanu i manjim susjedima u Južnom kineskom moru, kao i spor zbog kineske podrške ruskoj vojnoj industriji.

Oslobađanje Amerikanaca koji su bili nezakonito pritvoreni u Kini bila je jedna od glavnih tema svakog razgovora američkih i kineskih zvaničnika, a razvoj događa u srijedu sugeriše spremnost Pekinga da sarađuje sa odlazećom administracijom Joea Bidena prije povratka novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću u januaru.

Trump je tokom prvog mandata preduzeo značajne mjere protiv Kine kada je riječ o trgovini i diplomatiji. Najavio je da će tu politiku nastaviti i tokom drugog mandata, što je izazvalo strahovanja da bi potencijalni trgovinski rat mogao značajno da pogodi međunarodnu ekonomiju i izazove potencijalnu kinesku vojnu akciju protiv Tajvana, prenosi AP.

Dvije zemlje su ipak nastavile da razgovaraju, a između ostalog su djelimično obnovljeni i kontakti dvije vojske. Predsjednik SAD Joe Biden i kineski lider Xi Jinping sastali su se ranije ovog mjeseca da bi razmotrili potencijalno poboljšanje odnosa dvije zemlje.

Jedan američki zvaničnik rekao je da je Bidenova administracija pokrenula pitanje pritvorenih Amerikanaca na više sastanaka sa kineskim zvaničnicma proteklih nekoliko godina, uključujući i tokom razgovora Bidena i Xija na marginama samita APEC-a u Peruu.

Website Politico prvi je prenio vijest o oslobađanju Amerikanaca, navodeći da je to dio razmjene zarobljenika između dvije zemlje. Bijela kuća još nije potvrdila oslobađanje kineskih državljana iz američkih zatvora.

Li, kineski imigrant koji se bavio izvozom, priveden je u septembru 2016. godine u Šangaju. Bio je pod nadzorom, ispitivan bez prisustva advokata i optužen da je odavao državne tajne FBI-u. Jedna radna grupa Ujedinjenih nacija označila je njegovu desetogodišnju zatvorsku kaznu kao proizvoljnu, dok je njegova porodica navela da su optužbe bile politički motivisane.

Leung je prošle godine osuđen na doživotnu kaznu zatvora po optužbama za špijunažu. Prije tri godine ga je priveo lokalni biro kineske kontraobavještajne službe u jugoistočnom gradu Sudžou, nakon što je Kina zatvorila granice i uvela oštre restrikcije na putovanja zbog pandemije Covida 19.

Swidan je bio u zatvoru 12 godina po optužbi za trgovinu drogom i State Department je takođe smatrao da je nezakonito priveden.