"Odjel za vladinu efikasnost" suočava se sa zahtjevnim zadatkom

Musk je javno spekulirao da bi trebalo biti moguće identificirati oko 2 biliona dolara potencijalnih smanjenja federalnog budžeta.

Kada novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost po drugi put u januaru, dvojica njegovih najistaknutijih pristalica vodiće novu operaciju osmišljenu da smanji državnu potrošnju i poboljša njen učinak.

Odjeljenjem za vladinu efikasnost, koje će, uprkos svom imenu, vjerovatno biti savjetodavni odbor, a ne stvarno odjeljenje, kopredsjedavati će osnivač Tesle i SpaceX-a Elon Musk i bogati bivši republikanski predsjednički kandidat Vivek Ramaswamy.

Naziv operacije, koja se može svesti na akronim DOGE, čini se da je proizvod Muskovog smisla za humor. Najbogatiji čovjek na svijetu, Musk je dugo bio zagovornik marginalne kriptovalute poznate kao Dogecoin.

Musk i Ramaswamy odredili su 4. jul 2026. — 250. godišnjicu potpisivanja Deklaracije o nezavisnosti — kao ciljni datum za završetak svog posla, za koji se očekuje da će doprijeti do svih krajeva velike američke vlade u potrazi za smanjenjem potrošnje i eliminacijom birokratije.

Velika obećanja

U izjavi u kojoj je najavljivao stvaranje DOGE-a, Trump je rekao da će to "popločati put mojoj administraciji da razgradi vladinu birokratiju, smanji višak propisa, smanji rasipničke troškove i restrukturira federalne agencije".

Musk je javno spekulirao da bi trebalo biti moguće identificirati oko 2 biliona dolara potencijalnih smanjenja federalnog budžeta. To bi predstavljalo skoro jednu trećinu od 6,1 bilion dolara koje je federalna vlada potrošila u fiskalnoj 2023. godini i ne bi se moglo postići bez drastičnih smanjenja vladinih usluga i programa.

Ramaswamy je naznačio da su takvi rezovi upravo ono što će on i Musk predložiti. U nastupu na Fox News-u ove nedjelje, upitan je da li namjeravaju zatvoriti čitava vladina odjeljenja.

Odgovorio je: „Očekujemo masovna smanjenja. Očekujemo da će određene agencije biti potpuno izbrisane. Očekujemo masovna smanjenja snage u područjima federalne vlade koja su napuhana. Očekujemo ogromna smanjenja među saveznim izvođačima i drugima, koji ispostavljaju račune federalnoj vladi.”

Dodao je: „Mislim da će ljudi biti iznenađeni koliko brzo možemo krenuti s nekim od tih promjena.”

Prvi put od Regana

Organizacije koje traže bliži nadzor nad federalnom potrošnjom bile su oprezno optimistične u pogledu stvaranja DOGE-a.

Tom Schatz, predsjednik organizacije Citizens Against Government Waste, rekao je za Glas Amerike da će DOGE biti "prva značajna i sveobuhvatna revizija federalne vlade" otkako je predsjednik Ronald Reagan 1982. godine stvorio Grace komisiju, komisiju za preporuku poboljšanja efikasnosti vlade.

Koliko će DOGE na kraju imati utjecaja, rekao je Schatz, ovisit će o brojnim faktorima koji su izvan kontrole komisije.

"Sve zavisi od toga šta predsednik Trump uradi sa preporukama", rekao je Šac. „Preporuke se moraju implementirati, bilo kroz izvršne naredbe ili zakone... ali za to je potrebno vodstvo i zaista je potreban Kongres, u mnogim slučajevima, da provede preporuke.”

U saopćenju objavljenom nakon što je Trump najavio stvaranje DOGE-a, Maya MacGuineas, predsjednica Odbora za federalni budžet, pohvalila je ideju koja stoji iza tog napora, ali je upozorila da će biti potrebna dvostranačka saradnja kako bi se realne promjene implementirale.

„Važno je da će proces morati da bude što je moguće više dvostranački kako bi pomogao u realizaciji i implementaciji ideja“, rekao je MacGuineas. “Preporuke će zahtijevati podršku Kongresa, dodatno naglašavajući potrebu da ovo bude napor koji se pruža preko stranačke granice i ostavljajući sve opcije na stolu za rješavanje naših fiskalnih neravnoteža.”

Ogroman budžet

Komisija koju nadgledaju Musk i Ramaswamy primjenjivat će svoj nadzor na federalni budžet u kojem je veliki dio vladinih izdataka posvećen onome što je poznato kao "obavezna" potrošnja.

Obavezna potrošnja se sastoji od plaćanja koja je vlada dužna da izvrši, a 2023. godine ona je iznosila 3,8 biliona dolara od budžeta od 6,1 biliona dolara.

Najveća pojedinačna stavka bila je 1,3 biliona dolara koju je isplatilo socijalno osiguranje, savezni program koji obezbjeđuje prihod penzionerima, prema Uredu za budžet Kongresa. Vlada je potrošila još 448 milijardi dolara na isplate podrške za druge Amerikance, uključujući nezaposlene i roditelje s niskim primanjima. Potrošnja na Medicare, program zdravstvene zaštite za starije Amerikance iznosila je 839 milijardi dolara, dok je potrošnja na Medicaid, koja podržava zdravstvenu zaštitu Amerikanaca s niskim primanjima, iznosila 616 milijardi dolara.

Druga glavna kategorija potrošnje smatra se „diskrecionom“. Ovo su plaćanja koja Kongres odobrava sa svakim budžetskim ciklusom, a iznosila su 1,7 biliona dolara potrošnje u 2023.

Diskreciona potrošnja finansira svakodnevne operacije savezne vlade, a skoro polovina - 805 milijardi dolara 2023. - ide u budžet za odbranu. Preostalih 917 milijardi dolara finansira glavna vladina odjeljenja, Kongres i Bijelu kuću, i druge funkcije vlade.

Konačna glavna kategorija, kamata na savezni dug, postoji u sivoj zoni između obavezne i diskrecione potrošnje. Iako vlada teoretski može odlučiti da ne servisira svoj dug, odluka da to učini mogla bi biti katastrofalna za američku i svjetsku ekonomiju. Otplata duga iznosila je 659 milijardi dolara potrošnje u 2023.

Nejasna struktura

Ostaje nejasno kako će tačno DOGE biti strukturiran. Ako je ustanovljen izvršnim nalogom, mogao bi biti predmet Zakona o Saveznom savjetodavnom komitetu. Taj zakon zahtijeva da se poduzmu određeni koraci kako bi se osigurala transparentnost i ima pravila o sukobu interesa.

Ovo posljednje bi moglo biti problematično za Muska, čije različite kompanije imaju milijarde dolara vrijedne ugovore sa saveznom vladom.

Međutim, ako je DOGE konstituisan kao potpuno privatno preduzeće, čije lidere sluša predsjednik, ta pravila ne bi važila.