Kako se Sjedinjene Države približavaju novembarskim izborima, milioni novih Amerikanaca spremaju se da glasaju po prvi put.
Prema Američkom imigracionom vijeću (AIC), više od 3 od svaka 4 imigranta koji ispunjavaju uslove za naturalizaciju u Sjedinjenim Državama postali su naturalizirani građani.
Drugim riječima, novi građani mogli bi imati veliki utjecaj na izbore, posebno u državama s velikim brojem imigranata, navodi AIC.
U Arizoni, novi građani koji su postali naturalizovani u periodu od 2016. do 2020. ukupno su bili više od šest puta brojniji od prednosti predsjednika Joea Bidena u toj državi prije četiri godine.
"U mnogim od ovih država na bojnom polju, populacija imigranata je veća od bilo kojeg drugog glasanja, tako da može imati veliki uticaj na lokalne i nacionalne rase", rekao je Brian Miller, izvršni direktor Nonprofit VOTE, za Glas Amerike.
Christine Chen, izvršna direktorica i suosnivačica Asian Pacific Islander American Vote (APIAVote), neprofitne organizacije koja pomaže u mobilizaciji azijskih američkih glasača, rekla je za Glas Amerike da kada pogledate države na bojnom polju, broj stanovnika Azije i Pacifika (AAPI) koji su glasali 2020. nadmašio marginu pobjede te godine.
"Kada pogledate brojke za 2020. godinu, preko 21% AAPI zajednice je glasalo prvi put, a onih koji su glasali prvi put u široj javnosti bilo je 14%," rekla je Chen. "Dakle, znamo da kao zajednica, ne samo da rastemo u populaciji, već postajemo građani i povećavamo registraciju i učešće birača."
Unatoč naporima, međutim, novonaturalizirani građani i dalje se suočavaju s preprekama u postizanju stope izlaznosti birača koja je uporediva sa onima rođenim u Sjedinjenim Državama.
Joe Garcia, potpredsjednik javne politike u Chicanos Por La Causa, neprofitnoj organizaciji koja je nastala u Arizoni, rekao je za Glas Amerike da je doći do Latinoamerikanaca teško zbog nekoliko faktora. Mnogi Latinoamerikanci dolaze iz domaćinstava u kojima se glasanje nije tradicionalno praktikovalo ili naglašavalo. Ako njihovi roditelji nisu glasali, velika je vjerovatnoća da njihova djeca neće dati prioritet glasanju.
Štaviše, sam proces glasanja može biti zastrašujući, posebno za one koji glasaju prvi put. Složenost glasanja i nepoznavanje procedura glasanja mogu odvratiti ljude od učešća. Ovaj izazov je otežan kulturnim i jezičkim barijerama koje mogu dodatno otuđiti potencijalne birače.
Kako bi riješio ove prepreke, Chicanos Por La Causa koristi strategije koje rezoniraju kod mlađih Latinoamerikanaca, koji su često više povezani s digitalnim medijskim platformama poput Instagrama. Cilj im je da angažuju i educiraju Latinoamerikance o značaju glasanja i kako ono direktno utiče na pitanja koja su bitna njihovim zajednicama.
"To uključuje ljude i razumijevanje da je njihov glas važan za toliko ključnih pitanja - pristupačno stanovanje, obrazovanje, razvoj radne snage, zdravstvo i ljudske usluge", rekao je Garcia.
Prema istraživačkom centru Pew, 3,5 miliona imigrantskih birača s pravom glasa dolazi iz Meksika, više od bilo koje druge zemlje.
U AAPI zajednici, poslovi, ekonomija, zdravstvena zaštita i inflacija su pitanja koja najviše odjekuju, prema istraživanju APIAVote-a među Amerikancima Azije.
Chen je istakla važnost kampanja koje se bave biračkim tijelom AAPI-ja u državama na bojnom polju kao što su Georgia i Nevada, gdje je postotak AAPI glasača po prvi put bio najveći sa 26% u Gruziji i 25% u Nevadi.
"Jedna stvar koju smo i dalje uviđali je da političke stranke moraju bolje da dopru do našeg biračkog tijela", rekao je Chen.
Chen je rekao da je samo 54% anketiranih birača reklo da su ih kontaktirale ili demokratske ili republikanske stranke.
Biden je u julu pokrenuo kampanju za azijsko-američke glasače nakon što je uspostavio koalicije fokusirane na crne i latino birače.
Potpredsjednica Kamala Harris održala je događaje u Nevadi i Pennsylvaniji i govorila u predsjedničkoj gradskoj vijećnici APIAVote 13. jula u Filadelfiji. Poziv za govor u gradskoj vijećnici upućen je i Trumpovoj kampanji.