Nobelova nagrada za fiziku 2019: evolucija univerzuma i dokaz o postojanju egzoplaneta

A screen displays the portraits of the laureates of the 2019 Nobel Prize in Physics (L-R) James Peebles, Michel Mayor and Didier Queloz, during a news conference at the Royal Swedish Academy of Sciences in Stockholm, Sweden, October 8, 2019

Komitet za dodjelu Nobelove nagrade za fiziku je odlučio ove godine nagradu dodijeliti Jamesu Peeblesu, Michaelu Mayoru i Didieru Quelozu za nevjerovatno važna otkrića istraživanja svemira. Nagrada će biti podijeljena tako da će James Peebles dobiti polovinu nagrade, a druga polovina će biti podijeljena između Mayora i Queloza. 

Ovaj put, Nobelova nagrada za fiziku je podijeljena za dva različita, ali veoma bliska otkrića na polju astrofizike. Nagrada Jamesu Peeblesu ide za njegov teoretski rad, koji je trajao decenijama, a koji je omogućio osnove modernog razumijevanja istorije univerzuma, od Velikog praska do danas.

Nagrada Mayoru i Quelozi će biti dodijeljena za otkriće egzoplaneta – planeta koje se nalaze izvan našeg, Sunčevog sistema. Naime, na grčkom „egzo“ znači „izvan“ i ovo je termin koji naučnici koriste kako bi opisali planete kojje orbitiraju u drugim zvjezdanim sistemima, van Sunčevog sistema.

James „Jim“ Peebles (rođen 1935. u Winnipegu, Manitoba, Kanada) je američko-kanadski fizičar, teoretski kosmolog, trenutno profesor na Princetonu. Njegavi alma mater su Univerzitet Manitoba i Princeton. Od sedamdesetih, jedan je od vodećih fizičara i dao je veliki doprinos na polju istraživanja nukleosinteze (stvaranje težih atomskih jezgara), pozadinskog kosmičkog zračenja te teorije tamne materije.

Koristeći teoriju i proučavajući upravo pozadinsko kosmičko zračenje, Peebles je stvorio model oblika univerzuma, i to je upravo čuveni dijagram u kojem se univerzum predstavlja u obliku „zvona“. Prema njegovim predikcijama, univerzum se sastoji od 5% materije kakvu znamo („obična materija“), 26% tamne materije i 69% tamne energije. Upravo je to teoretska slika univerzuma koju imamo danas, premda još uvijek nije pokazano šta je to tamna materija, a još manje znamo o tamnoj energiji. Prve naznake postojanja tamne materije dali su Fritz Zwicky i nedavno preminula Vera Rubin (1928. - 2016.), svojim istraživanjima rotacije galaksija.

Michel Mayor (rođen 1942. u Laussane, Švicarska), profesor emeritus je astrofizike na Univerzitetu Ženeva. Njegovi alma mater su Univerzitet Laussane i Univerzitet Ženeva.

Didier Queloz (rođen 1966.) jedan je od šampiona otkrivanja egzoplaneta. Njegov rad je povezan sa nekoliko velikih univerziteta i instituta, poput Cambridge, Univerziteta Ženeva i grupe za astrofiziku pri Cavendish laboratoriju. Didier je kao student, zajedno sa svojim profesorom Michelom Mayorom analizirao zvijezdu 51 Pegasi i pomoću metode zvane Dopplerova spektroskopija, oni su otkrili kako oko ove zvijezde orbitira planeta.

Planeta će dobiti ime 51 Pegasi b, nezvanično Belerofon, i to je prva egzoplaneta otkrivena oko neke zvijezde slične Suncu. Međutim, ovaj sistem je bio drugačiji od našeg – planeta koja je bila blizu zvijezde više je bila nalik našem Jupiteru nego Zemlji. Ovo je ujedino bio dokaz ne samo kako postoje drugi planetarni sistemi, nego i dokaz da oni mogu biti veoma drugačiji od našeg.

Sve do potvrde postojanja egzoplaneta, mi smo mogli samo u filmovima naučne fantastike maštati kako postoje svjetovi mimo Sunčevog sistema. Zbog ove ideja i još nekih ideja, italijanski filozof Giordano Bruno je proglašen heretikom i 1600. godine spaljen na lomači. Bruno je smatrao kako je svaka zvijezda neko sunce i kako se oko njega okreću planete slično kao u Sunčevom sistemu. Do danas je otkriveno preko 4000 egzoplaneta.

Dugo se zapravo očekivalo da će jednom Nobelova nagrada za fiziku ići upravo za Peeblsovu sliku univerzuma i otkriće egzoplaneta. Ovi doprinosi u astrofizici su zapravo radikalno izmijenili našu sliku kosmosa od sredine prošlog vijeka i naveli na mnoga druga istraživanja – na potragu za tamnom materijom, drugim egzoplanetama i egzomjesecima. Egzomjesec – prirodni sateliti jedne egzoplanete, otkriven je 2017. i poslije je ovo otkriće i potvrđeno.