Njemačka pozvala kineskog ambasadora zbog cyber napada iz 2021.

Kineska zastava ispred ambasade u Berlinu 23. aprila 2024. Zvaničnici u Berlinu su 31. jula rekli da je istraga utvrdila da su "kineski državni akteri" odgovorni za cyber napad 2021. na njemačku nacionalnu kancelariju za kartografiju.

Njemački zvaničnici kažu da je istraga cyber napada na nacionalni ured za kartografiju 2021. otkrila da su odgovorni "kineski državni akteri". Kao odgovor, njemačko Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je kineskog ambasadora prvi put od 1989. godine, nakon slamanja protesta naTrga Tjenanmen.

U razgovoru s novinarima u srijedu, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Sebastian Fischer rekao je da njemačka vlada ima "pouzdane informacije naših obavještajnih službi" o izvoru napada.

"Kineski scyber akteri pod državnom kontrolom infiltrirali su se u mrežu agencije u svrhu špijunaže", rekao je Fischer.

"Odlučno se protivimo takvim cyber aktivnostima usmjerenim protiv Njemačke i zalažemo se za odgovorno ponašanje u cyber prostoru zasnovanom na pravilima", rekao je.

Ministarka unutrašnjih poslova Nancy Faeser je u izjavi rekla da je Njemačka "značajno povećala našu zaštitu" od sličnih vrsta prijetnji.

"Pozivamo Kinu da se suzdrži i spriječi takve cyber napade. Ovi napadi prijete digitalnom suverenitetu Njemačke i Evrope", rekla je ona.

Njemačka Savezna agencija za kartografiju i geodeziju važan je resurs za više državnih i privatnih organizacija, navodi se u priopćenju vladinog ministarstva.

Veze između Njemačke i Kine dugo su se smatrale jakima, ali tenzije između Berlina i Pekinga su porasle posljednjih godina zbog zabrinutosti zbog kineskih autoritarnih tendencija, poslovnih praksi i potencijalnih sigurnosnih rizika.

Tenzije su još više porasle nakon hapšenja u aprilu četiri osobe, uključujući pomoćnika njemačkog poslanika, pod sumnjom da su špijunirali za Kinu.

Početkom 2024. godine, nekoliko zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju, Kanadu i Novi Zeland, prozvalo je Kinu zbog hakerskih aktivnosti koji je sponzorirala država.

Prošle godine, njemački kancelar Olaf Scholz osmislio je strateški plan u vezi sa odnosima s Kinom, pozivajući se na "sistemsko rivalstvo" i potrebu da se smanji ekonomska ovisnost o Pekingu, a da pritom i dalje održava trgovinske veze i radi s Kinom na izazovima klimatskih promjena.