Njemačka optužuje Rusiju da želi presretnutnim razgovorom podijeliti Evropu

Kremlj

Njemačka je u ponedjeljak optužila Rusiju za curenje presretnutog snimka njemačkih vojnih razgovora o tome kako podržati Ukrajinu protiv invazije Kremlja u pokušaju da podijeli Evropu.

Ruski mediji su prošle sedmice objavili audio snimak sastanka visokih njemačkih vojnih zvaničnika na kojem se razgovaralo o oružju za Ukrajinu i potencijalnom udaru Kijeva na most na Krimu.

Njemačka je potvrdila autentičnost 38-minutnog poziva putem online plarforme Webex, rekavši da istražuje ono što je nazvala očiglednim činom ruskog prisluškivanja koji je dio "informativnog rata".

Učesnici poziva su raspravljali o mogućoj isporuci krstarećih projektila Taurus Kijevu, što je kancelar Olaf Scholz do sada javno odbacivao. Oni također razgovarali o tome kako Francuska i Britanija isporučuju vlastite krstareće rakete.

Iako je do sada bilo malo javnog odaziva saveznika na snimak, analitičari kažu da će to vjerovatno zaoštriti veze s obzirom da je riječ o još jednom velikom kršenju sigurnosti i otkriva razmjere njemačke nevoljnosti da se previše uključi u rat.

"Ovaj hibridni napad imao je za cilj da stvori nesigurnost i podijeli nas", rekao je portparol vlade u ponedjeljak. "A to je upravo ono što nećemo dozvoliti. U stalnom smo kontaktu sa našim partnerima."

Moskva optužuje "kolektivni Zapad" da koristi Ukrajinu za vođenje proxy rata protiv Rusije. NATO kaže da pomaže Ukrajini da se odbrani od agresorskog rata.

Glasnogovornik britanskog premijera Rishi Sunaka rekao je novinarima da je curenje razgovora stvar koju Njemačka treba istražiti i da će Britanija nastaviti da radi zajedno s Njemačkom na podršci Ukrajini.

Ipak, dodao je da je Britanija prva zemlja koja je Ukrajini pružila precizne rakete dugog dometa

"A mi bismo ohrabrili naše saveznike da učine isto", rekao je on.

Kremlj je u ponedjeljak saopćio da snimak pokazuje da njemačke oružane snage razgovaraju o planovima za izvođenje napada na rusku teritoriju i doveo u pitanje da li Scholz kontroliše situaciju.

"Sam snimak govori da se unutar Bundeswehra sadržajno i konkretno razgovara o planovima za izvođenje udara na rusku teritoriju", rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

"Ovdje moramo saznati da li Bundeswehr to radi na vlastitu inicijativu. Onda je pitanje: koliko je Bundeswehr pod kontrolom i koliko Scholz kontrolira situaciju? Ili je to dio politike njemačke vlade?" rekao je Peskov.

Rekao je da su oba scenarija "veoma loša. Oba još jednom naglašavaju direktnu umiješanost zemalja kolektivnog Zapada u sukob oko Ukrajine".

Portparol njemačke vlade nazvao je optužbe za ratne pripreme "apsurdnom" propagandom.

Ruska novinska agencija TASS objavila je da je Kremlj u ponedjeljak pozvao njemačkog ambasadora da zatraži objašnjenje za vojne razgovore.

Portparol njemačkog ministarstva vanjskih poslova negirao je da je ambasador pozvan, rekavši da je njegovo poziv u rusko Ministarstvo vanjskih poslova bilo planirano već neko vrijeme.

Izaslanik Alexander Graf Lambsdorff napustio je Ministarstvo vanjskih poslova bez razgovora s novinarima nakon što je prisustvovao sastanku.

To je drugi put u protekloj sedmici da je Moskva nasrnula na ono što vidi kao dokaz namjere Zapada da direktno napadne Rusiju.

Nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron iznio mogućnost da bi evropske nacije mogle poslati trupe u Ukrajinu, Putinovi saveznici su prošle sedmice rekli da će sve francuske trupe dočekati smrt i poraz poput Napoleonovih vojnika koji su napali Rusiju 1812.

Putin je u govoru u četvrtak rekao da zapadne zemlje rizikuju da izazovu nuklearni rat ako pošalju trupe da se bore u Ukrajini.