Opada broj imigranata u Sjedinjene Države

Crkva Iglesia Evangelica Amigos u Las Vegasu, pribavlja namirnice za mnoge koji su se našli u ekonomskim teškoćama

Pew Hispanic Centar u posljednjem izvještaju navodi da je broj imigranata u Sjedinjene Države znatno opao zbog pojačane kontrole granica i teškoća u američkoj ekonomiji. Iz Las Vegasa imigranti, legalni i ilegalni, postepeno napuštaju američku saveznu državu Nevadu.

U crkvi u Las Vegasu, u kojoj se uglavnom govori španski jezik, mještani koji imaju ekonomskih teškoća dobiju besplatne namirnice.

Nezaposlenost u Las Vegasu se približava stopi od 15 procenata, što je više od 5 posto od nacionalnog prosjeka.

Nezaposlenost u Las Vegasu je dostigla blizu 15%

Pad tržišta kuća je jedan od razloga. Mnogi imigranti koji su ovdje došli da rade na gradjevinama su ostali bez posla. Uporedo sa tim i mnogi koji su radili u kockarnicama ostali su bez posla.

Gubitak posla naročito teško pada onima koji su radili na gradjevinama i često išli za poslom od države do države, kaže ekonomski analitičar Stephen Brown:

"Nažalost za ljude u toj oblasti teško je u cijeloj zemlji."

Članica crkve Iglesia Evangelica Amigos, Gloria Hernandez kaže da su se mnogi imigranti vratili kući:

"Mnogi su otišli, uglavnom u Meksiko. Mi smo mnogima pomogli, članovima crkve, ali i drugima koji su došli sa ulice, iz susjedstva, koji su izgubili posao, kuću, i vraćaju se u Meksiko."

Pad tržišta kuća je mnoge u oblasti gradjevinarstva ostavio bez posla

Pew Hispanic Centar je izvjestio da je broj imigranata u Sjedinjene Države, u odnosu na rekordnih 12 miliona u 2007., opao za blizu jedan milion. Las Vegas je zabilježio pad od 50 hiljada.

Direktor Pew Hispanic Centra, Mark Hugo Lopez kaže da je pad u oblasti gradjevinske industrije mnoge obeshrabrio da dolaze:

"Takodjer, pojačana sigurnost na granicama otežava ulazak iligalnih imigranata. Sve su to razlozi zbog kojih sve veći broj ljudi odlučuje da ne dolazi u Sjedinjene Države, što objašnjava opadanje broja imigranata. Ali, sadašnje ekonomske teškoće prisiljavaju i mnoge koji su tu da odlaze."

Blizu 400 hiljada ilegalnih imigranata je deportovano 2009., mnogi u Mexico. Ciria Perez predvodi udruženje imigranata iz meksičke države Chihuahua. Ona kaže da su mnoge meksičke porodice sada razdvojene:

"Sada nalazimo mnogo razdvojenih porodica u kojima se jedan od roditelja vratio u Mexico, dok se drugi nastoji nositi sa nezaposlenošću, ostajući sa djecom, koja su rodjena u Sjedinjenim Državama."

Mnogi imigranti, bez obzira na ekononmske teškoće,i ostaju za dobrobit svoje djece koja su američki gradjani

Fermin Ramirez je predstavnik Las Vegasa u savjetodavnoj grupi Meksičke vlade, nazvanoj Institut za Meksikance u inostranstvu. On kaže da mnogi odlaze dobrovoljno:

"Umjesto da dolazimo ovdje, mi se vraćamo nazad jer nam je tamo bolje. Mi nemamo dokumenta, posao, prema tome možemo nazad u Mexico. Tako razmišljaju mnoge porodice."

Ali profesor prava na Univerzitetu Nevada u Las Vegasu, Sylvia Lazos kaže da mnogi ilegalni imigranti i pored teškoća ostaju za dobrobit svoje djece koja su američki gradjani. Ona kaže da se, za njihovo dobro, nada skoroj imigracijskoj reformi:

"Mada se broj ilegalnih imigranata smanjuje, mi imamo veoma stabilnu populaciju prve generacije djece koja traži našu pažnju i brigu kako bi se mogli asimilirati i imati neku vrstu mogućnosti kakvu im želimo da bi bili uspješni u američkom životu."

Analitičari kažu da je meksička ekonomija tijesno povezana sa ekonomijom Sjedinjenih Država, i da obje zemlje čekaju oporavak.