Uz klimatske prekretnice i istraživanja koja oblikuju budućnost, nauka je opet pokazala moć transformacije svijeta.
Lenacapavir: Revolucionarni lijek u borbi protiv HIV-a
Naučni magazin Science proglasio je lenacapavir dostignućem godine za 2024. Ovaj lijek je postigao izuzetne rezultate kao PrEP (profilaksa prije izlaganja) zahvaljujući istraživanjima strukture i funkcije HIV-ovog kapsidnog proteina, kojeg cilja. Ovaj proboj otvara novu eru u borbi protiv zaraznih bolesti.
2024: Najtoplija godina u historiji
Prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji, prošla godina bila je rekordna po globalnom zagrijavanju. Prosječna temperatura premašila je prethodne rekorde tokom 16 uzastopnih mjeseci od juna 2023. do septembra 2024. Ovo je prva godina s temperaturom više od 1,5 ℃ iznad predindustrijskog nivoa, što upozorava na opasnu prekretnicu.
POGLEDAJTE JOŠ: Rekordne vrućine će se vjerovatno nastaviti i 2025. godine, ubrzavajući klimatske promjene
Kometa C/2023 A3: Nebeski spektakl godine
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) 12. oktobra približila se Zemlji, donoseći spektakularan prizor. Ovaj dugoperiodični objekt, otkriven ranije, privukao je pažnju astronoma i javnosti. Komete poput ove podsjećaju na složenost našeg sunčevog sistema i istraživanje njegovog porijekla.
Virus ptičje gripe evoluira
H5N1, podtip ptičije gripe, zarazio je ptice, perad, sisare, a sada i krave, s dokazima da može preći na ljude. Iako prijenos s čovjeka na čovjeka nije zabilježen, virus evoluira i predstavlja rizik od pandemije. Naučnici intenzivno prate njegovo širenje i potencijalne opasnosti u 2025. godini.
Astronauti u problemima
Zbog kašnjenja sa kapsulom Dragon, NASA-ini astronauti Butch Wilmore i Suni Williams neće se vratiti na Zemlju do marta 2025., iako je njihova misija trebala završiti u junu 2024.
Nobelove nagrade za dostignuća u razvoju mašinskog učenja i vijesti iz tehnologije kvantnih kompjutera
Nobelove nagrade 2024. obilježila su otkrića koja oblikuju našu budućnost. John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton prepoznati za razvoj neuronskih mreža. David Baker, Demis Hassabis i John Jumper koji su radili na modelu nagrađeni su za istraživanja struktura proteina s ključnim doprinosima u biomedicini.
GoogleAI je predstavio svoj prototip kvantnog kompjutera koji je precizniji i ispravlja greške. Ovo je, smatraju stručnjaci, prekretnica koja je potvrdila da su kvantni kompjuteri mogući.