NATO negoduje zbog Putinovog plana za nuklearno oružje u Bjelorusiji; Rusija napada Avdivku

Dalekometni bombarder Tu-22M3 ruskih Zračno-svemirskih snaga polijeće u patrolu zračnim prostorom Bjelorusije.

NATO je kritizirao Vladimira Putina zbog "opasne" nuklearne retorike nakon što je ruski predsjednik najavio planove za stacioniranje taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji, dok su njegove snage pojačale granatiranje ukrajinskog grada Avdiivke na liniji fronta.

Ovaj potez, iako nije neočekivan, jedan je od dosad najizraženijih nuklearnih signala Rusije i upozorenje NATO-u zbog njegove vojne potpore Ukrajini, koja je kao odgovor pozvala na sastanak Vijeća sigurnosti UN-a.

"Ruska nuklearna retorika je opasna i neodgovorna", rekla je u nedjelju glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu.

"NATO je na oprezu i pomno pratimo situaciju. Nismo vidjeli nikakve promjene u nuklearnom stavu Rusije koje bi nas navele da prilagodimo svoje."

Putin je svoj bjeloruski plan u subotu usporedio sa američkim stacioniranjem oružja u Europi, inzistirajući na tome da Rusija neće prekršiti svoja obećanja o neširenju nuklearnog oružja.

Međutim, Lungescu je rekla da su Putinova obećanja o neširenju i njegov opis američkog raspoređivanja oružja u inozemstvu bili daleko od cilja.

"Rusko spominjanje dijeljenja nuklearnog oružja u NATO-u potpuno je pogrešno. NATO saveznici djeluju uz puno poštovanje svojih međunarodnih obaveza", dodala je u izjavi.

"Rusija dosljedno krši svoje obveze kontrole naoružanja."

Šef ukrajinske sigurnosne službe, Oleksiy Danilov, rekao je da će ruski plan destabilizirati Bjelorusiju, za koju je rekao da je Moskva uzela kao "taoca".

Među ostalima koji su osudili Putinov plan bila je Litva, koja je rekla da će pozvati na nove sankcije protiv Moskve i Minska, dok je visoki predstavnik EU za politiku Josep Borrell pozvao Bjelorusiju da ne drži oružje i zaprijetio novim sankcijama.

Bjelorusija i Rusija imaju bliske vojne veze, a Minsk je dopustio Moskvi da koristi svoj teritorij kao polaznu točku za prošlogodišnju invaziju Rusije na Ukrajinu.

Stručnjaci potez Rusije smatraju značajnim budući da se do sada ponosila time što, za razliku od Sjedinjenih Država, nije rasporedila nuklearno oružje izvan svojih granica. Ovo bi mogao biti prvi put od sredine 1990-ih da to planira učiniti.

Sjedinjene Države, također nuklearna velesila, umanjile su zabrinutost oko planiranog ruskog raspoređivanja.

"Mogu vam reći da nismo vidjeli ništa što bi ukazivalo na to da se g. Putin sprema upotrijebiti taktičko nuklearno oružje na bilo koji način u Ukrajini", rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby u nedjelju za CBC.

"Također vam mogu reći da nismo vidjeli ništa što bi nas natjeralo da promijenimo naše vlastito strateško držanje nuklearnog odvraćanja."

Taktičko nuklearno oružje je ono koje se koristi za postizanje određenih uspjeha na bojnom polju, a ne ono koje može uništiti gradove. Nejasno je koliko Rusija ima takvog oružja, budući da je tema još uvijek obavijena hladnoratovskom tajnom.

Putin je u nedjelju ustvrdio da zapadne sile grade novu "osovinu" sličnu partnerstvu između Njemačke i Japana tokom Drugog svjetskog rata, dok je negirao da Rusija gradi vojni savez s Kinom.

To je bila repriza teme koja je figurirala u njegovom prikazivanju rata kao borbe Moskve protiv Ukrajine u rukama navodnih nacista, potaknute od strane zapadnih sila koje prijete Rusiji.

Ukrajina ih odbacuje kao lažne izgovore za rat za imperijalno osvajanje.

'POST - APOKALIPSA'

Na bojnom polju rusko granatiranje prisililo je gotovo potpuno zatvaranje grada Avdivka na istoku Ukrajine, samo 90 km jugozapadno od opkoljenog Bakhmuta, rekao je u nedjelju najviši regionalni dužnosnik.

"Žao mi je što to moram reći, ali Avdiivka sve više nalikuje mjestu iz postapokaliptičnih filmova", rekao je Vitaliy Barabash, šef gradske vojne uprave.

Rusko granatiranje gađalo je dvije visoke zgrade u Avdiivki, 10 km (6 milja) od sjevernog predgrađa grada Donjecka koji je pod kontrolom Moskve od 2014.

Prošli tjedan je ukrajinska vojska upozorila da bi Avdiivka mogla postati "drugi Bakhmut" - koji je pretvoren u ruševine u žestokim borbama koje su obje strane nazvale "mlincem za meso".

Rusija nastavlja sa svojim napadom na Bakhmut, dok su ukrajinske snage odbile više od 60 napada u posljednja 24 sata na istočnoj fronti, neke u smjeru Avdivke, rekao je ukrajinski glavni štab u ponedjeljak.

Bakhmut je glavna meta za Rusiju dok pokušava u potpunosti zauzeti ukrajinsku industrijaliziranu regiju Donbas. Ruski zapovjednici izrazili su uvjerenje da će uskoro pasti, ali takve su tvrdnje nestale usljed teških borbi.

Rusko ministarstvo odbrane saopćilo je da su njegove snage napale vojne ciljeve u regijama Harkiva, Donjecka, Zaporožja i Hersona, uzrokujući značajne ukrajinske gubitke.

Ministarstvo je također saopćilo da je u nedjelju oborilo ukrajinski dron južno od Moskve, dodajući da su tri osobe ozlijeđene i da su stambeni blokovi oštećeni u napadu drona.

Rusija je u prošlosti rekla da su ukrajinske bespilotne letjelice letjele na njezin teritorij i oštetile civilnu infrastrukturu, što Kijev negira.

Reuters nije mogao odmah provjeriti izvještaje s bojnog polja.