Dogovor o klimatskim promjenama vrijedan 300 milijardi dolara u nekima budi nadu, u drugima bijes

Chandni Raina, dio indijskog pregovaračkog tima, govori za medije nakon završne plenarne sjednice na COP29 klimatskom samitu UN-a u Bakuu, Azerbejdžan, 24. novembra 2024. 300 milijardi dolara koje će svake godine ići zemljama u razvoju su " beznačajna suma", rekla je.

U pregovorima UN-a usvojen je dogovor o ubrizgavanju najmanje 300 milijardi dolara godišnje u borbu s klimatskim promjenama, s ciljem da se pomogne siromašnim nacijama da se izbore sa razaranjima globalnog zagrijavanja u napetim pregovorima u gradu u kojem je industrija prvi put iskoristila naftu.

300 milijardi dolara ići će zemljama u razvoju kojima je potreban novac da se odviknu od uglja, nafte i plina koji uzrokuju pregrijavanje svijeta, prilagođavanje budućem zagrijavanju i plaćanje štete uzrokovane ekstremnim vremenskim promjenama. To nije ni blizu punog iznosa od 1,3 biliona dolara koji su zemlje u razvoju tražile, ali je trostruko u odnosu na 100 milijardi dolara godišnje od 2009. Neke delegacije rekle su da ovaj dogovor ide u dobrom smjeru, uz nadu da će u budućnosti stići više novca.

Mukhtar Babayev, predsjednik COP29, desno, grli Simona Stiella, šefa Ujedinjenih nacija za klimu, nakon što je pao dogovor o novcu za suzbijanje klimatskih promjena na COP29 klimatskom samitu UN-a u Bakuu, Azerbejdžan, 24. novembra 2024.

Nije bilo baš konsenzusa s kojim se ovi sastanci obično održavaju, a zemlje u razvoju su bile ljute zbog ignorisanja.

Predsjednik COP29 Mukhtar Babayev prihvatio je sporazum prije nego što je bilo koja nacija imala priliku da govori.

Kada je to učinio, osudili su ga što je nepravedan prema njima, dogovor jer nije dovoljan, a bogate nacije svijeta što su previše škrti.

"To je beznačajna suma", rekla je indijski pregovarač Chandni Raina, više puta ponavljajući kako se Indija protivi. "Žao mi je što to ne možemo prihvatiti."

Ona je za Associated Press rekla da je izgubila vjeru u sistem Ujedinjenih naroda.

Nacije izražavaju nezadovoljstvo

Dugačak niz nacija složio se s Indijom, a Nigerijski Nkiruka Maduekwe, izvršni direktor Nacionalnog vijeća za klimatske promjene, nazvao je dogovor uvredom i šalom.

Nkiruka Maduekwe, izvršna direktorica Nigerijskog Nacionalnog savjeta za klimatske promjene, govori tokom završne plenarne sjednice na COP29 klimatskom samitu UN-a u Bakuu, Azerbejdžan, 24. novembra 2024.

"Razočaran sam. Definitivno je ispod mjerila za koje smo se toliko dugo borili", rekao je Huan Carlos Monterrey, iz delegacije Paname. Napomenuo je da je nekoliko promjena, uključujući uključivanje riječi "najmanje" ispred brojke od 300 milijardi dolara i mogućnost revizije do 2030. godine, pomoglo da se oni potisnu do cilja.

"Naše srce ide prema svim onim nacijama koje se osjećaju iznevjerenim", rekao je.

Učesnik reaguje tokom završne plenarne sednice na COP29 samitu UN o klimi u Bakuu, Azerbejdžan, 24. novembra 2024.

Konačni paket koji je proguran "ne govori, ne odražava niti uliva povjerenje da ćemo izaći iz ovog ozbiljnog problema klimatskih promjena", rekla je Raina.

"Apsolutno se protivimo usvjanju nepravednih sredstava", rekla je Raina. "Izuzetno smo povrijeđeni ovom akcijom predsjednika i sekretarijata."

Govoreći za skoro 50 najsiromašnijih nacija svijeta, Evans Davie Njewa iz Malavija bio je blaži, izražavajući ono što je nazvao rezervama prema dogovoru.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres rekao je u objavi na X da se nada "ambicioznijem ishodu". Ali on je rekao da sporazum "pruža osnovu na kojoj se može graditi".

Neki dogovor vide kao olakšanje

Bilo je donekle zadovoljnih stranaka, a Wopke Hoekstra iz Evropske unije je to nazvao novom erom finansiranja klime, naporno radeći na pomoći najugroženijima. Ali se moglo čuti kako aktivisti u plenarnoj sali kašlju zbog Hoekstrovog govora u pokušaju da ga poremete.

Wopke Hoekstra, komesar EU za klimu, razgovara sa predstavnicima medija na COP29 klimatskom samitu UN-a u Bakuu, Azerbejdžan, 24. novembra 2024.

Eamon Ryan, irski ministar okoliša, nazvao je sporazum "velikim olakšanjem".

"Nije bilo sigurno. Ovo je bilo teško", rekao je. "Budući da je vrijeme podjela, rata, (a) multilateralnog sistema koji ima stvarne poteškoće, činjenica da bismo to mogli proći u ovim teškim okolnostima je zaista važna."

Izvršni sekretar Ujedinjenih nacija za klimatske promjene Simon Stiell nazvao je ovaj dogovor "polisom osiguranja za čovječanstvo", dodajući da, kao i osiguranje, "funkcioniše samo ako su premije plaćene u potpunosti i na vrijeme".

Sporazum se smatra korakom ka pomaganju zemljama koje prihvataju da postave ambicioznije ciljeve za ograničavanje ili smanjenje emisija gasova koji zadržavaju toplotu, a koji bi trebalo da budu postavljeni početkom sljedeće godine. To je dio plana da se nastavi smanjivati zagađenje s novim ciljevima svakih pet godina, što je svijet pristao na pregovorima UN-a u Parizu 2015.

Pariškim sporazumom postavljen je sistem redovnog jačanja ambicija borbe protiv klimatskih promjena kako bi se održalo zagrijavanje ispod 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa. Svijet je već na 1,3 stepena Celzijusa, a emisije ugljika stalno rastu.

Nada da će uslijediti još novca

Zemlje također predviđaju da će ovaj dogovor poslati signale koji će pomoći u pokretanju finansiranja iz drugih izvora, poput multilateralnih razvojnih banaka i privatnih izvora. To je bilo dio diskusije na ovim pregovorima — bogate zemlje nisu mislile da je realno oslanjati se samo na javne izvore finansiranja — ali siromašne zemlje su se brinule da će ih, ako novac dođe u zajmovima umjesto u grantovima, još više kliziti unazad, u dugove sa kojima se već bore.

"Cilj od 300 milijardi dolara nije dovoljan, ali je važan predujam za sigurniju, pravedniju budućnost", rekla je predsjednik Svjetskog instituta za resurse Ani Dasgupta. "Ovaj dogovor nas izvlači sa startnog bloka. Sada je u toku trka za prikupljanjem mnogo više klimatskih sredstava iz niza javnih i privatnih izvora, stavljajući cijeli finansijski sistem da radi iza tranzicije zemalja u razvoju."

I iako je to daleko od potrebnih 1,3 biliona dolara, to je više od 250 milijardi dolara koliko je bilo na stolu u ranijem nacrtu teksta, što je razbjesnilo mnoge zemlje i dovelo do perioda frustracije i zastoja u posljednjim satima samita.

Ostali poslovi dogovoreni na COP29

Nekoliko različitih tekstova usvojenih u nedjelju rano ujutro uključivalo je nejasnu, ali ne i konkretnu referencu na prošlogodišnji Global Stocktake odobren u Dubaiju. Prošle godine se vodila bitka oko prvog jezika o oslobađanju od nafte, uglja i prirodnog gasa, ali se umjesto toga tražila tranzicija od fosilnih goriva. Posljednji razgovori odnosili su se samo na dogovor iz Dubaija, ali nije eksplicitno ponovljen poziv na prelazak sa fosilnih goriva.

Zemlje su se također složile oko usvajanja člana 6, kojim se stvaraju tržišta za trgovinu pravima na zagađenje ugljikom, što je ideja koja je postavljena kao dio Pariskog sporazuma kako bi se pomoglo nacijama da rade zajedno na smanjenju zagađenja koje uzrokuje klimu. Dio toga je bio sistem kredita za ugljik, koji omogućava nacijama da unesu gasove koji zagrijavaju planetu ako nadoknade emisije negdje drugdje. Backers je rekao da bi tržište koje podržava UN moglo generirati do dodatnih 250 milijardi dolara godišnje finansijske pomoći za klimu.

Unatoč odobrenju, tržišta ugljika ostaju sporan plan jer mnogi stručnjaci kažu da nova usvojena pravila ne sprječavaju zlouporabu, ne funkcionišu i daju velikim zagađivačima izgovor da i dalje izbacuju emisije.

"Ono što su u suštini uradili je potkopavanje mandata dostizanja 1,5", rekla je Tamara Gilbertson, koordinatorica programa za klimatsku pravdu u Indigenous Environmental Network. Greenpeaceov An Lambrechts, i nazvala je to "klimatskom prievarom" s mnogo rupa.

Sa ovim dogovorom koji je zaključen dok su ekipe demontirale mjesto susreta, mnogi gledaju na pregovore o klimi sljedeće godine u Belemu u Brazilu.