Nakon izbora, Japan se suočava sa novom erom političke nestabilnosti

Žena u tradicionalnom kimonu glasa tokom opštih izbora na biračkom mjestu postavljenom u lokalnoj školi u Tokiju 27. oktobra 2024.

Japan se u ponedjeljak suočio s periodom političke nestabilnosti nakon što je njegova dugogodišnja vladajuća stranka pretrpjela najgori izborni učinak u posljednjih 15 godina, ostavljajući premijera Shigerua Ishibu pod pritiskom da podnese ostavku i bacivši sumnju na sastav sljedeće vlade.

Nedjeljno glasanje pokazalo je da Liberalno demokratska partija (LDP) i njen mlađi koalicioni partner Komeito nisu uspjeli osigurati većinu u moćnom donjem domu zemlje, što je započelo borbu za pronalaženje manjih partnera za formiranje vlade u roku od 30 dana.

Ishiba, koji je postao premijer tek prošlog mjeseca, nadao se da će izbori učvrstiti njegovo vodstvo usred bijesa javnosti zbog skandala oko političkog finansiranja i rasta troškova života. Umjesto toga, njegovo kockanje se izjalovilo.

Vladajuća koalicija osvojila je samo 215 mjesta, daleko manje od 233 koja su potrebna za većinu. Za LDP, koji je dominirao posleratnom politikom Japana, to je bio najgori rezultat od 2009. godine, kada je stranka izgubila vlast na četiri godine.

"Rezultat je da japanski politički sistem zaista ulazi u novo i neizvjesno razdoblje", rekao je Tobias Harris, osnivač Japan Foresight, kompanije za savjetovanje o političkim rizicima.

Nema lakog puta naprijed

Uprkos velikom dobitku, opozicija – od komunista do ekstremno desničarskih grupa – smatra se previše podijeljenom da bi formirala vladu. Mnoge opozicione stranke su također odbacile ulazak u koaliciju sa LDP-om i Komeitom, što dodatno komplikuje put naprijed.

Neki analitičari predviđaju da bi LDP i Komeito mogli pokušati da formiraju manjinsku vladu, oslanjajući se na manje stranke desnog centra kao što su Demokratska partija za narod i Stranka inovacija, da donose zakone od slučaja do slučaja.

Međutim, takav aranžman ne bi bio "posebno stabilan" i bio bi ranjiv na kolaps ako ne ispuni zahtjeve opozicije, napisao je Harris u blogu.

Drugo pitanje je sudbina samog Ishibe. Samo prošlog mjeseca, Ishiba je izašao kao pobjednik nad svojim konzervativnijim rivalima unutar LDP-a, uključujući i one lojalne pokojnom premijeru i konzervativnoj ikoni Shinzo Abeu.

Ali izborni rezultat je oslabio i Ishibu i Abeovu frakciju, pri čemu su mnogi Abeovi saveznici izgubili svoja mjesta nakon što su bili umiješani u skandal s fondovima.

Iako je Ishiba izrazio želju da formira novu vladu, analitičari su podijeljeni oko toga koliko dugo može izdržati kao šef LDP-a, posebno s obzirom na teške izbore za gornji dom koji se približavaju u julu.

Za sada, Abeovi saveznici bi mogli biti sretni što će pustiti Ishibu da se nosi s posljedicama ovosedmičnog poraza.

"To će biti neuredna situacija mjesecima", rekao je James DJ Brown, profesor političkih nauka na Temple univerzitetu u Japanu.

"Na neki način, bolje im je da sačekaju... a onda ga kasnije, u trenutku po svom izboru, gurnu u stranu i preuzmu vlast", dodao je.

Izazovi vanjske politike

Uprkos domaćim preokretima, ne očekuje se da će japanska vanjska politika doživjeti velike promjene, iako bi se neki prioriteti mogli promijeniti.

Ishiba, bivši ministar odbrane, prihvatio je nekoliko kontroverznih prijedloga, kao što je formiranje azijske verzije NATO-a i sporazum o podjeli nuklearnog oružja sa Sjedinjenim Državama.

Međutim, njegova oslabljena pozicija znači da je malo vjerovatno da će ovi planovi dobiti snagu. Umjesto toga, ako preživi, Ishiba će se vjerovatno fokusirati na područja sa širim političkim konsenzusom, kažu analitičari.

Neće biti velikih promjena u vanjskoj politici. Ali očigledno zbog ishoda ovih izbora, vanjska politika nikada neće biti glavni prioritet za novu vladu”, rekao je Tetsuo Kotani, profesor globalnih studija na Meikai univerzitetu u Chibi, u Japanu.

To bi moglo izazvati zabrinutost jer se Japan suočava sa sve većim prijetnjama iz Sjeverne Koreje, pritiskom Kine i neizvjesnošću oko američkih predsjedničkih izbora.

Tomohiko Taniguchi, bivši Abeov savjetnik, primijetio je da, iako američko-japanski savez ostaje prioritet, mnoge opozicione stranke manje su zainteresirane za jačanje vojnih sposobnosti Japana.

"Oni nisu toliko zainteresirani za povećanje poreskih prihoda kako bi se podržala rastuća potreba Japana da se fundamentalnije ponovo naoruža", rekao je Taniguchi.

Oslabljeni japanski premijer također bi mogao imati problema s pregovorima s Donaldom Trumpom, ako pobijedi na američkim predsjedničkim izborima sljedećeg mjeseca, upozorio je Taniguchi.

“Da biste se uspješno nosili sa gospodinom Trumpom, morate biti jaki, morate biti dobro obdareni svojim političkim kapitalom. A to je ono što japanski lider – Išiba, bilo ko – ne može da pokaže i ne može imati.”