„Movember“ kampanja mijenja percepciju muškog zdravlja u BiH: rak prostate više nije tabu tema

„Movember kampanja, pokrenuta prošle godine, donijela je značajan pomak. Javnost sada otvorenije govori o potrebi prevencije i redovnih pregleda."

Rak prostate, jedno od najčešćih malignih oboljenja kod muškaraca, dugo je bio tabu tema u Bosni i Hercegovini. Zahvaljujući kampanjama poput Movembra, svijest o važnosti prevencije i ranog otkrivanja ove bolesti raste.

Movember je globalna kampanja koja se svakog novembra fokusira na osvješćivanje o muškom zdravlju, uključujući rak prostate, testisa i mentalno zdravlje. Kroz kampanju se prikupljaju i sredstva za istraživanja i podršku pacijentima.

Na globalnom nivou, rak prostate je drugi najčešći tip raka kod muškaraca. U 2022. godini je zabilježeno preko milion novih slučajeva ovog raka u svijetu. Rak testisa je znatno rjeđi od raka prostate, a pogađa uglavnom mlađe muškarce.

Borba protiv stigmatizacije oboljelih

„Stigma o muškom zdravlju dugo je bila prepreka razgovoru o raku prostate i testisa, ali to se mijenja," kaže Sead Sefić, predstavnik Udruženja oboljelih od raka prostate Federacije BiH. „Movember kampanja, koju smo pokrenuli prošle godine, donijela je značajan pomak. Javnost sada otvorenije govori o potrebi prevencije i redovnih pregleda."

Prema podacima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, u 2023. godini u Republici Srpskoj liječeno je 2.277 muškaraca oboljelih od raka prostate i 126 oboljelih od raka testisa. Rak prostate je treći najčešći maligni uzrok smrtnosti kod muškaraca u RS. Učestalost novih slučajeva raka prostate u RS je 13,6 na 100 000.

Prema Godišnjaku Instituta za javno zdravstvo Federacije BiH, u 2023. zabilježeno je 204 nova slučaja raka prostate. Učestalost novih slučajeva u Federaciji iznosi 19 na 100 000. Međutim, u ovim dokumentima ne piše koliko je ima ukupno pacijanata oboljelih od raka prostate, niti ima podataka za rak testisa.

„Kao i za sve ostale bolesti u FBiH ne postoji zvanični Registar oboljelih tako da nismo u stanju govoriti o realnim evidencijama i statistikama. Imamo obećanje da će se veoma brzo ustanoviti novi Registar oboljelih“, istakli su iz Udruženja oboljelih od raka prostate FBiH.

Na globalnom nivou, rak prostate je drugi najčešći tip raka kod muškaraca. U 2022. godini je zabilježeno preko milion novih slučajeva ovog raka u svijetu

Prevencija kroz edukaciju i akciju

Rak prostate češći je kod starijih muškaraca, dok rak testisa primarno pogađa mlađu populaciju. Iako nauka još nije utvrdila konkretne uzroke, genetička predispozicija, stres i način života ističu se kao rizični faktori. Ipak, prema Sefiću, ključna borba vodi se kroz podizanje svijesti i ranu dijagnostiku.

„Od prošle godine, organizujemo besplatna PSA testiranja u pet gradova Federacije, uz podršku partnera poput Ministarstva zdravlja KS i kompanije Molson Coors. Ovo je ogroman iskorak, jer su do sada testovi bili dostupni isključivo na lični zahtjev," objašnjava Sefić.

On je istakao i važnost popularnih kampanja podizanja svijesti o zdravlju muškaraca. „Do sada se pokazalo da su direktne kampanje kao što su Movember najbolje rezultate polučile iz razloga što su na vrlo popularan način kroz medije i vlastite platforme objasnile i promovisale prevenciju kao osnovni oblik borbe protiv raka prostate. Osjeti se u javnom prostoru da ovaj javno zdravstveni problem ima drugačiju percepciju kod muške populacije“.

Međutim, sistematski pristup još uvijek nedostaje. Nacionalni skrining programi nisu uspostavljeni, a nedostatak sredstava i stručnih kadrova otežava razvoj preventivnih inicijativa.

„Promjene u zdravstvenoj politici bi omogućile uvođenje obavezne prevencije i skrininga kao što se to radi u zemljama razvijenog svijeta. Uvođenjem prevencija i skrininga i muškarci bi imali bolju zdravstvenu zaštitu“, kazao je Sefić.

On je istakako kako oboljeli od raka prostate sporo ulaze u adekvatnu onkološku terapiju, a razlog za to je nedostatak finansijskih sredstava Fondu solidarnosti FBiH.

Izazovi u dijagnostici i liječenju

Rano otkrivanje raka prostate ključno je za uspješno liječenje, ali izazovi su brojni. Prema riječima Sefića, spor ulazak pacijenata u onkološke terapije često je uzrokovan nedostatkom finansijskih sredstava u Fondu solidarnosti Federacije BiH.

BiH i dalje nema centralni registar oboljelih, što otežava praćenje statističkih podataka i razvoj strateških programa prevencije. „Dobijamo obećanja da će se registar uskoro uspostaviti, ali dok se to ne desi, radimo s ograničenim informacijama," kaže Sefić.

Psihološka podrška i razbijanje stigme

Otvoreni razgovor o zdravlju često je tabu među muškarcima. Međutim, kampanje poput Movembera pomažu u razbijanju stigme. „Primjećujemo da muškarci sve češće dijele iskustva i traže savjete, što ranije nije bio slučaj," ističe Sefić. Udruženje oboljelih pokrenulo je i YouTube kanal „Urološka radionica," gdje pružaju informacije o prevenciji i liječenju.

Ipak, psihološka podrška ostaje slaba tačka zdravstvenog sistema. „Ni javni ni privatni sektor još nisu uspostavili savjetovališta koja bi pomogla pacijentima i njihovim porodicama," napominje Sefić.

Uloga žena u podizanju svijesti

Žene igraju ključnu ulogu u jačanju svijesti o raku prostate. „Naša iskustva pokazuju da su žene često inicijatori razgovora o preventivnim pregledima kod svojih partnera. Bez njihove podrške, kampanje ne bi bile toliko uspješne," kaže Sefić.

Movember, kao globalni pokret, ima potencijal da nastavi mijenjati percepciju muškog zdravlja u BiH. „Naš cilj je proširiti aktivnosti na manje zajednice i unutrašnjost zemlje. Nadamo se da ćemo uz podršku medija i društva uspjeti," zaključuje Sefić.