Vijeće za nauku koje djeluje pri Ministarstvu civilnih poslova po prvi put dodjeljuje ovakvu vrstu nagrade u Bosni i Hercegovini (BiH).
Ministar civilnih poslova BiH, Adil Osmanović istakao je značaj nauke kao pokretača društvenog razvoja, ali i važnost razvijanja svijesti i shvatanju opšte koristi razvoja nauke i tehnologije za društvo i pojedinca.
Osmanović je naglasio da država ni izbliza ne brine o nauci koliko bi trebala, u smislu izdvajanja sredstava kao podrške za razvoj nauke. Međutim, kako kaže, dodjela ovakvog priznanja ipak ima poseban značaj.
„Svečanom dodjelom Državne nagrade za nauku želimo pokazati da BiH prepoznaje i cijeni uspjehe naših naučnika. Želimo pokazati da smo svjesni velikog truda, ustrajnosti i uloženog napora da bi se došlo do rezultata. Cijenimo da su naši naučni radnici i naši najbolji ambasadori. Dobitnica nagrade, uvažena profesorica Mirsada Hukić na najbolji način predstavlja našu zemlju u svijetu“, poručio je ministar.
Dobitnica nagrade, profesorica Mirsada Hukić, kaže da joj je posebno drago što je problem zenemarene nauke ipak prepoznat, te se nada da će BiH u budućnosti ipak više ulagati u nauku i naučne radnike.
„Novinari me često pitaju da li mi je krivo što sam prije ušla u evropsku nego u našu akademiju. Ni govora! Ja sam bosanski proizvod, ova država je u mene uložila. Ne bi mene Evropa i svijet htjeli da me moja zemlja nije odgojila. Smatram da svi trebaju tako da misle. Pored posla, svoj sam život posvetila i edukaciji omladine. U njima u prvom redu razvijam ljubav za nauku, motiviram ih da istražuju i uvijek kažem da se sve isplati. Svašta mi možemo, samo treba da radimo. Ali nema pojedinačnog rada, on treba biti multidisciplinaran jer nauka je univerzalna i ne poznaje granice",
Profesorica iz sebe ima impresivnu karijeru naučnika, usmjerenu ka mikro svijetu.
Više od 30 godina intenzivno proučava morfologiju, fiziologiju i ekologiju mikroorganizama. Devedesetih godina se bavila proučavanjem hantavirusa u BiH, čime je dokazala i objasnila pojavu klinički blagih i težih oblika hemoragijske (mišije) groznice sa bubrežnim sindromom.
Specijalista je mikrobiologije i parazitologije, a dodatno se edukovala u oblasti imunologije i molekularne biologije. Jedanaest godina je radila kao šefica kliničke mikrobiologije na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Redovna je profesorica na fakultetima u Tuzli i Sarajevu, a prije pet godina formirala je Zavod za biomedicinsku dijagnostiku i ispitivanje „NALAZ“.
Članica je Europske akademije nauka i umjetnosti, Akademije nauka i umjetnosi BiH te mnogih drugih međunarodnih naučnih asocijacija.
Objavila je preko 330 naučnih i stručnih radova u časopisima i publikacijama širom svijeta, a autor i koautor 13 knjiga iz oblasti mikrobiologije, parazitologije i drugih naučnih oblasti.
Rezultati njenih radova su citirani preko 1000 puta u indeksiranim časopisima.