Međunarodni studenti dijele različite poglede na izbore u SAD 2024

Glasanje tokom međuizbora 2022. u Chapel Hillu, Sjeverna Karolina, 5. novembra 2022.

Međunarodni studenti u Sjedinjenim Državama promatraju predsjedničke izbore 2024. s mješavinom radoznalosti i zabrinutosti, ističući globalni interes američke politike za ostatak svijeta.

Kada su razgovarali s nekim sadašnjim i bivšim međunarodnim studentima koji su svjedočili nekoliko kampanja za predsjedničke izbore u SAD-u, privukla ih je otvorenost diskusija i količina dostupnih informacija o tom procesu.

Oni cijene visok nivo angažmana i transparentnosti u izbornom procesu, što je u oštroj suprotnosti sa ograničenijim političkim okruženjem u njihovim matičnim zemljama. Njihove raznovrsne povratne informacije ističu globalni interes i uticaj američke politike.

Musbah Shaheen, porijeklom iz Sirije, stigao je u SAD 2014. godine na dodiplomske studije na Univerzitetu Vanderbilt. Sada asistent na Univerzitetu Massachusetts Amherst, Shaheen je rekao da mu je politički krajolik u početku bio zbunjujući.

"Prvi američki izbori koje sam doživio bili su 2016. U to vrijeme nisam ni znao da doživljavam izbore na isti način kao 2020.", rekao je. “Moja interakcija s političkim sistemom u [Sjedinjenim] Državama je iskustvo koje otvara oči.

U Siriji su političke rasprave često izbjegavane, rekao je, dodajući da je „Politika bila tabu. Porodična okupljanja su uključivala tihe razgovore sa zatvorenim prozorima i tihim glasovima.

To je u oštroj suprotnosti s otvorenim političkim diskursom s kojim se susreo u SAD-u.

“U Sjedinjenim Državama ljudi ponekad osjećaju da njihov glas nije bitan, ali ja sam iskusio stvarni strah od izgovaranja onoga u šta vjerujem. Ova zemlja se osjeća kao da ima prostora za razgovor i debatu na način koji nisam imao kada sam bio u Siriji”, rekao je Shaheen.

Sada član fakulteta, Shaheen naglašava vođenje studenata kroz ideološke razlike.

„Želim da moji studenti razumiju ne samo politike, već i ideologije koje stoje iza njih“, rekao je. „Šta znači biti konzervativan ili liberalan? Koja su temeljna uvjerenja ovih ideologija?”

Shaheen je naglasio potrebu stvaranja fizičkih i emocionalnih prostora u kojima studenti mogu slobodno razgovarati o temama poput američke politike. Štaviše, Shaheen poziva na povećani intelektualni angažman.

„Moramo ohrabriti sve studente, međunarodne i domaće, da razmisle o svojim uvjerenjima i uključe se u smislene razgovore. Ne želimo izdvojene resurse za naše studente; želimo da se angažuju sa različitim idejama,” objasnio je on.

Rohan Naval, iz Bengalurua u Indiji, i student političkih nauka na Američkom univerzitetu u Washingtonu, nudi drugačiju perspektivu.

Naval, koji studira u SAD-u godinu dana, spomenuo je da je impresioniran opsežnim medijskim izvještavanjem o američkim izborima.

Iz perspektive studenata, sviđa mi se način na koji se sprovode izbori u SAD. Ima dosta medijskog izvještavanja, a napori da se birači registruju i informišu su pohvalni", rekao je.

Naval je izrazio iznenađenje nepredvidljivošću trenutne američke kampanje.

„Sve što smo videli u poslednja dva meseca bilo je veoma iznenađujuće, poput pokušaja atentata na Donalda Trumpa. Teško je predvidjeti šta će se dalje desiti" - rekao je on.

Posebno ga je iznenadila odluka predsjednika Joea Bidena da ispadne iz utrke nakon što je učestvovao u samo jednoj debati.

Naval, koji je odrastao u Indiji, uporedio je izbore u SAD-u i Indiji, ističući pogodnost slanja glasačkih listića u SAD-u i transparentnost u procesu prebrojavanja.

"U Indiji birači često moraju putovati na velike udaljenosti da bi glasali, dok je u SAD-u proces pristupačniji", rekao je.

Victoria Charalampidi, koja je nedavno diplomirala na Američkom koledžu u Grčkoj, gdje je diplomirala komunikaciju s maloljetnikom u međunarodnim poslovima, studirala je u SAD-u 2022. na Univerzitetu Loyola u Baltimoru, Maryland.

“Kada sam stigla, Joe Biden je bio predsjednik. Na njegovo predsjedništvo gledala sam kao na pomak od Trumpove administracije”, rekla je.

Napomenula je da je Trumpova ekonomska politika imala neke pozitivne efekte, ali je mislila da je njegov pristup politici često više podjela u odnosu na Bidenov pristup tokom njegove kandidature.

Charalampidi je rekla da joj je složenost upravljanja raznolikom nacijom intrigantna.

Ona je rekla da je razočarana trenutnim političkim kampanjama u SAD-u, za koje je rekla da izgledaju više polarizovane.

"Fokus na vojne angažmane i povlačenje politike kao što su prava na abortus pokazuju da se zemlja bori da krene naprijed, držeći se starih vrijednosti", rekla je Charalampidi.

Ona također kaže da kampanja potpredsjednice Kamale Harris, demokratske predsjedničke kandidatkinje, predstavlja napredak jer se žena tamne boje kože takmiči za visoku funkciju.

Dok se međunarodni studenti snalaze u složenosti američkih izbora, njihovi uvidi nude vrijednu perspektivu o globalnom utjecaju američke politike.