Međunarodna federacija novinara: U 2024. ubijeno 104 novinara, pritvoreno 520

Izvještaj IFJ objavljen je povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava 10. decembra. (Foto: International Federation of Journalists)

Međunarodna federacija novinara (IFJ) objavila je da je u 2024. godini širom svijeta ubijeno ukupno 104 novinara, dok ih je pritvoreno 520. Među stradalima je 92 muškarca i 12 žena.

„Prema izvještaju, godina je bila posebno smrtonosna za novinare i medijske profesionalce. Više od polovine ubijenih novinara, njih 55, stradalo je u Gazi. IFJ se zalaže da Ujedinjene nacije što prije usvoje Međunarodnu konvenciju za zaštitu novinara”, navedeno je u saopštenju te međunarodne organizacije usredsređene na zaštitu medijskih sloboda i novinara.

Izvještaj IFJ objavljen je povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava 10. decembra.

„Sumorne brojke potvrđuju krkhost slobode medija i rizike novinarske profesije. Potreba javnosti za informacijama je realna u trenutku kada jačaju autoritarni režimi širom svijeta. Potrebno je da naša profesija bude budnija. Pozivamo države članice Ujedinjenih nacija da preduzmu mjere kako bi osigurale usvajanje obavezujuće konvencije o bezbjednosti novinara, da bi se okončale pogibije i povrijeđivanje novinara”, istakao je Anthony Bellanger, generalni sekretar Međunarodne federacije novinara (IFJ).

Ta organizacija ukazala je da u 2023. dokumentovala smrt 129 novinara, što je najveća brojka od kada IFJ objavljuje godišnje izvještaje o pogibijama novinara.

Bliski istok

Drugu godinu zaredom, navodi IFJ, na Bliskom istoku je u 2024. poginuo najveći broj novinara u godini dana – njih 66.

„Rat u Gazi i Libanu skrenuo je pažnju na masakr palestinskih (55), libanskih (6) i sirijskih (1) medijskih profesionalaca. Na tim područjima ubijeno je 60 odsto od ukupnog broja stradalih novinara u 2024. Od početka rata 7. oktobra 2023, broj ubijenih palestinskih novinara povećan je na najmanje 138, što to područje čini jednom od najopasnijih u historiji modernog novinarstva, iza Iraka, Filipina i Meksika”, navedeno je u izvještaju IFJ.

Ta organizacija je, kako navodi, oktobra 2023. zatražila od Organizacije Ujedninjenih nacija za očuvanje kulturne baštine (UNESCO) da zaštiti novinare, uspostavi trajni prekid vatre, otvori humanitarne koridore za civile i omogući novinarima Gaze da se evakuišu, a stranim reporterima da uđu u enklavu.

„Sve je to bilo uzalud”, navodi IFJ u izvještaju.

U drugim dijelovima regiona, notirana je smrt troje novinara u Iraku, od kojih su dvije bile žene, i jednog fotografa u Siriji.

Azijsko-pacifički region

U izvještaju se navodi da je brojka od dvadeset ubijenih novinara tokom 2024, znatno veća u poređenju sa 2023. i 2022. godinom, kada ih je stradalo 12, odnosno 16.

„Uz to, vojna hunta u Mjanmaru nastavlja lov na novinare, troje ih je ubijeno ove godine. U Indoneziji i Kazhastanu ubijen je po jedan novinar”, navodi IFJ u izvještaju.

Afrika

Na afričkom kontinentu u 2024. ubijeno je osam novinara, prethodne godine četvoro, a devetoro u 2023. U Sudanu ih je stradao najveći broj – petero.

„Dvoje somalijskih novinara i jedan iz Čada su također poginuli, što ukazuje na krhku i nasilnu političku situaciju u tim zemljama”, piše Međunarodna federacija novinara.

Amerika

Kako je ukazano u izvještaju, prije sukoba u Gazi, Latinska Amerika i posebno Meksiko, bili su najopasnija mjesta na svijetu za profesionalce iz oblasti medija.

„U 2024. notirana je smrt šest novinara, naspram trideset u 2022. i šest 6 u 2023. - uključujući pet Meksikanaca i jednog Kolumbijca. Prijetnje, zastrašivanja, otmice i ubistva novinara povezani sus a izvještavanjem o trgovini drogom, koja ugrožava Meksiko duže od dvije decenije”, ukazuje IFJ.

Evropa

Na evropskom kontinentu, rat u Ukrajini utjecao je na povećanje broja žrtava iz redova novinara.

„Četvero ih je ubijeno u 2024, u poređenju sa trinaest u 2022. i četvero u 2023. Uprkos tom sukobu, Evropa ostaje najsigurniji kontinent za novinare na svijetu”, piše u izvještaju.

Kada je riječ o pritvorenim medijskim profesionalcima, ta organizacija navodi da ih je od ukupno 520, najviše pritvoreno u Kini (135), uključujući Hong Kong.

„Kina ostaje najveći zatvor za medijske profesionalce, prednjači u odnosu na Izrael i Mjanmar”, navedeno je u tekstu.

Primjećeno je i da je azijsko-pacifičkom region pritvoreno njih 254, na širem području Evrope 142, Bliskom istoku 101, Africi 17 i Latinskoj Americi 6.