Republikanci terete Mayorkasa da nije poštovao federalni imigracioni zakon i da je izigrao povjerenje javnosti. Oni smatraju da nije dovoljno učinio da riješi probleme sigurnosti na granici SAD i Meksika i velikog broja imigranata koji dolaze u Ameriku.
Proces glasanja za opoziv Mayorkasa dešava se u trenutku kada se u Senatu pregovara o zakonu koji bi uključio i pitanje sigurnosti granice. Predsjednik Joe Biden je rekao da će taj zakon biti do sada "najoštriji i najpravedniji paket reformi za obezbjeđivanje granice".
Pošto je prijedlog za opoziv prošao Odbor za unutrašnju sigurnost, Predstavnički dom bi u plenumu mogao o tome da glasa najranije sljedeće nedelje. Nije poznato da li će prijedlog biti usvojen, pošto republikanci imaju tijesnu većinu, a demokrate su protiv.
Nijedan član kabineta nije opozvan u Predstavničkom domu od 1876. kada je kroz taj proces prošao ratni sekretar William Belknap. Taj opoziv nije prošao Senat gdje je potrebno dvije trećine glasova.
Republikanci tvrde da je Mayorkas "voljno i sistematično odbijao da se povinuje zakonima koje je donio Kongres, da je izigrao povjerenje Kongresa i američkog naroda", naveo je predskedavajući Odbora za unutrašnja pitanja u Predstavničkom domu Mike Green.
Mayorkas, koji nije svjedočio pred odborom, negira sve optužbe.
"Uvjeravam vas da me vaše lažne optužbe neće spriječiti u obavljanju misije kojoj sam posvetio cijelu svoju karijeru i kojoj ostajem posvećen", naveo je Mayorkas u pismu Odboru za unutarnja pitanja.
U pismu je takođe apelovao na članove odbora da nastave da rade sa Bidenovom administracijom i poprave "loše i zastarjele imigracione zakone".