Lider Sjeverne Koreje obećava izgradnju 'nepobjedive vojske'

North Korean leader Kim Jong Un delivers a policy speech at the second-day sitting of the 5th Session of the 14th Supreme People's Assembly (SPA) of the Democratic People's Republic of Korea (DPRK) at the Mansudae Assembly Hall in Pyongyang, North Korea.

North Korean leader Kim Jong Un delivers a policy speech at the second-day sitting of the 5th Session of the 14th Supreme People's Assembly (SPA) of the Democratic People's Republic of Korea (DPRK) at the Mansudae Assembly Hall in Pyongyang, North Korea.

Lider Sjeverne Koreje Kim Džong-un obećao je da će izgraditi "nepobjedivu vojsku" suočen sa neprijateljskom politikom Sjedinjenih Država, prenose državni mediji te zemlje i dodao da je razvoj oružja za samoodbranu, a ne za početak rata.

Sjeverna Koreja je nedavno testirala, kako tvrdi, nove hipersonične i protivavionske rakete. Jug je u međuvremenu testirao svoje oružje lansirano podmornicom.

U svom govoru na izložbi Samoodbrana 2021. održanoj u Pjongčangu, na kojoj je bio predstavljen niz vojnog hardvera, uključujući tenkove, Kim se obratio vojnim snagama na jugu i rekao da Sjeverna Koreja ne želi borbu sa svojim susjedom.

"Ne pričamo o ratu ni sa kim, već radije želimo da spriječimo sam rat i doslovno povećamo odvraćanje od sukoba radi zaštite nacionalnog suvereniteta", rekao je on, prenosi BBC.

Kim je takođe optužio SAD za podsticanje tenzija između Sjeverne i Južne Koreje.

Dodao je da "ne postoji osnova za ponašanje" koja bi Sjevernu Koreju uvjerila da SAD nisu neprijateljske.

Sjedinjene Američke Države pod vođstvom predsjednika Joe Bidena više puta su govorile da su voljne da razgovaraju sa Sjevernom Korejom, ali su tražile od Pjongjanga da odustane od nuklearnog naoružanja prije nego što se sankcije mogu ublažiti. Sjeverna Koreja je to do sada odbila.

Ujedinjene nacije zabranile su Sjevernoj Koreji testiranje balističkih projektila i nuklearnog oružja. U više navrata zemlja je prekršila ove zabrane i zbog toga je bila oštro sankcionisana.

Prošlog mjeseca, atomska agencija UN-a saopštila je da je Sjeverna Koreja izgleda ponovo pokrenula reaktor koji bi mogao da proizvodi plutonijum za nuklearno oružje, nazivajući to "duboko zabrinjavajućim" razvojem.

Sjeverna Koreja je oduvek tvrdila da treba da nastavi razvoj oružja za odbranu.

Smatra se da je Sjeverna Koreja u teškom ekonomskom položaju nakon što su vlasti zatvorile granice kako bi zaustavile širenje COVID-19.

Dopremanje zaliha ključnih potrepština, poput hrane i goriva, prekinute su iz Kine, glavnog političkog i ekonomskog saveznika Sjeverne Koreje.