Ova mjera će vjerovatno održati federalni budžet od otprilike 6,2 biliona dolara na trenutnom nivou, finansirajući takve programe i aktivnosti kao što su vojne operacije, kontrola letenja i savezni regulatori za područja u rasponu od sigurnosti droga do tržišta vrijednosnih papira.
Redovni članovi Kongresa sada će pregledati detalje te mjere, a neki tvrdolinijaški republikanci u Predstavničkom domu već signaliziraju protivljenje nekim elementima, što znači da će za usvajanje vjerovatno biti potrebni neki glasovi demokrata.
Nejasno je kada će Predstavnički dom koji kontrolišu republikanci glasati, ali ako bude uspješan, Senat sa demokratskom većinom želio bi usvojiti zakon prije roka u ponoć u petak i poslati ga predsjedniku Joeu Bidenu da ga potpiše.
Paket uključuje 100,4 milijarde dolara novih hitnih sredstava za pomoć državama, uključujući Sjevernu Karolinu i Floridu, da se oporave od razornih uragana, kao i od požara na zapadu i drugih nedavnih katastrofa.
Taj novac bi uključivao 29 milijardi dolara za fond za pomoć u katastrofama Federalne agencije za vanredne situacije; 21 milijardu dolara za pomoć poljoprivrednicima pogođenim poplavama i drugim gubicima; i 10 milijardi dolara ekonomske pomoći za njih, prema tekstu zakona.
Državne i lokalne zajednice dobile bi 12 milijardi dolara u blok grantovima, a 8 milijardi dolara bi bilo namijenjeno za pomoć u slučaju katastrofa na autoputevima i putevima Ministarstva saobraćaja.
Skoro 5,7 milijardi dolara novih sredstava otišlo bi za Pentagonovu zgradu podmornice klase Virginia od strane General Dynamics Corp. i Huntington Ingalls Industries, a oko 2,9 milijardi dolara bi otišlo za model klase Columbia.
Paket potrošnje uključivao bi više od 2 milijarde dolara za pomoć malim preduzećima da se oporave nakon prirodnih katastrofa i otprilike 740 miliona dolara za popravku objekata Nacionalne uprave za aeronautiku i svemir nakon nedavnih uragana.
U zakon je uključeno i zeleno svjetlo za cjelogodišnju prodaju benzina s višom mješavinom etanola, poznatog kao E15, i više od 13 miliona dolara za sigurnost sudija Vrhovnog suda SAD u njihovim rezidencijama.
Ako zakonodavci ne reaguju na vrijeme, federalne agencije bi u subotu uvele djelomično zatvaranje.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson predvodi tijesnu i nemirnu republikansku većinu 219-211 i više puta je tokom prošle godine morao da se osloni na podršku demokrata za usvajanje važnih zakona.
Predstavnica Rosa DeLauro, najviša demokrata u Komitetu za izdvajanje sredstava Predstavničkog doma, rekla je u izjavi da podržava "odgovoran i neophodan" paket potrošnje.
Rastući dug
Zaustavna mjera je potrebna jer Kongres nije uspio da usvoji svojih desetak godišnjih zakona o izdvajanjima na vrijeme za tekuću fiskalnu godinu, koja je počela 1. oktobra. Vladini "obavezni" programi, koji uključuju socijalno osiguranje i Medicare penziju i beneficije zdravstvene zaštite i predstavljaju oko dvije trećine budžeta, automatski se obnavlja.
To je doprinijelo rastu saveznog duga, koji premašuje 36 biliona dolara. Kongres će morati ponovo da se pozabavi time početkom sledeće godine, kada ističe sporazum iz 2023. o produženju gornje granice državnog duga. Neuspjeh bi mogao šokirati tržišta obveznica s potencijalno teškim ekonomskim posljedicama.
Demokrate su se zalagale za duži zakon o finansiranju vlade do kraja tekuće fiskalne godine koja se završava 30. septembra, ali republikanci su željeli čekati konačni dogovor dok novoizabrani predsjednik Donald Trump ne položi zakletvu 20. januara i njihova stranka dobije većinu u i Senat i Predstavnički dom.
Trump i republikanci u Kongresu vodili su kampanju cijele godine obećavajući značajno smanjenje broja federalnih radnika i predlažući duboke rezove u mnogim vladinim programima.
Trump je stvorio savjetodavni komitet pod nazivom Odjeljenje za vladinu efikasnost, na čijem čelu je osnivač Tesle Elon Musk, najbogatija osoba na svijetu, i bivši predsjednički kandidat i poduzetnik Vivek Ramaswamy. Ni jedan od njih nema nikakvog iskustva u vladi.
Uz ovaj zakon o potrošnji, ovo je jednogodišnje produženje federalnih poljoprivrednih programa, uključujući subvencije za robu i beneficije za hranu i ishranu za ljude sa niskim primanjima. Bez takvog produženja, cijene mlijeka, sira i drugih mliječnih proizvoda bi nakon 31. decembra skočile u nebo.