Uprkos neslaganju Republikanci ponovo izabrali Mike Johnsona za predsjedavajućeg Predstavničkog doma američkog Kongresa

Prvi dan novog Kongresa u američkom Kapitolu u Washingtonu: Mike Johnson ponovo je predsjedavajući

Predsjedavajući Predstavničkog doma američkog Kongresa Mike Johnson u petak je ponovo izabran na čelnu poziciju u komori sa vrlo malom razlikom koja je naglasila potencijalne pukotine među republikancima novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa na Capitol Hillu.

Činilo se da Johnson u početku nije dobio većinu koja mu je bila potrebna da zadrži svoj posao, ali su dva republikanska protivnika promijenila svoje glasove da bi ga podržali nakon dugih pregovora, a najmanje jedan je prijavio da je dobio poziv od Trumpa lično.

Johnson je ponovo izabran sa 218 glasova - što je minimalni potreban broj.

Republikanci kontrolišu komoru sa većinom od 219 prema 215 glasova.

Nakon glasanja, Johnson je obećao da će produžiti Trumpovo smanjenje poreza iz 2017., koje ističe ove godine.

"Drastično ćemo smanjiti veličinu i obim vlade", rekao je.

Drugi veliki izazovi će se pojaviti, uključujući rješavanje duga nacije od više od 36 biliona dolara, na što će Kongres morati djelovati kasnije ove godine.

Glasanje u petak bilo je rani test sposobnosti republikanaca da se drže zajedno dok unapređuju Trumpov plan smanjenja poreza i provođenja granica. To je također testiralo Trumpov utjecaj na Capitol Hillu, gdje je šačica republikanaca pokazala spremnost da mu prkosi.

Republikance u Predstavničkom domu u posljednje dvije godine muče unutrašnje podjele. Johnson je podignut na mjesto govornika nakon što je stranka svrgnula njegovog prethodnika Kevina McCarthyja usred njegovog mandata.

Članovi Kongresa kretali su se oko dvorane više od pola sata nakon što je glasanje završeno, gdje su se mogli vidjeti Johnson i njegovi pomagači kako pokušavaju uvjeriti one koji su bili protiv.

Predstavnik Keith Self, jedan od trojice republikanaca koji su u početku glasali protiv Johnsona, rekao je da je nakon toga imao "živu" raspravu s Trumpom.

Rekao je da je osigurao obećanje da će članovi desnog krila stranke biti uključeni u napore da se oblikuju visoki porezi i zakon o imigraciji.

Arhivska fotografija: Zastupnik Keith Self, u dvorani Predstavničkog doma

„Trebalo nam je više doprinosa članova poput mene — ne predsjedavajućeg, niti liderske pozicije — i mislim da smo to uradili,“ rekao je novinarima.

Zajedno sa predstavnikom Ralphom Normanom, Self se vratio da glasa za Johnsona.

Zakonodavac blizak Johnsonu, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da je predsjedavajući obećao da će voditi Dom na "konstruktivan" način, ali nije pristao ni na kakve posebne izmjene pravila kako bi dobio njihovu podršku.

Poslanik Thomas Massie, glasni Johnsonov protivnik koji je dugo bio trn u oku vodstva svoje stranke, bio je jedini republikanac koji je glasao protiv njega.

Još šest republikanaca je prvobitno odbilo da uopšte glasa prije nego što su glasali za Johnsona.

Reutersov fotograf snimio je sliku predstavnice Marjorie Taylor Greene, koja je glasala za Johnsona, kako razgovara na svom iPhoneu s imenom Susie Wiles - Trumpova nova šefica kabineta - vidljivim na ekranu.

Trump je čestitao Johnsonu nakon glasanja. "Mike će biti odličan predsjedavajući, a našoj zemlji će biti korisno", napisao je na društvenim mrežama.

IZRASTAO IZ PREVIRANJA

Blagi predstavnik Luizijane, 52, bio je prebačen iz sjene u jedan od najmoćnijih poslova Washingtona tokom tri sedmice previranja u oktobru 2023., kada su republikanci protjerali McCarthyja i borili se da se dogovore oko nasljednika.

Konzervativni hrišćanski advokat pojavio se kao konsenzus, ali se od tada borio da zadrži svoju stranku jedinstvenom.

U ulozi koja je druga u predsjedništvu nakon potpredsjednika, Johnsona čeka veliki posao. Pored preuzimanja Trumpove sveobuhvatne zakonodavne agende, Kongres će kasnije ove godine morati da se pozabavi gornjom granicom državnog duga.

Johnsonova republikanska većina 219-215 vjerovatno će se još više suziti, barem privremeno, ako Senat potvrdi dva republikanska poslanika na pozicijama u Trumpovoj administraciji, što počinje 20. januara.

Trump je imenovao Elise Stefanik za ambasadoricu pri Ujedinjenim nacijama, a Mikea Waltz-a za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost.

Još jedno mjesto je upražnjeno, jer je republikanac Matt Gaetz dao ostavku iz Kongresa kada je bio nominovan za Trumpovog državnog tužioca. Gaetz se također povukao s te pozicije zbog optužbi za seksualno nedolično ponašanje.

Sva tri mjesta, koja predstavljaju republikanske okruge, trebalo bi da budu popunjena na vanrednim izborima kasnije ove godine.

Republikanci su također položili zakletvu sa novom većinom u Senatu od 53-47 u petak sa senatorom Johnom Thuneom kao njihovim novim liderom.

Johnson je u protekloj godini razljutio neke konzervativce tako što se više puta obraćao demokratama kako bi dali glasove za usvajanje kritičnih zakona, poput zakona kojima bi vladine agencije održale rad.

Također se suočio s izazovom u posljednjem trenutku krajem prošlog mjeseca kada je Trump rekao republikancima u Predstavničkom domu da odustanu od vladinog sporazuma o finansiranju, zahtijevajući da se podigne i gornja granica državnog duga.

Revidirana verzija tog zakona - ne uključujući Trumpov zahtjev za ograničenjem duga - prošla je Predstavnički dom samo nekoliko sati prije nego što bi se vlada zatvorila, i dobila je više podrške od demokrata nego republikanaca.