Objašnjenje: Šta je Molitveni doručak u Washingtonu

Predsjednik Joe Biden govori na Nacionalnom molitvenom doručku, 3. februar 2022. (Foto: AP/Patrick Semansky)

Predsjednik Joe Biden govori na Nacionalnom molitvenom doručku, 3. februar 2022. (Foto: AP/Patrick Semansky)

Nacionalni molitveni doručak, jedan od najpoznatijih i najdugovječnijih događaja koji spaja religiju i politiku u Vašingtonu, odvaja se od privatne vjerske grupe koja ga je nadgledala decenijama, zbog zabrinutosti da je skup postao izvor podjela.

Organizator i domaćin ovogodišnjeg doručka, zakazanog za četvrtak, biće Nacionalna fondacija za molitveni doručak, na čijem čelu je bivši senator Mark Prajor, demokrata iz Arkanzasa.

Senator Kris Kuns, koji je redovni učesnik Molitvenog doručka i predsjednik senatskog odbora za etiku, rekao je da je dio razloga za promenu u organizaciji zabrinutost, koja se pojavila posljednjih godina, da članovi Kongresa ne znaju važne detalje o tom velikom, višednevnom događaju.

Senator Kris Kuns, demokrata iz Delavera, postavlja pitanja na sednici Odbora za pravosuđe američkog Kongresa, 22. februar 2021.(Foto: AFP/ Demetrius Freeman)

Senator Kris Kuns, demokrata iz Delavera, postavlja pitanja na sednici Odbora za pravosuđe američkog Kongresa, 22. februar 2021.(Foto: AFP/ Demetrius Freeman)

Kuns, demokrata iz Delavera, rekao je da su u prošlosti, on i republikanski senator Džejms Lenkford iz Oklahome, potpredsjednik odbora, dobijali pitanja o tome ko je pozvan i koliko je novca prikupljeno.

Tradicionalni događaj "trajao je nekoliko dana, prisustvovale su hiljade ljudi, i imao je veoma veliku i pomalo složenu organizaciju, naveo je Kuns u jednom intervjuu. „Pojavila su se pitanja o našoj sposobnosti kao članova Kongresa da kažemo da znamo tačno kako se organizuje, ko je pozvan, kako se finansira. Mnogi od nas koji su bili u liderskim ulogama nisu umjeli da odgovore na ta pitanja."

To je dovelo do toga da zakonodavci odluče da sami organizuju molitveni doručak.

Bivši senator iz Arkanzasa Mark Prajor, predsjednik nove Fondacije za nacionalni molitveni doručak, rekao je da je zatvaranje zbog kovida pružilo članovima priliku da “resetuju” doručak i vrate ga korijenima – o toj promjeni se, kako je rekao, raspravljalo godinama.

"Jedini razlog zašto su Predstavnički dom i Senat željeli da to urade je da ga vrate korijenima, kada članovi oba doma Kongresa mogu da se okupe i mole za predsjednika, njegovu porodicu i administraciju, mole za našu vladu, i za svijet“, rekao je Prajor.

On je naglasio da su članovi Kongresa, predsjednik, potpredsjednica i drugi zvaničnici administracije i njihovi gosti pozvani na molitveni doručak u četvrtak, koji će se održati u centru za posjetioce u Kapitolu. Očekuje da će mu prisustvovati između 200 i 300 ljudi.

Prajor je izrazio nadu da će manji događaj povratiti intimnost koja je slična nedeljnim okupljanjima na Kapitolu uz zajedničku, opštu molitvu. Grupe senatora i kongresmena dugo su održavale nezvanične sastanke da bi se povezali, družili i stavili u stranu političke nesuglasice.

Molitveni doručak na kome se učesnicima obraća aktuelni predsjednik Sjedinjenih Država već 70 godina je vrhunac manifestacije koja traje nekoliko dana. Dvajt Ajzenhauer je bio prvi predsjednik koji je prisustvovao, u februaru 1953, i svaki predsjednik od tada je govorio na skupu.

Veći događaj, koji je organizovala privatna vjerska grupa pod nazivom Međunarodna fondacija, uvek je bio usredsređen na "Isusovu ličnost i principe , sa fokusiranjem na molitve za lidere naše nacije i lidere iz cijelog svijeta", naveo je u emailu portparol te organizacije Ej Leri Ros.

Više od 1.400 učesnika prijavilo se da učestvuje u ovogodišnjem skupu koji traje dva dana, a trećina prijavljenih je iz inostranstva.

Predsjednik Joe Biden, koji je govorio na doručku protekle dvije godine, je spreman da to uradi ponovo. 2021. godine, on se obratio iz Bijele kuće tokom virtualnog doručka, mjesec dana nakon što su zgradu Kapitola napale pristalice bivšeg predsjednika Donalda Trumpa koje su namjeravale da spriječe potvrđivanje izbora 2020. godine.

U prošlogodišnjem obraćanju iz Kapitola, Biden je govorio o potrebi da se članovi Kongresa međusobno bolje upoznaju.

“Teško je da osjećate iskrenu antipatiju prema nekome kad uvidite da prolazi kroz iste stvari kroz koje vi prolazite" , rekao je predsjednik.

Posljednjih godina, pitanja o Međunarodnoj fondaciji, njenom finansiranju i gostima navela su neke da razmisle o učešću Kongresa.

Senator Tim Kejn, demokrata iz Virdžinije, prestao je da dolazi 2016, jer je događaj "postao zabava i ekstravagantno lobiranje, a ne prilika za duhovno razmišljanje", objasnio je Kejnov portparol odgovarajući e-mailom na pitanja novinara. Kejn će prisustvovati događaju u četvrtak.

Senator Tim Kejn, demokrata iz Virdžinije govori na sednici senatskog odbora za zdravstvo, obrazovanje, rad i penzije na Kapitol Hilu u Vašingtonu, 3. februar 2021.(Foto: AP/Anna Moneymaker)

Skup je izložen još većim kritikama 2018. godine, kada je Marija Butina, ruska operativka priznala krivicu za zavjeru da se infiltrira u konzervativne političke krugove zarad ruskih interesa. Prema sudskim dokumentima, ona je prisustvovala na dva skupa u okviru Molitvenog doručka u nadi da će uspostavi nezvanične veze između ruskih i američkih političara.

Politički podtekst pojavio se kada je Donald Trump prekršio tradiciju da obraćanje skupu bude predah od stranačkih rasprava. On je iskoristio svoj govor 2020. da kritikuje svoj prvi opoziv i napadne političke protivnike, uključujući republikanskog senatora iz Jute Mita Romnija i predsjedavajuću Nensi Pelosi, demokratkinju iz Kalifornije.

Ranije ovog mjeseca, Fondacija Sloboda od religije (Freedom from Religion) poslala je pismo koje je potpisalo 30 različitih grupa Bijeloj kući i članovima Kongresa tražeći od njih da bojkotuju događaj zbog pitanja o Međunarodnoj fondaciji.

Kopredsjednica organizacije, Eni Lori Gejlor, istakla je da je osnovna zabrinutost fondacije oko doručka i dalje prisutna, uprkos odvajanju od većeg vjerskog okupljanja.

"Fondacija Sloboda od religije decenijama protestuje zbog pojavljivanja Nacionalnog molitvenog doručka kao kvazi-vladinog okupljanja, koje vrši pritisak na predsjednika i Kongres da pokažu svoju pobožnost, koja šalje poruku da su Sjedinjene Države hrišćanska nacija“, napisala je ona.