Kina zabranjuje izvoz ključnih minerala u SAD, u eskalaciji trgovinskih nesuglasica

Galijum i germanijum se koriste u poluprovodnicima, dok se germanijum takođe koristi u infracrvenoj tehnologiji, optičkim kablovima i solarnim ćelijama.

Kina je zabranila izvoz u Sjedinjene Države predmeta koji se odnose na minerale galij, germanij i antimon koji imaju potencijalnu vojnu primjenu, objavila je u utorak, dan nakon sankcija Washingtona na kineski sektor čipova.

Direktiva ministarstva trgovine o predmetima dvostruke namjene s vojnom i civilnom primjenom navodi zabrinutost za nacionalnu sigurnost. Naredba, koja stupa na snagu odmah, također zahtijeva strožiji pregled krajnje upotrebe grafitnih artikala koji se isporučuju u SAD.

"U principu, izvoz galija, germanijuma, antimona i supertvrdih materijala u Sjedinjene Države neće biti dozvoljen", saopštilo je ministarstvo trgovine.

Ograničenja jačaju provođenje postojećih ograničenja na izvoz kritičnih minerala koje je Peking počeo uvoditi prošle godine, ali se odnose samo na američko tržište, u posljednjoj eskalaciji trgovinskih tenzija između dvije najveće svjetske ekonomije uoči preuzimanja predsjedništva novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.

Podaci kineske carine pokazuju da ove godine do oktobra nije bilo isporuka kovanog i neobrađenog germanijuma ili galija u SAD, iako je to bilo četvrto, odnosno peto najveće tržište za minerale godinu dana ranije.

Galijum i germanijum se koriste u poluprovodnicima, dok se germanijum takođe koristi u infracrvenoj tehnologiji, optičkim kablovima i solarnim ćelijama.

Slično tome, ukupne kineske isporuke proizvoda od antimona u oktobru pale su za 97% u odnosu na septembar nakon što je na snagu stupio potez Pekinga da ograniči svoj izvoz.

Kina je prošle godine činila 48 posto globalno iskopanog antimona, koji se koristi u municiji, infracrvenim projektilima, nuklearnom oružju i naočalama za noćno osmatranje, kao i u baterijama i fotonaponskoj opremi.

Ove godine, Kina je imala 59,2% proizvodnje rafinisanog germanijuma i 98,8% proizvodnje rafinisanog galija, prema konsultantskoj kući Project Blue.

"Taj potez predstavlja značajnu eskalaciju napetosti u lancima nabavke gdje je pristup jedinicama sirovina na Zapadu već ograničen", rekao je suosnivač Project Blue Jack Bedder.

Cijene antimon trioksida u Rotterdamu su skočile za 228% od početka godine na 39.000 dolara po metričkoj toni 28. novembra, pokazali su podaci pružaoca informacija Argus.

"Svako će kopati u svom dvorištu da pronađe antimon. Mnoge zemlje će pokušati da pronađu nalazišta antimona", rekao je manji trgovac metalima u Evropi, odbivši da bude imenovan.

Saopštenje Kine dolazi nakon što je Washington u ponedeljak pokrenuo svoju treću akciju u tri godine na kinesku industriju poluprovodnika, ograničavajući izvoz za 140 kompanija, uključujući proizvođača opreme za čipove Naura Technology Group.

Trump, čiji je prvi mandat u Bijeloj kući bio obilježen žestokim trgovinskim ratom s Kinom, rekao je da će uvesti carine od 10% na kinesku robu i zaprijetio je carinama od 60% na kineski uvoz tokom svoje predsjedničke kampanje.

"Nije iznenađenje da je Kina odgovorila na sve veće restrikcije američkih vlasti, trenutne i neizbježne, vlastitim ograničenjima u isporuci ovih strateških minerala", rekao je Peter Arkell, predsjednik Globalnog rudarskog udruženja Kine.

"To je trgovinski rat koji nema pobjednika," rekao je.

Odvojeno, nekoliko kineskih industrijskih grupa pozvalo je u utorak svoje članove da kupuju domaće poluprovodnike, a jedna je rekla da američki čipovi više nisu sigurni i pouzdani.