Prema novim pravilima podnošenje zahtjeva za vizu objavljenim ove sedmice, podnosioci zahtjeva moraju prijaviti samo jednu godinu historije putovanja umjesto pet godina, kako je ranije bilo potrebno.
"Poboljšanje uključuje sedam glavnih stavki i 15 podtačaka, koje se uglavnom odnose na obrazovanje podnosilaca zahtjeva, informacije o porodici i prethodnu historiju putovanja", rekao je Mao Ning, glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova, na brifingu za novinare u srijedu.
Osim toga, do sada su podnosioci zahtjeva za vizu morali prijaviti cjelokupno obrazovanje. Nove smjernice zahtijevaju samo najviši postignuti stepen.
Očekuje se da će promjene skratiti vrijeme potrebno za popunjavanje i obradu zahtjeva za vizu.
Više od 65 miliona međunarodnih posjetilaca putovalo je u Kinu 2019. godine, što je zemlji donijelo prihod od skoro 900 milijardi dolara, prema kineskom Ministarstvu kulture i turizma.
Nema službenih podataka o stranim putnicima koji su posjetili Kinu od 2020. do 2022. godine, kada je zemlja uvela strogi karantenski režim zbog COVID-19 i zatvorila sva domaća i strana putovanja.
Prihodi od turizma su navodno pali za više od 60 posto u posljednje tri godine.
Za razliku od drugih zemalja koje su na vrhu liste najposjećenijih mjesta na svijetu, poput Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske, Kina ne dozvoljava bezvizni ulazak posjetiocima iz većine zemalja.
U međuvremenu, sve više Kineza putuje u inostranstvo radi razonode i obrazovanja.
Između januara i maja ove godine, milion kineskih turista posjetilo je Tajland, gdje zvaničnici očekuju da će ove godine ugostiti više od pet miliona kineskih turista, prenio je Reuters.
Broj Kineza koji posjećuju Sjedinjene Države pao je sa 2,8 miliona u 2019. na 192.000 u 2021. za vrijeme vrhunca ograničenja vezanih za COVID-19.
Očekuje se da će broj kineskih posjetilaca u Sjedinjenim Državama porasti sa 850.000 u ovoj godini na skoro 1,4 miliona u 2024, prema podacima američkog Nacionalnog ureda za putovanja i turizam.