Šampanjac, šarene trake, voda i dim korišteni su u proslavi porinuća ratnog broda i zvaničnog imenovanja na ceremoniji u brodogradilištu Đijangnan u Šangaju.
Desetine pripadnika kineske mornarice bilo je postrojeno ispred broda i pjevalo nacionalnu himnu na ceremoniji, kojoj su prisustvovali i visoki zvaničnici, uključujući Sju Ćilijanga, potpredsjednika Centralne vojne komisije.
Nosač aviona ima pistu pune dužine na palubi sa katapult sistemom za lansiranje, navode državni mediji.
Fuđijan će se pridružiti Šandongu, puštenom u rad krajem 2019. i Lijaoningu, koji je Kina kupila kao polovno plovilo od Ukrajine 1998. i remontovala ga u zemlji.
Samo SAD, koje imaju 11 nosača aviona, imaju više takvih plovila. Rangirana odmah ispod Kine, Britanija ima dva nosača u funkciji.
Lansiranje Fuđijana demonstrira sve veću sposobnost kineske vojske u vreme rastućih tenzija sa Sjedinjenim Državama zbog pretenzija Tajvana i Pekinga na Južno kinesko more.
Novi nosač je dobio ime po obalskoj provinciji Fuđijan koja se nalazi na Tajvanskom moreuzom nasuprot Tajvana i dom je Istočne komande Narodnooslobodilačke armije.
Tajvan je samoupravna demokratija, ali Kina ga smatra svojom teritorijom i nikada se nije odrekla upotrebe sile da bi ostrvo stavila pod kontrolu Pekinga.