Kina predstavila novi jurišni brod i futurističke borbene avione

Na ovoj fotografiji koju je objavila novinska agencija Xinhua, prvi kineski amfibijski jurišni brod nove generacije tipa 076, Sichuan, vidi se u Šangaju, 27. decembra 2024. (Li Yun/Xinhua preko AP-a)

Nekoliko dana nakon otkrivanja najnovijih otkrića u svojoj vojnoj modernizaciji, kineska mornarica je pokrenula novi amfibijski jurišni brod koji bi mogao lansirati borbene avione, a internetom kruže video snimci koji pokazuju nešto što se čini kao nova generacija kineskih borbenih aviona stealth.

U nedjelju, prvi kineski amfibijski jurišni brod tipa 076, Sichuan, napustio je brodogradilište u Šangaju nakon što ga je Mornarica narodnooslobodilačke vojske (PLA), porinula u vodu na svečanosti prošlog petka.

Brod, koji ima deplasman punog tereta veći od 40.000 tona, ima nadgradnju sa dvostrukim ostrvom, pilotsku palubu pune dužine i elektromagnetni katapultni sistem, koji mu omogućava da lansira avione ili helikoptere s fiksnim krilima.

Pored sistema katapulta, Sichuan ima tehnologiju za zaustavljanje koja omogućava borbenim avionima da slete na njegovu palubu. Sa svojim velikim deplasmanom, brod "može nositi više oružja i opreme, ima veći domet i jače borbene sposobnosti", rekao je kineski vojni stručnjak Zhang Junshe za kineski državni Global Times.

Zhang je dodao da Sichuan "ima izvanredne sposobnosti u zračnoj superiornosti i misijama kopnenog napada" jer elektromagnetski katapultni sistem nudi veću efikasnost lansiranja i bržu brzinu lansiranja.

PLA Mornarica je saopštila da je Sečuan "ključna prednost" za unapređenje dugoročnih operativnih sposobnosti kineske mornarice i olakšavanje njene tekuće transformacije.

Drugi analitičari kažu da Peking želi projektirati vojnu moć "izvan svojih obala" kroz lansiranje Sečuana.

Lansiranje je namijenjeno "zastrašivanju susjeda ili osiguravanju da PLA ima sposobnost da iskrca velike snage za invaziju na Tajvan", rekao je Drew Thompson, viši saradnik na S. Rajaratnam School of International Studies u Singapuru i bivši zvaničnik Pentagona. pisani odgovor Glasu Amerike.

U borbenim scenarijima, stručnjaci kažu da bi Sichuan mogao biti uparen s kineskim grupama nosača aviona.

"Kineska vojska bi mogla koristiti Sečuan za raspoređivanje dronova tokom prvog talasa napada, a zatim rasporediti veće borbene avione sa svojih nosača aviona kasnije," Su Tzu-yun, vojni stručnjak na Institutu za nacionalnu odbranu i sigurnost sa sjedištem u Tajpeju , rekao je za Glas Amerike telefonom.

Kineski vojni analitičar Song Zhongping rekao je da bi se Sichuan mogao koristiti u Južnom kineskom moru, Istočnokineskom moru ili potencijalnom vojnom sukobu protiv Tajvana.

"Ako [Kina] preduzme vojne akcije protiv Tajvana, [Peking] će koristiti svo oružje koje posjeduje, uključujući amfibijski jurišni brod Tip 075 i jurišni amfibijski brod Tip 076", rekao je za Glas Amerike.

Od svog osnivanja 1949. godine, Narodna Republika Kina nikada nije vladala Tajvanom, ali gleda na ostrvo kojim se upravlja demokratski kao na svoju teritoriju i obećala je da će Tajvan staviti pod svoju kontrolu, čak i silom.

Porinuće Sichuana odražava stalne napore Kine da brzo proširi broj svojih mornaričkih brodova posljednjih godina.

"Kinezi su proizvodili brodove brzinom bez presedana, a ne možete reći isto o stopi brodogradnje u Sjedinjenim Državama", rekao je Collin Koh, stručnjak za pomorsku sigurnost u Singapurskoj školi za međunarodne studije S. Rajaratnam.

Podmornica sa balističkim projektilima tipa 094A klase Jin na nuklearni pogon Mornarice Kineske narodne oslobodilačke armije (PLA) viđena je tokom vojnog prikaza u Južnom kineskom moru, 12. aprila 2018.

Što se tiče brojki, PLA mornarica ima veću flotu od američke mornarice, a njene mogućnosti su ograničene na jedno područje, dodaje on.

"Rastuća PLA mornarica koja je operativno više fokusirana na područje vjerovatno će imati određenu prednost u odnosu na američku mornaricu za koju se još uvijek smatra da mora nositi različite globalne odgovornosti osim ovog dijela svijeta", rekao je Koh za Glas Amerike telefonom.

Nova generacija borbenih aviona

Pored lansiranja novog amfibijskog jurišnog broda, prošlog petka internetom je kružilo nekoliko video zapisa i slika dva naizgled nova kineska stealth borbena aviona koji lete usred bijela dana.

Kineski vojni avioni lete u Chengdu, Sichuan, Kina, u ovom snimku ekrana preuzetom iz video zapisa na društvenim mrežama objavljenog 26. decembra 2024. Društveni mediji/preko Reutersa.

Slike i video snimci dva borbena aviona objavljeni na internetu imaju trouglasti dizajn bez repa tipičan za stealth borbene avione. Čini se da veći borbeni avion, praćen kineskim stealth borbenim avionom J-20, ima tri usisnika zraka za svoje motore, dok manji borbeni avion ima konvencionalniji raspored.

Kineska vlada još nije komentirala neimenovane borbene avione prikazane u video snimcima, ali analitičari kažu da njihovi napredni dizajni pokazuju da Kina brzo sustiže SAD i njihove zapadne saveznike.

"Osim što pokušava da postane morska sila, ovi naizgled novi borbeni avioni pokazuju da Kina želi i da na kraju zamijeni SAD kao vodeću zračnu silu u svijetu", rekao je Su za VOA na Tajvanu.

Po njegovom mišljenju, budući da SAD i njihovi zapadni saveznici još uvijek kontroliraju pristup naprednim poluvodičkim čipovima koji se koriste u borbenim avionima sljedeće generacije, Washington mora održati strogu kontrolu izvoza naprednih poluvodičkih brodova u Kinu kako bi ostao ispred u naoružanju vojnih aviona.

"Nametanje stroge kontrole izvoza naprednih poluvodičkih brodova postat će ključna geopolitička prigušnica koju Washington može iskoristiti protiv Pekinga u globalnoj utrci u naoružanju", rekao je Su.

Nike Ching iz VOA-e i izvještač servisa VOA Mandarin Lin Nai-chuan doprinijeli su ovoj priči.