Kako se testiraju i provjeravaju glasački sistemi u SAD, mete teorija zavjere

Birački sudija, desno, pomaže da se glasački listić ubaci u glasačku mašinu tokom primarnih izbora u Pensilvaniji, u Ujedinjenoj metodističkoj crkvi Mont Alto u Altu, Pensilvanija, 17. maja 2022.

Mašine za glasanje su u središtu mreže teorija zavjere nakon izbora 2020., s lažnim tvrdnjama da su izmanipulisane kako bi se ukralo predsjedništvo Donaldu Trumpu.

Nema dokaza o široko rasprostranjenoj prevari ili namještenim glasačkim mašinama na izborima, a višestruke kontrole u ključnim državama u kojima je republikanski predsjednik osporio poraz od demokrata Joea Bidena potvrdile su rezultate kao tačne. Godine 2023. Fox News je pristao da plati Dominion Voting Systemsu, jednoj od najvećih kompanija za glasanje, 787 miliona dolara kako bi izbjegao suđenje u tužbi za klevetu.

U godinama nakon njegovog gubitka, Trump i njegovi saveznici nastavili su sijati sumnje u opremu za glasanje. Državni i lokalni izborni zvaničnici pokušali su da ih odbiju objašnjavajući slojeve zaštite koji okružuju glasačke sisteme i mjere koje imaju za sprovođenje poštenih i tačnih izbora.

Na predsjedničkim izborima u novembru, skoro svaki glasački listić će imati papirnu evidenciju koja se može koristiti za precizno prebrojavanje čak i ako postoje greške ili cyber napadi.

Šta je glasačka mašina?

Izborni zvaničnici se oslanjaju na različite dijelove tehnologije. Svaka kancelarija radi stvari malo drugačije.

Zvaničnici se oslanjaju na sistem registracije birača koji je baza podataka registrovanih birača i imaju sistem upravljanja izborima koji radnici koriste za kreiranje, izdavanje i praćenje glasačkih listića. Oni također koriste sistem izvještavanja u izbornoj noći koji izvještava nezvanične rezultate. Mnoge jurisdikcije koriste elektronske biračke knjige za provjeru birača na biračkim mjestima.

Sve ovo zavisi od softvera i kompjutera, oslanjanja koje nosi rizike na kojima službenici rade na identifikaciji i adresiranju. Na primjer, izborni zvaničnici će često izolirati kritične sisteme od interneta i koristiti uređaje za skladištenje, kao što su sigurni USB stickovi, za prijenos podataka. Oni ograničavaju pristup osjetljivoj opremi samo na one kojima je potrebna i imaju dnevnike koji prate i nadgledaju uređaje.

Kada je potrebna internetska veza, izborni zvaničnici će često koristiti privatne mreže kako bi ograničili rizik od zlonamjernih aktivnosti i poduzeli druge korake da skeniraju svoje sisteme u potrazi za potencijalnim ranjivostima i prijetnjama.

Birači u većem dijelu zemlje popunjavaju glasačke listiće ručno, a zatim će se taj glasački listić skenirati i prebrojati elektronski. Nekoliko mjesta, uglavnom malih gradova na sjeveroistoku, prebrojaće svoje glasačke listiće ručno.

U nekim oblastima birači koriste kompjuter kako bi elektronski označili svoje glasačke listiće, a zatim dobili ispis svojih izbora koji ubacuju u skener radi brojanja. U drugim slučajevima, glasanje se vrši elektronskim putem, a štampa se zapisnik na papiru koji sumira date glasove. Taj zapis je tada dostupan ako je potrebno ručno brojanje.

Da li su glasačke mašine povezane na internet?

Uz nekoliko izuzetaka, ne. Postoje neke jurisdikcije u nekoliko država koje dozvoljavaju skenerima glasačkih listića na biračkim mjestima da prenose neslužbene rezultate, koristeći mobilnu privatnu mrežu, nakon što se glasanje završi na dan izbora i kada su memorijske kartice koje sadrže podatke o glasanju uklonjene.

Izborni zvaničnici koji to dozvoljavaju kažu da to omogućava brže izvještavanje o nezvaničnim rezultatima izbora u izbornoj noći. Kažu da se papirnati zapisi o ubačenim glasačkim listićima koriste za provjeru autentičnosti rezultata tokom postizbornih pregleda, te da bi ti zapisi bili ključni za ponovno brojanje ako bi ono bilo potrebno.

Stručnjaci za kompjutersku sigurnost kažu da je ovo nepotreban rizik i da ga treba zabraniti.

Da li su glasačke mašine sigurne?

Izborni zvaničnici kažu da su intenzivno radili na jačanju sigurnosti oko svoje biračke opreme nakon napora Rusije da skenira državne sisteme za registraciju birača u potrazi za ranjivostima 2016.

Tada nije bilo dokaza da su neki podaci promijenjeni ili izbrisani, ali je to navelo saveznu vladu da proglasi izborne sisteme nacije kritičnom infrastrukturom. To omogućava Agenciji za kibernetičku sigurnost i infrastrukturnu sigurnost da omogući besplatne preglede cyber sigurnosti i testiranje ranjivosti izbornim uredima širom zemlje.

"Danas, osam godina kasnije, zbog svog nevjerovatnog rada izbornih zvaničnika na jačanju sigurnosti i otpornosti našeg izbornog procesa, izborna infrastruktura nikada nije bila sigurnija, a zajednica dionika izbora nikada jača", direktor agencije Jen Easterly, rekla je novinarima u septembru.

Stručnjaci za kompjutersku sigurnost pozvali su da se učini više i da izborni zvaničnici ograniče upotrebu određene tehnologije, posebno mašina koje označavaju glasačke listiće za birače. Dugotrajna sudska bitka u Džordžiji nastojala je primorati državu da se riješi ovih mašina u korist ručno označenih papirnih listića.

Stručnjaci su također izrazili posebnu zabrinutost zbog niza sigurnosnih propusta koji su se dogodili nakon izbora 2020. dok su Trumpovi saveznici tražili pristup glasačkim sistemima u Džordžiji i drugdje dok su pokušavali dokazati svoje nepotkrijepljene tvrdnje. Stručnjaci su upozorili da je javno objavljivanje kritičnog izbornog softvera zbog kršenja "ozbiljna prijetnja" i pozvao na federalnu istragu.

Kako izborni zvaničnici osiguravaju tačnost?

Izborni zvaničnici kažu da postoje zaštitne mjere koje osiguravaju da se glasačkim sistemima ne manipuliše. To počinje s fizičkom sigurnošću, kao što su zaključane sobe s ograničenim pristupom i korištenje pečata za zaštitu od neovlaštenog otvaranja. Osim toga, oprema za glasanje se testira prije izbora, što je proces koji uključuje probno provođenje glasačkih listića kroz opremu kako bi se osiguralo da se glasovi pravilno broje.

Pregledi nakon izbora provode se kako bi se identificirale sve greške ili greške koje bi se mogle dogoditi.

Oko 98% svih glasačkih listića datih na ovogodišnjim izborima uključivat će dokument na papiru, prema izvještaju Brennan Centra za pravdu zasnovanom na podacima koje je prikupio Verified Voting, nestranačka grupa koja prati opremu za glasanje u američkim zvaničnicima koji kažu da je to važno za osiguravajući da bilo kakva greška ili cyber napad neće spriječiti zvaničnike da naprave tačan zapis o glasanju.