John Ratcliffe, Trumpov izbor za direktora CIA-e rekao senatorima da agencija "nije tamo gdje bi trebala biti"

Bivši direktor američke Nacionalne obavještajne službe John Ratcliffe svjedoči pred obavještajnim odborom Senata na saslušanju o njegovoj nominaciji za direktora CIA-e, na Capitol Hillu u Washingtonu, DC, 15. januara 2025. (Foto: Jemal COUNTESS / AFP)

Bivši direktor američke Nacionalne obavještajne službe John Ratcliffe svjedoči pred obavještajnim odborom Senata na saslušanju o njegovoj nominaciji za direktora CIA-e, na Capitol Hillu u Washingtonu, DC, 15. januara 2025. (Foto: Jemal COUNTESS / AFP)

Izabranik novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa na čelu CIA-e rekao je senatorima tokom saslušanja za potvrdu u srijedu da glavna špijunska agencija nacije mora bolje obaviti posao kako bi bila ispred globalnih prijetnji koje predstavljaju Rusija, Kina i drugi protivnici.

John Ratcliffe, koji je bio direktor nacionalne obavještajne službe tijekom Trumpovog prvog mandata, rekao je zastupnicima da će, ako bude potvrđeno, potaknuti agenciju da učini više na korištenju tehnologija poput umjetne inteligencije, a istovremeno će proširiti korištenje zbirke ljudske inteligencije od strane agencije.

"Nismo tamo gdje bi trebali biti", rekao je Ratcliffe Odboru za obavještajne poslove Senata.

Republikanci su pohvalili Ratcliffeovo iskustvo, ali su demokrate izrazile skeptičniji ton, pitajući Ratcliffea da li bi njegova lojalnost Trumpu bila u suprotnosti s njegovim dužnostima da prati obavještajne podatke kuda god to vodi. Ratcliffe je uvjeravao zakonodavce da će staviti CIA-inu misiju na prvo mjesto.

"Moja hitorija o tome kako sam govorio istinu vlasti i branio obavještajnu zajednicu .... je vrlo jasna", rekao je.

Ratcliffe je bivši federalni tužilac i konzervativni član Kongresa koji predstavlja okrug u Teksasu. Bio je žestoki branilac Trumpa tokom njegovog prvog postupka opoziva u Predstavničkom domu.

Njegovo saslušanje pred obavještajnim odborom Senata dio je sedmičnog maratona dok Senat predvođen republikancima žuri da pripremi neke od Trumpovih nominacija koje će cijeli Senat potvrditi čim se inaugurira u ponedjeljak.

Očekuje se da će Ratcliffeovo iskustvo kao direktora nacionalne obavještajne službe i njegova potvrda u Senatu za tu funkciju povećati njegove šanse u Senatu ove godine, posebno u poređenju s Trumpovom nominacijom Tulsi Gabbard za čelo Nacionalne obavještajne službe.

Gabbard, bivša kongresmenka s Havaja, suočila se s dvostranačkim kritikama zbog prethodnih komentara koji podržavaju Rusiju i sastanaka s bivšim sirijskim predsjednikom Basharom Asadom 2017.

Trump i drugi republikanci kritizirali su rad CIA-e i drugih špijunskih agencija, rekavši da je previše fokusiran na pitanja poput klimatskih promjena ili raznolikosti njene radne snage. Predsjednik komiteta, senator Tom Cotton, R-Ark., naveo je nedavni napad u New Orleansu kao jedan primjer smrtonosnog incidenta koji se dogodio bez ikakvog upozorenja obavještajnih zvaničnika.

"U ovim opasnim vremenima, naše obavještajne agencije nisu očekivale velike događaje niti su otkrile predstojeće napade", rekao je Cotton na saslušanju u srijedu. “Mogao bih navesti druge primjere, ali dovoljno je reći da smo prečesto u mraku. ... CIA je zanemarila svoju osnovnu misiju.”

Pozivi na opsežne promjene zabrinuli su neke sadašnje i bivše obavještajne zvaničnike koji kažu da bi promjene mogle učiniti zemlju manje sigurnom.

Ako bude odobren, Ratcliffe će naslijediti odlazećeg direktora CIA-e Williama Burnsa.

Trump je prvi put pozvao Ratcliffea da bude direktor nacionalne obavještajne službe 2019. godine, ali se on brzo povukao iz razmatranja nakon što su zakonodavci postavili pitanja o njegovim kvalifikacijama. Na kraju ga je potvrdio oštro podijeljen Senat nakon što je Trump ponovo podnio nominaciju.

Kao direktor nacionalne obavještajne službe, Ratcliffe je nadgledao i koordinirao rad više od deset špijunskih agencija. Između ostalih dužnosti, ured usmjerava napore da otkrije i suprotstavi se stranim naporima da utječu na američku politiku.

Kao i drugi Trumpovi kandidati, Ratcliffe je Trumpov lojalista. Osim što je radio na odbrani Trumpa tokom njegovog prvog postupka opoziva, Ratcliffe je također nasilno ispitivao bivšeg specijalnog savjetnika Roberta Muellera kada je svjedočio pred zakonodavcima o njegovoj istrazi o ruskom miješanju u izbore 2016. godine.

Kao direktora nacionalne obavještajne službe, Demokrati su optužili Ratcliffea za politizaciju obavještajnih službi kada je skinuo tajnost sa informacija ruskih obavještajnih službi koje su navodno otkrile informacije o demokratama tokom izbora 2016. iako je on priznao da informacije možda nisu tačne.