John Kirby: Washington želi u Siriji vidjeti vladu koja ispunjava očekivanja naroda

Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće John Kirby

Administracija odlazećeg američkog predsjednika Joea Bidena ukazala je da je u kontaktu sa svim sirijskim pobunjeničkim grupama poslije svrgavanja predsjednika Bashara al-Assada.

Navodi i da očekuje da proces formiranja nove vlade predvodi sirijska strana.

Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće John Kirby izjavio je za Glas Amerike da, kakva god vladavina bude uspostavljena u tom procesu, Washington želi da bude siguran da će ispuniti očekivanja sirijskog naroda.

Kirby kaže da je prerano ocijeniti da li su Hayat Tahrir al-Sham, ogranak al-Kaide koju su Sjedinjene Države proglasile terorističkom organizacijom i njen vođa Mohammed al-Golani, promijenili svoju idelologiju.

Glas Amerike: Da li je Izrael obavijestio Sjedinjene Države o njihovim udarima na Golansku visoravan i znatnijem angažmanu u Siriji?

Kirby: Neka izraelska strana govori o svojim aktivnostima i neću da spekulišem o tome. Istakao bih da svakako imaju pravo na samoodbranu. Jasno je da su događaje koji se odvijaju preko granice shvatili kao prijetnje i da su preduzeli neke aktivnosti. Dijelimo zabrinutost Izraela u vezi sa potencijalnim skladištenjem hemijskog oružja u Siriji i njegovom potencijalnom upotrebom, konstantno o tome razgovaramo sa Izraelcima i nastavićemo.

Glas Amerike: Vjeruju li Sjedinjene Države da je Hayat Tahrir al-Sham promijenio svoja ideološka opredjeljenja?

Kirby: Mislim da je prerano govoriti o tome. Učestalo govore prave stvari o inkluzivnosti, da ne žele progon manjina i drugih grupa. Ali, potrebno je sačekati i utvrditi šta zapravo rade u smislu nastojanja da uspostave dobru vladavinu. Oni su još označeni kao teroristička grupa. Kakva god vladavina da se uspostavi, želimo da budemo sigurni da ispunjava očekivanja sirijskog naroda i da odlučuje o sopstevnoj budućnosti. Sjedinjene Države će nastaviti da podržavaju tu vrstu procesa.

Glas Amerike: U Turskoj postoji zabrinutost zbog mogućnosti nastanka nezavisne kurdske države u severnoj Siriji. Mogu li Sjedinjene Države ublažiti te zabrinutosti?

Kirby: Njihova zabrinutost je legitimna. Međutim, tokom posljednje četiri godine smo u neprekidnom kontaktu sa turskim kolegama u vezi sa tim. I sarađujemo sa njima u suprotstavljanju Islamskoj državi, kao i Sirijskim demokratskim snagama. U situacijama preklapanja imali smo mogućnost da razgovaramo sa turskom stranom u pokušaju da riješimo ta pitanja.

Glas Amerike: Sjedinjene Države sa Turskom razgovaraju o tome gde bi mogao biti novinar Austin Tice. Šta možete reći o tome?

Kirby: Neću ulaziti u detalje. Pokušavamo da dobijemo više informacija o tome gdje se nalazi i u kakvom bi stanju mogao biti. O tome smo razgovarali sa turskom stranom, ali i drugima i regionu. Razgovori su u toku. Kako je predsjednik poručio u nedjelju, želimo da bude kod kuće sa porodicom - tamo gdje pripada. Nastavićemo da se angažujemo u pokušaju da obezbijedimo takav ishod.

Glas Amerike: Novoizabrani predsjednik Donald Trump nagovijestio je da Amerika neće biti direktno uključena u procese u Siriji i da će drugim stranama prepustiti angažovanje. Da li to predstavlja opasnost za američke interese u regionu?

Kirby: Neka gospodin Trump govori o svojim planovima kada preuzme mandat. Vjerujemo da postoje dvije stvari koje su u nacionalnom interesu Amerike. Prva je mirna tranzicija ka legitimnoj upravi u procesu koji predvodi Sirija. Druga je da spriječimo da Islamska država regeneriše sposobnosti koje je imala 2014. godine. Kao i da ne iskoristi trenutnu neizvjesnost u Siriji u svoju korist.

Glas Amerika: Sirija je bila važno uporište iranskog uticaja. Da li su okončane iranske ambicije na Bliskom istoku?

Kirby: Mislim da samo iranski vrhovni vođa može konkretno da odgovori na to pitanje. Iran je trenutno drastično oslabljen u vojnom smislu. Ipak, ne mogu reći da Iran odustaje od svojih hegemonističkih ambicija u regionu. Iako nisu u pravoj mjeri sposobni da ostvare vizije i tu ambiciju, ništa ne ukazuje da od njih odustaju.

Glas Amerike: Da li bi Sjedinjene Države prihvatile vladavinu Hayat Tahrir al-Shama koja bi obuzdala Iran - kao što je njihov lider Mohammed al-Golani aludirao u svom govoru?

Kirby: U Siriji želimo da vidimo vladu koja je kredibilna, legitimna i održiva. Vlast koja ispunjava težnje naroda i proizvod je procesa koji predvodi Sirija. Mislim da je prerano uvidjeti kako će se odvijati proces - koji pomno pratimo.